4. studija

Kāpēc svešu parādu nasta vajā seniori, kura pirms 15 gadiem pārdevusi dzīvokli?

4. studija

Vai viens mandarīns Ziemassvētkos ir laba dāvana?

Kāpēc obligāto militāro dienestu izgājušie vīri jūtas valsts aizsardzībai nevajadzīgi?

Aicina pieteikties militāro apmācību un rezerves karavīru mācībām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 9 mēnešiem.

Ja ir vēlēšanās iegūt vai papildināt miltārās prasmes, Latvijas republikas pilsoņiem ir vairākas iespējas – no 18 līdz 40 gadiem stāties profesionālajā dienestā, iestāties Zemessardzē, kur apmācības notiek no darba brīvajā laikā. Trešā iespēja – trīs nedēļu apmācība karavīriem rezervistiem.

Aizsardzības ministrijas mājaslapā var lasīt, ka šomēnes – janvārī – pirmajam iesaukumam valsts aizsardzības dienestā aicinās 18 līdz 19 gadus vecus Latvijas pilsoņus brīvprātīgi pieteikties militārajai apmācībai. Sākot ar šā gada otro pusgadu, pilsoņus iesauks arī obligātā kārtā.

Pie raidījuma "4.studija" ir vērsies 48 gadus vecs vīrietis, kurš Latvijā ir dienējis obligātajā militārajā dienestā, kad tas vēl nebija atcelts – 90.gadu vidū. 2022. gada 24. februāra rītā, kad Krievija iebruka Ukrainā, Edgars ar saviem kolēģiem atradās uz zvejas kuģa jūrā.

Edgars, dienējis 1. Valmieras Robežsargu bataljonā, vēlas palikt anonīms: "Mēs ziņās izlasījām, ka sākas specoperācija. Krievija iebruka Ukrainā. Mums stūrmanim radi dzīvo Ukrainā. Tā kā mums ir robeža ar viņiem, mums nebija ne mazāko šaubu, – mēs metam visu pie malas un dodamies tur. Mums nebija ne mazāko šaubu."

4. studija: "Un Jūs arī cerējāt, domājāt, bijāt pārliecināts, ka jūs būsiet vajadzīgs?"

Edgars: "Tieši tā, tieši tā, tieši tā!"

Kopš kara sākuma Edgars katru dienu seko līdzi notikumiem Ukrainā. Uz karadarības fona viņu ar kuģa komandas biedriem nemitīgi tirda jautājums – kāpēc viņus, kas savulaik dienējuši obligātajā militārajā dienestā un kam vēl gadi atļauj, ir pavisam aizmirsuši? Toreiz pēc, dienesta beigām, trīs dienu laikā bija jāstājas uzskaitē kā obligāto miltāro dienestu veikušai personai.

"Un tagad ir pagājuši 28 gadi, un nevienas ziņas! Kāpēc tad tā uzskaite bija vajadzīga?" jautā Edgars.

Neinteresējas arī par citiem Edgara kolēģiem. "Kapteinis ir mana vecuma, stūrmanis – Jurčikam ir 46 gadi. Jančuks pabeidza dienestu, viņš mācījās jūrskolā. Tad viņš pabeidza obligāto militāro dienestu. Jurčiks dienējis jūras spēkos. Kapteinis dienējis jūras spēkos," skaidroja Edgars.

Viņš, kā pats apgalvo, vairākkārt ir zvanījis un interesējies, vai viņu neaicinās atsvaidzināt dienestā iegūtās prasmes?

Edgars: "Esmu zvanījis uz to rekrutēšanas centru. Prasu – mēs rezervisti. Kāpēc neviens mums nesūta pavēsti? Nav nekādas pārgatavošanās, nekā nav? Man saka – mēs uz šo jautājumu jums nevaram atbildēt. Un viss. Nu tak mēs valstij neesam vajadzīgi. Mēs bijām vajadzīgi tikai tajā brīdī, kad dienējām obligāto dienestu."

Ja Edgars dienesta laikā ir ieguvis militāru izglītību, tad viņš ir rezerves karavīrs. Rezerves karavīri tiek saukti reizi četros gados brīvprātīgi piedalīties militārajās mācībās. Latvijā ir ap 8000 rezerves karavīru.

"Viņiem, protams, ir dažāda veida izglītība, kas iegūta no 90. gadiem līdz šim brīdim. Tāpēc mēs viņus iespēju robežās aicinām arī uz mācībām.  Vienības sūta aicinājumus viņiem piedalīties. Aicinājumi un pavēstes. Lai šī informācija sasniedz mērķi. Bieži vien nesasniedz mērķi dažādu apstākļu dēļ. Bet tie, kas atnāk, ar tiem mēs priecīgi arī strādājam. Viņi pilnveido zināšanas," skaidroja pulkvežleitnants, NBS Apvienotā štāba Mobilizācijas un rekrutēšanas pārvaldes priekšnieks Aigars Eglītis.

Bruņotajos spēkos pieļauj, ka, visticamāk, šodienas realitātei neatbilstoša informācija traucē visiem rezerves karavīriem saņemt aicinājumus uz mācībām.

"Es pieļauju, ka tā ir novecojusi. Iespējams, vēstules, kas sūtītas viņiem, nav sasnieguši savu mērķi. Aizsūtītas uz nepareizo adresi. Tāpēc es aicinātu veikt divpusējo komunikāciju. Komunicēt pašiem un iespēju robežās komunicējam arī mēs," pauda Eglītis.

Ja ir vēlēšanās iegūt vai papildināt militārās prasmes, Latvijas republikas pilsoņiem ir vairākas iespējas. No 18 līdz 40 gadiem stāties profesionālajā dienestā. Otrs varinats – iestāties Zemessardzē, kur apmācības notiek no darba brīvajā laikā. Trešo iespēju NBS piedāvā salīdzinoši nesen.

"Ir trīs nedēļu apmācība karavīriem – rezervistiem. Parasti tā notiek Kājnieku skolā. Nedēļas vasaras periodā. Visi laipni aicināti, kam nav militārās izglītības, pilnveidot to, pieteikties, izmantot savas atvaļinājuma nedēļas," skaidroja Eglītis.

No 2019. gada sākuma likums paredz, ka rezerves karavīriem jābūt oficiālai elektroniskajai adresei, kas jāizveido caur portālu "Latvija.lv". Tas nodrošinātu labāku komunikāciju ar Bruņotajiem spēkiem. Savukārt "4. studija" saņem solījumu sazināties ar Edgaru, kurš ļoti gaida uzaicinājumu uz mācībām, kur spodrināt savas militārās prasmes.

Pirms sižeta nodošanas sazinājāmies ar Edgaru – vai viņš saņēmis solīto zvanu no bruņotajiem spēkiem? Izrādās, telefonzvans ir bijis, bet, viņaprāt, zvanītājs nav Edgaram stādījies priekšā, kā to pieprasa militārais reglaments. Tādēļ saruna nav izdevusies un  Edgars nolicis klausuli.

Saziņai:

  • Pievienošanās profesionālajam dienestam: tālr.1840
  • Par dienestu Zemessardzē: tālr.1811
  • Par rezervistu militāro apmācību un rezerves karavīru mācībām: tālr. 67800270.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti