Panorāma

Prezidents atgriežas Rīgas pilī

Panorāma

Zemessardze 25

Aicina glabāt Baltijas ceļa liecības

Aicina glabāt Baltijas ceļa liecības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Latvijas Nacionālā vēstures muzeja speciālisti Baltijas ceļu dēvē par unikālu notikumu, kas ir dzīvs “vēsturiskajā atmiņā”, bet ko diemžēl raksturo ļoti maz lietu un priekšmetu. Tāpēc katra tā laika liecība, arī ar rakstāmmašīnu aprakstīta runas lapa vai izšūts apģērbs tiek glabāts kā relikvija.

Viss, kas saistās ar Baltijas ceļa vīšanos cauri Latvijas teritorijai, tika plānots un sarunāts Vecpilsētas ielā 13/15, kur tolaik atradās Latvijas Tautas frontes mītne. Šobrīd tur ir Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, kurā joprojām priecājas par katru tā laika liecību.

Baltiem cimdiem rokā, jo tikai tā tur attiecas arī pret nesenās vēstures lieciniekiem, muzeja direktora vietniece zinātniskajā darbā Irina Zeibārte rāda pēdējās dienās iegūtos Baltijas ceļa lieciniekus. Tos muzejam atdevis Tautas frontes līderis Dainis Īvāns.

“Bija iecerēts, ka runu vēlāk translēs tiešraidē, bet to aizliedza, tāpēc Dainis Īvāns to ierakstīja jau no rīta un to atskaņoja septiņos,” stāsta Zeibārte, rādot Īvāna uz vairākām lapām uzrakstītu runu, kas ilgus gadus bija pazudusi, tikai nesen Īvāns to atradis un nodevis muzejam, kā arī savu tā vakara džemperi. “Ar kuru uz Latvijas robežas bija, un re, te bilde, ka tiešām. Jā, tā ir relikvija,” saka muzeja darbiniece.

Baltijas ceļa dokumentārās liecības iekļautas arī UNESCO “Pasaules atmiņas” dokumentālā mantojuma sarakstā. Tāpat akcijas “Baltijas ceļa stāsti” laikā visā Latvijā iegūtas dalībnieku liecības, kas tagad apkopotas tik daudzās mapēs, ko nav iespējams pat pacelt. “Ir ļoti liels prieks, jā, mums vajag vēl! Mūsu vēl ir tik daudz, kas to atceras, mazie bērni, kas izauguši. Jā, tā ir vēsturiskā atmiņa, bet problēma ir, ka ir tik maz lietu un priekšmetu no tā laika. Ja ir, tad tikai vienā eksemplārā,” skaidro Irina Zeibārte.

Pērn šajā muzejā iegriezās četri tūkstoši cilvēku.  Lai sasniegtu vēl vairāk interesentu, no otrdienas iecienītajā interneta saziņas vietnē “Facebook” apskatāma arī muzeja izveidotā Baltijas ceļa virtuālā ekspozīcija. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti