Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Panorāma

Panorāma

Skaļās lasīšanas sacensības

Aicina pieteikties intelekta testam

Aicina pieteikties īpašam IQ testam – zinātnieki skaidros Latvijas vidējo intelektu

Sajūta gluži kā skolā – špikot nedrīkst un jāmēģina atcerēties viss iepriekš mācītais un lasītais. Tieši tā notiek Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) pētnieku izstrādātā intelekta testa izmēģinājums. Pie Latvijai pielāgota IQ testa strādāts jau divus gadus, un tas nepieciešams, lai pēc starptautiski atzītām zinātniskām normām noteiktu Latvijas vidējo intelekta rādītāju.

Tāpēc šis tests nevis vienkārši tulkots no kādiem ārzemju analogiem, bet īpaši pielāgots Latvijas kultūrvidei. Proti, jautājumi ir, piemēram, par Aspazijas dzeju, nevis Gētes darbiem vai Šekspīra sonetiem. 

Kādai figūrai jāatrodas tukšajā vietā, kāds skaitlis izlaists šajā virknē, kurš vārds ir lieks – šādu jautājumu pilni testi pieejami internetā ikvienam interesentam. Tomēr tie lielākoties vienkārši tulkoti un koncentrējas kādas vienas zināšanu jomas pārbaudei.

Rīgas Stradiņa universitātes pētnieču izstrādātais tests pētīs gan iedzimto intelektu, gan tās spējas un zināšanas, kas iegūtas dzīves un mācību laikā.

RSU Psiholoģijas laboratorijas pētniece Ingrīda Trups-Kalne skaidroja, ka testā ir “dažādi panti no dažādām jomām, ģeogrāfijas, mūzikas, ekonomikas, un dažreiz mums tiešām bija liels izaicinājums saprast, kāpēc šī ir pareizā atbilde un kā pareizi latviski noformulēt atbildi, tas bija aizraujošs, interesants darbs, līdzīgi kā detektīvam”.

Intelekta testam par pamatu ņemts Vācijā izstrādāts un citās Eiropas valstīs aprobēts pētījums. Šobrīd tas nonācis pēdējā fāzē, kad jāizstrādā Latvijas cilvēku vidējais IQ standarts. Tas nozīmē, ka tiks testēti 2000 cilvēki visā Latvijā – abu  dzimumu, visu vecumu un dažādu izglītības līmeņu personas, kuru intelekta koeficients tiks noteikts par mūsu valsts vidējo.

“Mūsdienās IQ aprēķina attiecībā uz kādas valsts, kultūrvides vidējiem rezultātiem; ja cilvēka intelekta testa balles atbilst šim vidējam rādītājam, tad viņš iegūst 100% IQ, ja viņš ir virs vidējā, tad attiecīgi vairāk vai, ja zemāk, tad attiecīgi zemāk, bet normāls intelekts skaitās no 86 līdz 116 ballēm,” stāstīja pētniece.

Rīgā pirmā testēšana jau notikusi. Un LTV sastaptie cilvēki smaida – milzīgu pārsteigumu testā nav bijis.

“Patiesībā bija diezgan aktīvi jādomā, jādomā līdzi, nosacīti vieglākā bija tā asociāciju daļa, bet matemātiskā daļa, skaitļu virknes un visi telpiskie uzdevumi, tur jau bija ko padomāt – es nevarēju izpildīt visu, kas tur bija, tajā dotajā laikā,”  atzina reklāmas speciāliste Ilze Balode.

“Ir jau arī tie interneta joku testi, tur ir kaut kas līdzīgs, bet protams, matemātiskie uzdevumi, tie par laimi man padodas, tā ka viss likās atbilstoši savām prasmēm,” stāstīja 12. klases skolnieks Markuss Baltais.

Tests aizņem nedaudz vairāk par divām stundām, tajā ir deviņas jautājumu grupas, katrā pa 20 jautājumiem un noslēgumā vispārējo zināšanu tests. Iepriekš pārlasīt Raini vai atkārtot ķīmijas formulas gan neesot nepieciešams.

“Zināšanu testā ir jautājumi no dažādām jomām, ģeometrijas, ģeogrāfijas, ekonomikas, datorzinībām, literatūras un mūzikas, bet man šķiet, ka, ja cilvēks nav visu dzīvi mācījies un studējis, diez vai viņš uzreiz tā zinās visas atbildes, jo tie jautājumi nav tā apkārt dabūjami un iepriekš zināmi,”  atzina pētniece.

Pētnieki aicina pieteikties tos, kas grib noskaidrot savu intelekta līmeni. Testēšana vēl šomēnes un oktobrī notiks Rīgā, Daugavpilī, Liepājā un Mālpilī.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt