Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Rīta Panorāma

Aicina izvērtēt riskus ceļošanai ārpus Latvijas

Aicina izvērtēt riskus ceļošanai ārpus Latvijas

Lai gan daļa Latvijas iedzīvotāju runā, ka vēlētos mājsēdi pavadīt kādā citā valstī, kur nav jāievēro komandantstunda un citi ierobežojumi, Ārlietu ministrija aicina iedzīvotājus ļoti rūpīgi izvērtēt nepieciešamību ceļot ārpus mūsu valsts. Katrā valstī var būt ļoti atšķirīgi Covid-19 pandēmijas noteiktie ierobežojumi, kas ļoti strauji var mainīties. Tāpat jāpadomā, ko iesāksiet, ja, ierodoties galamērķī, Covid-19 tests izrādīsies pozitīvs. Un kas būs, ja inficēšanās notiks pirms izlidošanas mājup.

Ārlietu ministrija aicināja iedzīvotājus ļoti rūpīgi izvērtēt nepieciešamību ceļot ārpus Latvijas un atgādināja, ka katrā valstī var būt ļoti atšķirīgi Covid-19 pandēmijas noteiktie ierobežojumi.

Vadīties pēc principa: "Es esmu vakcinējies un varu braukt, kur vien vēlos, un ārzemēs darīt to, ko gribu" – nevarēs.

Ārlietu ministrijas pārstāvis Jānis Beķeris norādīja – jāatceras, ka ir gana daudz valstu, kurās joprojām liegta ieceļošana. Tāpat ir daudzas valstis, kurās ir ļoti stingra karantīna neatkarīgi no vakcinācijas fakta un kur ceļot drīkst tikai pēc karantīnas laika.

Tādējādi var gadīties situācija, ka laimīgais ceļotājs var uzturēties tikai viesnīcā, kā arī aiziet uz pārtikas veikalu vai aptieku. Un tas ir viss. Tāpēc pirms ceļojuma sākuma ir ļoti rūpīgi jāiepazīstas ar konkrētajā valstī noteiktajiem ierobežojumiem. Biļetes pirkšanas laikā var būt vienas prasības, bet brīdī, kad jādodas ceļojumā, noteikumi var būt krasi mainījušies.

Beķeris teica: "Informāciju pār ārvalstu noteiktajiem nosacījumiem var atrast Ārlietu ministrijas mājaslapā, sadaļā "Ceļojumu brīdinājumi". Šeit uzreiz jāmin, ka tā ir oficiālā informācija, ko saņemam diplomātiskos vai kādos citos oficiālos kanālos. Ir situācijas, kad ātri mainās nosacījumi, un tā var nebūt vienmēr 100% akurāta. Visdrošāk ir katras konkrētās valsts varas iestāžu resursos meklēt informāciju. Var sazināties ar izvēlētās galamērķa valsts pārstāvniecību Latvijā, ja tāda ir, vai ar pārstāvniecību, kura atbild par Latviju."

Tāpat ir rūpīgi jāiepazīstas ar informāciju, vai Latvijā izsniegtais sertifikāts būs derīgs konkrētajā valstī. Šobrīd visvieglāk ceļot ir Eiropas Savienības ietvaros.

Nacionālā veselības dienesta (NVD) pārstāve Evija Štālberga teica: "Eiropas Savienībā ir vienots sertifikātu standarts. Eiropas Savienības sistēmas jeb vienotās vārtejas ietvaros notiek informācijas apmaiņa par šiem sertifikātiem. Tas nozīmē, ka, dodoties uz kādu no Eiropas Savienības dalībvalstīm vai valstīm, kas ir pievienojušās šai sistēmai, mūsu sertifikātu varēs noskenēt un nolasīt. Būs redzams paziņojums par to, ka šis sertifikāts ir derīgs vai nav derīgs."

Tomēr arī Eiropas Savienības dalībvalstīs ir atšķirīgi noteikumi, ko vakcinētas personas drīkst un nedrīkst darīt. Vienā valstī uz koncertiem un krogiem varēs iet, bet citā vairs ne – tas viss ir atkarīgs no tajā brīdī esošās epidemioloģiskās situācijas gan ceļojuma galamērķī, gan Latvijā.

Ārlietu ministrijas pārstāvis skaidroja: "Latvijai specifiskas prasības tiek ieviestas. Piemēram, Vācija nesen ir ieviesusi prasību visiem ceļotājiem no Latvijas reģistrēties. Francija no 24. oktobra ir ieviesusi prasību, ka nevakcinētām personām veiktais Covid-19 tests nedrīkst būt veikts agrāk par 24 stundām pirms ierašanās. Lietuvā nevakcinētām personām ir jādodas pašizolācijā. Ir rūpīgi jāpārbauda ne tikai valsts, uz kuru ceļo, bet arī valstis, caur kurām ceļo, lai nebūtu kādi pārsteigumi."

Tāpat jāņem vērā, ka gan vakcinētiem, gan nevakcinētiem cilvēkiem var tikt pieprasīts veikt Covid-19 testu. Ja tas izrādās pozitīvs, tad, ļoti iespējams, jārēķinās ar papildu tēriņiem. "Tādējādi ceļojums var krietni ieilgt, kas prasīs papildu izdevumus. Tāpat rūpīgi jāizvēlas ceļojuma apdrošināšanas polise un jāpārliecinās, vai tā segs izdevumus par Covid-19 ārstēšanu," sacīja Beķeris.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt