Aicina uzmanīties no skolu piedāvājumiem apgūt vairāku klašu vielu gada laikā

Tālmācības skolu reklāmas starp dažādiem saukļiem par ērtu mācību vidi internetā topošajiem skolēniem piedāvā arī pabeigt vidusskolu viena vai divu gadu laikā. Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD) gan kritiski vērtē šādus solījumus. Dienestā uzsver, ka tikai atsevišķos gadījumos skolēns mācību vielu var apgūt ātrāk.

„Ir iespēja mācīties ātrāk – tu varēsi apgūt vairāku vidusskolas klašu programmu divos vai vienā gadā pēc tev individuāli veidota mācību plāna.” Šāds solījums lasāms Rīgas 1. vidusskolas mājaslapā, kas piedāvā tālmācības ceļā iegūt vidējo izglītību.

''Jā, šī ir mācību platforma, un mēs esam centušies izveidot šo mācību platformu, tas izklausās mazliet jocīgi un jancīgi, lai cik iespējams padarītu visu, kas ir parastajā skolā.'' - Tālmācība nozīmē, ka skolēni nevis katru rītu nāk uz skolu, bet gan mācās internetā. Rīgas 1. vidusskolas direktors Ģirts Blekte skaidro, ka tas ļauj skolēniem priekšmetus apgūt ātrāk. Audzēkņi digitālajā vidē pilda arī kontroldarbus. Tas gan skolēniem dod iespēju turpat internetā meklēt kontroldarbu atbildes vai arī dot pārbaudes darbus pildīt kādam citam.

''Protams, tā ir problēma, bet tā ir visas pasaules tālmācības problēma, un mēs to cenšamies risināt. Bet tāpēc ir šis mācību process, tāpēc ir audzinātāji, priekšmetu skolotāji. Galu galā mēs tos skolēnus iepazīstam un kontrolējam. Mēs kontrolējam IP adreses, kur iespējams, apmeklētību, cik viņš ilgi ir bijis sistēmā. Protams, ir tiešsaistes konsultācijas, kur mēs redzam viņa seju, un mums ir fotogrāfijas. Mēs cenšamies. Bet pilnīgi noteikti, 100% mēs vienmēr nevaram apgalvot [ka pārbaudījums skolēns veic pats],'' spriež Blekte.

Skolu reklāmu solījumi vidusskolu pabeigt ātrāk nekā ierastajos trīs gados ir pievērsuši Izglītības kvalitātes valsts dienesta uzmanību. Likums nosaka, ka ātrāk apgūt vidusskolas mācību vielu drīkst tikai atsevišķos gadījumos, kad skola ir novērtējusi audzēkņa zināšanas, kā arī psiholoģiski emocionālo gatavību. Kā stāsta dienesta pārstāvis Maksims Platonovs, trīs gadu mācību vielas ātrāka apgūšana nevar būt ierasta prakse:

''Skolas nevar viennozīmīgi apgalvot, ka tas ir iespējams jebkuram cilvēkam, bet gan tikai zināmos gadījumos, īpašos gadījumos. Es nevaru nepiekrist tam, ka spējīgākajiem ir jādod tāda iespēja, bet tas nevar noteikti būt jebkuram, jo to arī paredz Ministru kabineta noteikumi. Tā nav vispār pieņemta prakse. Tas ir izņēmums no ierastās kārtības. Un es diezgan kritiski vērtētu izteikumus, ka jebkurš var to izdarīt. Diez vai.''

Rīgas Tālmācības vidusskolas valdes priekšsēdētāja Ilze Kalniņa uzsver - ātrāk vidusskolu var pabeigt tikai tie, kam ir palikuši nepabeigti atsevišķi priekšmeti. Šovasar Rīgas Tālmācības vidusskolai nācās atraidīt daudzus, kuri domāja, ka tālmācība ir veids, kā ātrāk pabeigt skolu.

''Faktiski katrs trešais izglītojamais, kas nāca iestāties mūsu skolā, nāca ar jautājumu „Vai es varēšu pabeigt paātrināti?”, un tad, protams, mums ir jautājums, ko jūs ar to domājat? „Nu tas tā, es gribu pabeigt vidusskolu viena gada laikā”. Tad, protams, [ir jautājums], kāda tev ir iepriekšējā izglītība. Ja viņš saka, ka ir pamatizglītība, tad mēs, protams, sakām, ka tas nav iespējams,”skaidro Kalniņa.

Arī Rīgas 1. vidusskolas direktors Ģirts Blekte uzsver, ka visiem skola nepiedāvā vidējo izglītību iegūt ātrāk, lai gan reklāmās tā ir minēta kā viena no skolas priekšrocībām. Īpaši stingri skola vērtē nepilngadīgos.

Blekte gan atzīst, reklāmās par to nekas nav teikts: ''Pēc tam, kad viņi šeit interesējās, mēs šeit viņiem visu izstātam. Nu, es nezinu, vai to var nosaukt par maldināšanu, jo mēs vienmēr precizējam šo informāciju.''

Latvijā tālmācības skolas maksā aptuveni 350 eiro par vienu mācību gadu. Skolu pārstāvji stāsta, ka pārsvarā tālmācību izvēlas pieaugušie, kā arī cilvēki, kam nav laika katru dienu doties uz skolu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt