Aicinājums Satversmes tiesai vērtēt Stambulas konvenciju vēl top

Neraugoties uz koalīcijas partneru noraidošo attieksmi, „Vienotības” deputāti nav atteikušies no nodoma vērsties Satversmes tiesā ar aicinājumu izvērtēt Eiropas Padomes konvencijas par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu jeb tā dēvētās Stambulas konvencijas atbilstību Satversmei. Pieteikums konstitucionālajā tiesā tiks iesniegs aptuveni mēneša laikā, prognozē „Vienotības” Saeimas frakcijas vadītājs Hosams Abu Meri.

Aicinājums Satversmes tiesai vērtēt Stambulas konvenciju vēl topMadara Fridrihsone

   

  Apritējuši jau teju trīs mēneši, kopš valdību veidojošo partiju vadošie politiķi nolēma neatbalstīt „Vienotības” aicinājumu valdībai vērsties Satversmes tiesā, lai tā izvērtētu tā dēvētās Stambulas konvencijas atbilstību Latvijas pamatlikumam. „Vienotība” no šī nodoma nav atteikusies, tādēļ, tiklīdz pieteikums būs sagatavots, to Satversmes tiesā iesniegs 20 „Vienotības” deputāti, Latvijas Radio apliecināja „Vienotības” Saeimas frakcijas vadītājs Hosams Abu Meri:

  „Tur jāstrādā advokātiem un juristiem. Mēs jau tā kā virzām to uz priekšu, bet tikai lēnāk, jo jautājums ir juridiski ļoti jūtīgs.”

  Ideja Stambulas konvencijas izvērtēšanā iesaistīt Satversmes tiesu nāk no Labklājības ministrijas. Tieši labklājības ministrs Jānis Reirs pirms diviem gadiem parakstīja konvenciju, taču valdība arvien nav spējusi vienoties par tās virzīšanu ratificēšanai Saeimā.

  Reirs iepriekš norādīja:

  „Atbilstoši likumam par Satversmes tiesu jānodod izvērtēt, vai parakstītā vienošanās atbilst Satversmei vai neatbilst. Likumā ir paredzēts, ka tās starptautiskās vienošanās, kas ir parakstītas, bet nav ratificētas Saeimā, var tikt nosūtītas uz Satversmes tiesu izvērtēšanai. Tam ir vajadzīgs valdības akcepts. Es uzskatu, ka šeit nav pretrunu, jo, ja ir domas, ka tiek apdraudēta Satversme, nav labākas institūcijas valstī, kas varētu izvērtēt, vai parakstītā vienošanās atbilst Satversmes garam un burtam.”

  Diskusijā par Latvijas pievienošanos Stambulas konvencijai aktīvi iesaistījušies kristīgo konfesiju vadītāji, kam lielākās bažas raisa šajā dokumentā minētais sociālais dzimums. Reirs uzskata, ka tieši Satversmes tiesai būtu jāvērtē, cik pamatoti ir argumenti, ka konvencija ir pretrunā ar Latvijas Satversmi.

  „Diskusijās un argumentācijā netiek pielietoti argumenti no likuma, bet ņemtas Dieva zīmes un tādi piemēri, kas vispār neattiecas uz šo konvenciju par vardarbību ģimenē. Svarīgi, lai Satversmes tiesa izvērtē visu konvencijas tekstu. Tas nav garš – tikai 10 lappuses. Un sniedz savu vērtējumu par atbilstību Satversmei,” norāda Reirs.

  Sabiedrisko iniciatīvu portālā „ManaBalss” pret Stambulas konvencijas ratificēšanu parakstījušies vairāk nekā 10 tūkstoši iedzīvotāju. Pretrunīgi viedokļi par šo dokumentu izskanēja arī pirms nepilna mēneša notikušajā diskusijā, kuru organizēja Latvijas Zinātņu akadēmija.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti