Panorāma

“Dod pieci!” atbalstīs Ukrainas kara bērnus Latvijā

Panorāma

Panorāma

Aicina vakcinēties pret gripu

Aicina vakcinēties pret gripu

No šīs nedēļas Latvijā oficiāli sākas gripas monitorings un arī vakcinācija pret saslimšanu ar agresīvo vīrusu. Visticamāk, šajā sezonā cilvēki pret gripu būs uzņēmīgāki, jo gandrīz trīs sezonas ilgušo ierobežojumu dēļ lielākā daļa sabiedrības ar gripu nav slimojusi un imūnā atmiņa tai nav bijusi trenēta.

Vakcinācija pret gripu visā Latvijā ir sākusies. Uz to iepriekš nav jāpierakstās. Vairākām sabiedrības grupām valsts apmaksā poti pret gripu.

Gripa ir īpaši bīstama senioriem, cilvēkiem ar hroniskām saslimšanām un pavisam maziem bērniem. Tāpēc šīs sabiedrības grupas infektologi uzrunā īpaši un aicina vakcinēties.

"Laikam tieši gripa varētu būt tā nežēlīgākā, kas sagaida mūs šajā rudens ziemas sezonā. Un tas ir tā saucamais imūnais parāds," atzina Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska.

Viņa skaidroja –

trīs sezonas sabiedrības vairākums nav trenējis imūno atmiņu pret vīrusiem, tāpēc vīrusu sezonā saslimstība varētu būt smagāka. Īpaši ar gripu.

"Patiesībā tas var maksāt dzīvību, īpaši riska grupām. Mēs nekad nevaram prognozēt, kurš cilvēks un kad saslimst viegli, kad vidēji smagi un kad smagi. Tā vienmēr ir mijiedarbība starp mikroorganismu un makroorganismu. Šajā gadījumā: gripas vīruss, kas ir agresīvs, un cilvēka organismu," skaidroja Latvijas Infektoloģijas centra galvenā ārste Baiba Rozentāle.

"Vissmagāk slimo tieši mazi bērni, zīdaiņi. Pusaudži reti tiek hospitalizēti, bet jau maijā, jūnijā, arī Bērnu slimnīcā pavisam netipiski bija augsta pusaudžu hospitalizācija ar gripu. Un visticamāk, tāds scenārijs varētu būt arī nākamajā ziemā," sacīja Zavadska.

Pirmos secinājumus par to, kā gripa šajā ziemā varētu uzvesties mūsu platuma grādos, var izdarīt, vērojot gripas izpausmes Austrālijā un Jaunzēlandē. Tur gripa plosījās laikā, kad mums bija vasara, bet tur ziema.

"Un bija ārkārtīgi augsts saslimušo bērnu, jauniešu skaits, augstas hospitalizācijas un salīdzinoši [augsti] arī mirstības skaitļi, īpaši jaunu cilvēku populācijā," norādīja Zavadska.

Vienīgais veids, kā droši sevi pasargāt pret ilgstošāku slimošanu, kā arī komplikācijām, ir vakcinācija. Riska grupas valsts apmaksāto vakcīnu var saņemt pie ģimenes ārsta. Taču infektologi vakcināciju iesaka katram, kas nevēlas ilgstoši slimot ar agresīvu vīrusu, kas var izraisīt smagas komplikācijas. Tas attiecas arī uz spēcīgiem cilvēkiem.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti