Aicina salūtu gadu mijā šaut un vērot uzmanīgi; suņus labāk atstāt mājās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Katru gadu Jaunā gada svinībās cieš pirotehnikas šāvēji vai viņu izšauto ugunspuķu vērotāji. Mediķu un ugunsdzēsēju statistika rāda, ka pārgalvība mēdz novest pie ugunsnelaimēm un smagām traumām. Savukārt dzīvnieku patversmēs aicina suņus uz salūta vērošanu līdzi neņemt. Dzīvniekus troksnis baida, tie aizmūk un nonāk patversmē.

Aicina salūtu gadu mijā šaut un vērot uzmanīgi; suņus labāk atstāt mājās
00:00 / 04:17
Lejuplādēt
Jaunā gada sagaidīšana nav iedomājama bez salūta šaušanas un vērošanas. Gadu mija tādēļ ir saspringts laiks glābējiem un mediķiem. Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) pārstāve Inga Vītola stāsta, ka katru gadu cieš gan salūta rīkotāji, gan skatītāji. Lai gan cietušo skaits samazinās, bez upuriem svinības nepaiet.

 

"Piemēram, 4-5 gadus atpakaļ tie bija 10 cietušie, ar katru gadu ir par dažiem mazāk. Pagājušajā gadā bija četri. Bet ir jābūt ļoti uzmanīgiem. (..) Katru gadu vismaz divi pusaudži cieš. Tas nozīmē, ka pusaudži piekļūst pirotehnikai," teica NMPD pārstāve.

Pirotehniku nepilngadīgie iegādāties nevar. Taču tas, ka viņi no petardēm cieš, liekot domāt - bērni piekļūst jau mājās esošajai, vecāku iegādātajai pirotehnikai.

Vītola uzsver, ka tas nav pieļaujams un pieaugušajiem jāgādā, lai sprādzienbīstamie priekšmeti atvašu rokās nenonāk.

Jāatceras arī par citām drošības prasībām, piemēram, salūtu nedrīkst šaut iereibuši cilvēki. Ja iekārta nav nostrādājusi, to atkārtoti iedarbināt nedrīkst. Mediķi uzsver, ka pirotehnikas radītās traumas var nopietni ietekmēt visu turpmāko dzīvi

"Visbiežāk pirotehnika cietušajiem ir sprāgusi rokās, trāpījusi sejā, kājās. Traumas parasti ir, trāpot sejā, tās ir ne tikai brūces, bet tās var būt arī acu traumas, pat ar redzes zudumu. Var būt ne tikai brūces pirkstos, tie var būt jau norauti pirksti, sadragātas plaukstas, ļoti smagi ķermeņa bojājumi, kas prasa ne tikai ilgstošu ārstēšanos, bet arī atstāj paliekošas sekas," norāda Vītola.

Gadu mijas laika prognoze šogad salūta šaušanai nebūs labvēlīga. Proti, daudzviet vējš brāzmās var sasniegt ātrumu 10 līdz 15 metri sekundē, bet Kurzemē un Vidzemes Rietumos - pat 23 metrus sekundē.

"Šādā vējā jāizvairās no pirotehnikas lietošanas, jo tas var būt sevišķi bīstami. Brāzmainais vējš petardes var aiznest neplānotā virzienā vai tās var eksplodēt krietni zemāk, nekā paredzēts, izraisot ugunsgrēku vai ievainojot cilvēkus," norāda laika ziņu žurnālists Toms Bricis.

Savukārt Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pārstāve Inta Palkavniece atgādina, kur salūtu vispār šaut nedrīkst. "To nedrīkst lietot vēstures pieminekļu, slimnīcu, baznīcu, mācību iestāžu un degvielas uzpildes staciju tuvumā."

Salūts var radīt raizes ne tikai cilvēkiem, bet arī viņu četrkājainajiem draugiem. Dzīvnieku patversmes "Ulubele" vadītāja Ilze Džonsone stāsta, ka jaunā gada pirmajās dienās viņi tiek teju pārpludināti ar noklīdušiem suņiem, kuri bailēs no petaržu trokšņiem aizmukuši.

Suni salūta laikā labāk ievest nelielā telpā, kurā nav logu, piemēram, vannasistabā. Džonsone iesaka uguņošanas laikā būt kopā ar mīluli, lai to mierinātu.

Ja svētkos rodas veselības problēmas, vieglas traumas vai saslimšana, mediķi aicina doties uz tuvāko ārstniecības iestādi, kur būs dežūrārsts. Var zvanīt arī konsultatīvajam tālrunim, kas svētkos strādās visu diennakti. Bet nopietnu, dzīvībai bīstamu traumu gadījumā zvanīt NMPD uz tālruņa numuru 113.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti