Dienas notikumu apskats

Vācija izved karaspēku no Turcijas

Dienas notikumu apskats

Jelgavas bērnunama vadītāja iesniedz atlūgumu

Aizdomās par noziegumiem maksātnespējas procesos aizturēti četri cilvēki

Aizdomās par noziegumiem maksātnespējas procesos aizturēti trīs administratori un finansists

Aizdomās par noziegumiem maksātnespējas procesos policija ir aizturējusi četrus cilvēkus. Latvijas Radio rīcībā esošā informācija liecina, ka aizturētie ir likvidējamās "Trasta komercbankas" administrators Ilmārs Krūms, dažādos skandālos ierautais maksātnespējas procesu administrators Māris Sprūds, viņa kolēģis Nauris Durevskis un finansists Jorens Raitums.

Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins medijiem apliecināja, ka Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde trešdien, 7.jūnijā, veica virkni procesuālo darbību iepriekš ierosinātajos kriminālprocesos par noziedzīgiem nodarījumiem, kas izdarīti maksātnespējas procesos.

Šajā lietā ir aizturēti četri cilvēki, tostarp administratori, kuru vārdus policijā neatklāja.

Policija veikusi arī kratīšanas un virkni citu procesuālo darbību.

Policijas pārstāvis atteicās sniegt vairāk informācijas un atbildēt uz žurnālistu jautājumiem, vien solīja – papildu informācija tiks sniegta nākamnedēļ.

Iespējams, aizturēts arī maksātnespējas administrators Nauris Durevskis un finansists Jorens Raitums, kurš plašāku atpazīstamību guva kā viens no aizturētajiem pēdējā Jūrmalas korupcijas lietā.

Aizturēto advokāti, ar kuriem Latvijas Televīzija sazinājās, atturējās no komentāriem par policijas veiktajām darbībām. Sprūda advokāts Jānis Rozenbergs minēja, ka viņam ir ļoti aptuvena informācija par policijas izmeklēšanu un klients nav viņu pilnvarojis sniegt komentārus.

“Es aizstāvu Māri Sprūdu, bet kā viņa aizstāvis par detaļām un faktaloģiju es nekādus komentārus labprāt nesniegtu tādēļ, ka man pašam šobrīd ir ļoti aptuvena izpratne, par ko process ir. Otrkārt, būtu pareizi saņemt klienta piekrišanu, kas man pašlaik nav,” skaidro Rozenbergs.

Pagaidām nav zināms, par kādiem tieši maksātnespējas procesiem kriminālprocess ir sākts. Ar aizturētajiem Latvijas Radio sazināties neizdevās. Sprūda un Durevska mobilie tālruņi ir izslēgti. Administratora Krūma birojā vien saka, ka viņš ceturtdien darbā nav bijis.

Patlaban nav zināms, kādā kriminālprocesā aizturēšana notikusi. Arī Latvijas Sertificēto maksātnespējas procesa administratoru asociācijas rīcībā patlaban nav informācijas par abu administratoru aizturēšanu.

LTV ziņo, ka neoficiāla informācija liek aizturēšanas saistīta ar "Trasta komercbanku". Iepriekš publiski izskanēja, ka viens kriminālprocess policijā sākts par to, ka Krūms uzreiz neatdeva naudu kādai kompānijai no Francijas, kurai tā bija nozagta. Taču policijas vadība nu runā par vairākiem kriminālprocesiem. 

Ziņots, ka Krūma vārds pēdējā laikā biežāk publiski izskanējis saistībā ar Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) padomes lēmumu vērsties ar pieteikumu tiesā par AS "Trasta komercbanka" administratora Ilmāra Krūma atcelšanu no administratora pienākumu pildīšanas. FKTK vērtējumā administratora rīcība bankā ir uzskatāma par ļaunprātīgu, bet FKTK detalizētāku skaidrojumu par to gan nesniedz.

Pirms tam Krūms pats gribējis amatu atstāt, taču vēlāk norādīja, ka pildīs pienākumus līdz nākamā administratora apstiprināšanai.

Eiropas Centrālā banka (ECB) pērn martā pieņēma lēmumu anulēt AS "Trasta komercbanka" licenci par pārkāpumiem –  banka gan nespēja palielināt kapitālu, gan neievēroja “naudas atmazgāšanas” un terorisma finansēšanas novēršanas prasības. Bankas likvidācijas procesā tika konstatēts, ka bankai nepietiek aktīvu visu kreditoru prasību apmierināšanai, un pasludināta tās maksātnespēja.

Aģentūra LETA ziņoja, ka Sprūda vārds iepriekš vairākkārt izskanējis skaļos maksātnespējas procesos. Tika ziņots par Sprūda atcelšanu no SIA "Dzimtā sēta" maksātnespējas procesa. Par šo procesu Maksātnespējas administrācija administratoram vairākas reizes prasīja paskaidrojumus un informāciju, cita starpā arī saistībā ar naudas līdzekļu novirzīšanu no uzņēmuma bankas konta.

Tāpat plaši izskanēja SIA "Peltes īpašumi" process, par kuru arī notika vairākas tiesvedības, turklāt tajā MNA radās šaubas par administratora objektivitāti, tomēr Sprūds no procesa netika atcelts, jo jau iepriekš notika administratoru maiņa. Ja šajā procesā Sprūds tiktu atcelts no tā administrēšanas, tas varētu nozīmēt administratora sertifikāta zaudēšanu.

Žurnāls "Ir" savulaik vēstīja par darījumu, kurā bijušais Tieslietu ministrijas (TM) parlamentārais sekretārs Aigars Lūsis (Nacionālā apvienība) no nezināma avota finansēja 3,2 miljonus eiro vērtu darījumu - parādsaistību iegādi -, kas vēlāk iesaistītajām pusēm nodrošināja piekļuvi zemei vairāk nekā 40 hektāru platībā Ķīšezera krastā. Zeme piederēja uzņēmumam "Peltes īpašumi", kuram 2011.gadā tika pasludināta maksātnespēja un par administratoru nozīmēts Sprūds. Šie naudas līdzekļi nākuši no Sprūda administrētā maksātnespējīgā uzņēmuma "Dzimtā sēta" konta, iepriekš rakstīja žurnāls.

Vēl senākā vēsturē, pirms 12 gadiem, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs aizturēja Sprūdu aizdomās par kukuļa izspiešanu un starpniecību kukuļošanā. Nozieguma sastāva trūkuma dēļ šo procesu prokuratūra izbeidza.

Krūms ir Latvijas Sertificēto maksātnespējas procesa administratoru asociācijas valdes loceklis, bet Sprūds ir asociācijas padomē.

Administrators Durevskis kopā ar Sprūdu ir strādājuši. Savukārt finansists Jorens Raitums bija atbildīgs par kasi politiskajā partijā “No Sirds Latvijai”. Viņa vārds izskanēja arī kādā citā kriminālprocesā. Kopā ar bijušo Jūrmalas mēru Gati Truksni un uzņēmēju Jūliju Krūmiņu Raitums figurē kriminālprocesā par iespējamu partijas nelikumīgu finansēšanu. Viņam tajā piemērots aizdomās turamā statuss.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt