Aizdomas par Reiznieces-Ozolas slēpto aģitāciju Jelgavā

Cik šaha partijas ar bērniem un jauniešiem līdz Eiropas Parlamenta vēlēšanām izspēlēs Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) vēlēšanu saraksta pirmā kandidāte Dana Reizniece-Ozola? Šomēnes viņa devusies uz vairākām ZZS vadītām pašvaldībām, lai tiktos ar bērniem un jauniešiem. Šo pasākumu organizatori bijuši pašvaldības iestāžu darbinieki, kas vienlaikus ir arī ZZS biedri. Eksperti tikmēr norāda, ka no publiskas šaha spēlēšanas šobrīd būtu vēlams atturēties. 

Aprīļa sākumā Reizniece-Ozola tikās ar bērniem Jēkabpilī. Spēlēja šahu. Šonedēļ līdzīgas aktivitātes notika Jelgavā. Tās organizēja vairākas pašvaldības iestādes.

"Jā, mēs aicinājām. Šeit, manuprāt, ir 20 bērni no dažādām pilsētas skolām. Tas nav saistīts absolūti ar politiskiem procesiem. Tas ir saistīts drīzāk ar mācību un pedagoģisko procesu," sacīja Jelgavas pašvaldības Izglītības pārvaldes vadītāja Gunta Auza.

Šaha spēlēšanu ar skolēniem savā darba laikā organizēja pašvaldības Izglītības pārvalde. Domes politiskā vadība un vairākas amatpersonas arī savā darba laikā pavadīja Reiznieci-Ozolu uz 4. sākumskolu un Jauniešu centru, un vizīte tika iemūžināta fotogrāfijās. Cik reizes plānots uzspēlēt šahu līdz Eiropas Parlamenta vēlēšanām? To Dana Reizniece-Ozola precīzi nezinot gan. Tikšanos ar iedzīvotājiem viņa sauc par darba pienākumu pildīšanu. Un to veicot regulāri. Bažas par pašvaldības resursu izmantošanu slēptā priekšvēlēšanu kampaņā viņa uzskata par nepamatotām.

"Neviens jau no tā, ka es kandidēju Eiropas Parlamenta vēlēšanās, nav atcēlis deputāta pienākumus pildīt savu darbu, un to es arī daru gan pirms 25. maija, gan pēc tam," uzsvēra Reizniece-Ozola.

Uzreiz pēc vizītes 4. sākumskolā Reizniece-Ozola devās tālāk uz Jauniešu centru. Pasākumu apmeklēja daudzi. Šeit Dana Reizniece-Ozola ieradās domes mēra vietnieces, ZZS biedres Ritas Vectirānes pavadībā, kas darba laikā Eiroparlamenta deputāta kandidāti pavadīja uz pilnīgi visiem pasākumiem. Tikšanos ar jauniešiem vadīja jaunatnes lietu speciāliste Jeļena Grīsle, kura pirms diviem gadiem no ZZS saraksta kandidēja pašvaldību vēlēšanās.

Jauniešu centrs atrodas Sabiedrības integrācijas pārvaldes telpās un pārraudzībā, un vairums šajā iestādē strādājošo ir ZZS biedri.

Centrā sastaptā Sabiedrības integrācijas pārvaldes vadītāja Ilga Antuža arī iepriekš kandidējusi pašvaldību vēlēšanās no ZZS saraksta. Iepriekš arī ziedojusi šim politiskajam spēkam. Antuža negribīgi skaidroja, ka Dana Reizniece-Ozola uz tikšanos ar pilsētas vidusskolēniem un studentiem uzaicināta, lai pastāstītu par līderību. To, ka viss notiek ZZS paspārnē, Antuža sauc par sakritību.

Par sakritību to grūti nosaukt Uldim Dūmiņam. Viņš ir Zemgales nevalstisko organizāciju (NVO) centra valdes priekšsēdētājs un darbojas arī Latvijas Pilsoniskās alianses valdē. Vīrietis pastāstīja, ka pirms kāda laika viņa vadītais centrs aicināts piedalīties vizītes rīkošanā, taču atteicies. Zvanījuši vairāki pašvaldības un to iestāžu darbinieki viņu darba laikā un lūguši nodrošināt pasākumu apmeklētību, atspoguļošanu.

"Tas bija pašvaldības darbinieks, kas zvanīja savā darba laikā un aicināja uz šo sanāksmi. Tiek prasīts, lai nodrošinātu desmit dalībniekus. Turklāt šīs organizācijas saņem finansējumu no Jelgavas pilsētas domes, un zvana finansējuma devējs. Es teiktu, ka to ir grūti nosaukt par brīvprātīgu izvēli piedalīties pasākumā," norādīja Zemgales NVO centra valdes priekšsēdētājs. 

Gan Dūmiņš, gan sabiedrības par atklātību "Delna" speciālisti "Panorāmai" norādīja, korekti uz šādiem pasākumiem būtu aicināt vairāku partiju pārstāvjus, un no publiskas šaha spēlēšanas pirms vēlēšanām Reizniecei-Ozolai vajadzētu atturēties. Konkrētajā epizodē esot saskatāmi iespējami Priekšvēlēšanu aģitācijas likuma pārkāpumi.

"Katram cilvēkam tā morāli ētiskā attieksme pret vēlēšanām un pret vēlēšanu aģitācijas likumu [ir atšķirīga]. Manuprāt, vajadzētu atturēties no pasākumiem, kas tiešā vai netiešā veidā norāda uz to, ka varētu aicināt cilvēkus balsot par konkrēto politisko spēku," komentēja sabiedrības par atklātību "Delna" jurists Roberts Matulis.

Bet domes politiskā vadība problēmas nesaredz. Deputātes uzņemšanai neesot iztērēts neviens cents.

"Tā nav ne priekšvēlēšanu aģitācija, ne kā citādi. Mēs neredzam arī vajadzību šobrīd tērēt pašvaldības resursus. Tas ir viņas sniegums," sacīja Jelgavas domes priekšsēdētāja vietniece Rita Vectirāne (ZZS)

Pats domes priekšsēdis Andris Rāviņš (ZZS) laiku sarunai ar televīziju neatrada.

Par šiem, iespējams, slēptās aģitācijas gadījumiem, LTV informējusi arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju.    

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt