Dienas ziņas

Ogrēniešu ziedojumus nogādā uz frontes līniju Ukrainā

Dienas ziņas

Surdo tulkojums. Dienas ziņas

Aicina pārskatīt pabalstus cilvēkiem ar invaliditāti

Aicina pārskatīt pabalstus cilvēkiem ar invaliditāti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pieaugot inflācijai, iztikšana ir viens no aktuālajiem jautājumiem cilvēkiem ar invaliditāti vai viņu aprūpētājiem. Invalīdu biedrība Salaspilī norāda – šogad indeksējamās pensijas pieauga par 23%, bet invalīdiem, kas saņem valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu, netika pielikts ne cents. Tāpēc tapusi vēstule, aicinot palielināt minimālo pabalstu cilvēkiem ar invaliditāti.

Salaspiliete, pirmās grupas invalīde Tatjana Staroņenkova 20 gadu vecumā cieta auto avārijā, kurā zaudēja roku un daļēji kājas. Kopš tā laika viņas ikdiena paiet ratiņkrēslā. Ierobežoto kustību dēļ sievietei nav iespējas strādāt un atliek iztikt vien no pabalstiem.

"Man esošais pabalsts ir 198 eiro. Jāekonomē viss, nevaru atļauties nopirkt to, ko es varēju pusgadu atpakaļ. Visu laiku jāvēršas pie radiniekiem, draugiem, pie domes, pie sociālajiem dienestiem, lai izdzīvotu," pastāstīja Tatjana.

Lai pārrunātu aktuālās problēmas, ar ko šobrīd saskaras cilvēki ar invaliditāti un viņu aprūpētāji, Salaspils novada bērnu un jauniešu ar invaliditāti biedrība "Zelta atslēdziņa" rīkoja tikšanos. Tās laikā arī citi norādīja, ka ir arvien grūtāk iztikt. Nepieciešamos medikamentus nu var iegādāties tikai neilgam laikam, ir jāekonomē arī uz higiēnas precēm. Nereti nākas lūgt arī palīdzību pārtikai.

"Pirmās grupas invalīds, mana meita arī ir pirmās grupas invalīde, saņem 247 eiro mēnesī. Vai tas ir cilvēka cienīgi? Man šķiet, ka tas nav cilvēka cienīgi," sacīja biedrības valdes locekle Malda Caune.

Biedrībā uzskata, ka pašlaik, kad tiek domāts par Latvijas valsts budžetu nākamajam gadam, ir pilnīgi aizmirsts par personām ar invaliditāti, kuras pārsniegušas 18 gadu vecumu un saņem valsts sociālā nodrošinājumu pabalstus. To biedrība norādījusi arī vēstulē, ko nosūtījusi Saeimai, Ministru prezidentam, labklājības ministram un tiesībsargam.

Vēstulē arī minēti tā dēvētie "mūžīgie bērni", kuru vecākiem nereti nav iespējas strādāt algotu darbu, jo par bērnu ir jārūpējas. Ja šādi cilvēki ar invaliditāti nonāk valsts aprūpē kādā no valsts sociālās aprūpes centriem, tad viņu aprūpe valstij izmaksā no 1000 līdz 1500 eiro mēnesī. Tajā pašā laikā valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts personai ar invaliditāti, kura nestrādā, ir no aptuveni 100 līdz 250 eiro mēnesī.

"Pie manis bija atbraukusi paziņa no Beļģijas ar slimu meitenīti, nu jau pieaugušu bērnu, un arī stāstīja, kā dzīvo. Man kauns to teikt, kā dzīvo pie mums Latvijā," atzina Caune.

Saeimas komisijās par pabalstu pārskatīšanu invalīdiem komentēja izvairīgi, norādot, ka pēc palīdzības, piemēram, ar kādiem materiāliem līdzekļiem un vēl citādi, jāvēršas arī savā pašvaldībā.

"Noteikti redzu, cik daudz mums iztrūkst pakalpojumu reģionos no sociālajiem dienestiem, kas šos cilvēkus paņem savā gādībā un palīdz iziet cauri arī šādām sarežģītām situācijām," pauda Saeimas Budžeta un finanšu nodokļu komisijas vadītāja Anda Čakša ("Jaunā Vienotība").

Biedrībā "Zelta atslēdziņa" piebilda, ka pabalsti ir jāpārskata nekavējoties un jānosaka tādā apmērā, lai nosegtu gan personu ar invaliditāti nepieciešamās ikdienas vajadzības, gan straujo cenu pieaugumu. Ja atbilde nesekos, aktīvisti no Salaspils ir gatavi piesaistīt citas invalīdu organizācijas un rīkot plašāka mēroga protestu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti