Aicina cilvēkus padomāt par vēža pacientiem un potēties pret Covid-19

Onkoloģijas pacienti un nozares speciālisti aicina sabiedrību vakcinēties ne tikai tādēļ, lai pasargātu sevi, bet arī apkārtējos. Vēža slimniekiem Covid-19 ir īpaši bīstama – tā var izraisīt bīstamas komplikācijas. Pašu pacientu vidū vakcinācija norit samērā strauji, tomēr nākamo uzliesmojumu nozarē gaida ar bažām. Vienlaikus pacienti ar nepacietību gaida jaunā onkoloģijas plāna īstenošanu.

Onkoloģijas pacienti un nozares speciālisti aicina sabiedrību vakcinēties
00:00 / 03:22
Lejuplādēt

Pandēmijas laiks īpaši satraucošs bijis onkoloģijas pacientiem un viņu tuviniekiem. Vēža slimniekam Covid-19 ir īpaši bīstama, jo tā ievērojami paaugstina komplikāciju risku. Turklāt ziemā slimoja mediķi, līdz ar to samazinājās ārstniecības pieejamība. Šajā laikā parādījās arī daudz vairāk ielaistu vēža gadījumu, Latvijas Radio skaidroja Onkoloģijas asociācijas vadītājs profesors Jānis Eglītis.

Viņš sacīja: "Acīmredzot cilvēkiem bija bailes vērsties pēc palīdzības. Varbūt bija nedaudz apgrūtināta nokļūšana uz diagnostikas izmeklējumiem, lai gan valstī attiecībā uz onkoloģiju nekas netika aizvērts, nekas netika limitēts. Un otrs, saistībā ar šo pandēmiju ne tikai onkoloģiskajiem pacientiem, bet visiem vajadzētu domāt par vakcināciju. Redzot šos pacientus, kas saslima, izejot ķīmijterapiju vai starta terapiju, tas būtiski ietekmēja viņu tālāko ārstēšanu, laika intervāla ievērošanu un visu pārējo."

"Mums patīk domāt, ka vēzis dzīvo Kalifornijā"

Eglītis skaidroja, ka onkoloģijas pacienti ir samērā atsaucīgi un potējas. Interesējas arī tie pacienti, kas nāk uz kontroli pēc daudzu gadu terapijas, un visiem ārsti iesaka to darīt.

Vakcinācijas dēļ nākamo uzliesmojumu nozarē gaida ar nedaudz mazākām bažām nekā pērn.

Arī Latvijas Onkoloģijas pacientu organizāciju apvienības "Onkoalianse" vadītājs Helmuts Bēķis aicināja sabiedrību potēties ne tikai savas, bet arī līdzcilvēku veselības dēļ.

"Par onkoloģiju runājot, mums patīk to neredzēt, mums patīk par to nerunāt, mums patīk domāt, ka vēzis dzīvo Kalifornijā, kur seriālus filmē. Bet onkoloģija ir hroniska slimība, šie ir augsta riska pacienti. Jau 80 000 zināmi. Viņi nav pelnījuši bezatbildības dēļ pakļauties lielākam riskam. Šie ir tie cilvēki, kas ir gatavi uz vakcīnām. Viņiem dzīve ir devusi pietiekami daudz izaicinājumu, lai viņi varētu vakcinēties un viņiem nebūtu jātrīc un jābaidās," teica Bēķis.

Pacienti gaida jaunā onkoloģijas plāna ieviešanu

Viņš atzina, ka pacienti ir bažīgi par to, kā pārdzīvosim nākamo uzliesmojumu, ņemot vērā, ka vakcinēta ir tikai mazliet vairāk nekā trešdaļa sabiedrības. Vienlaikus pacienti ar nepacietību gaida jaunā onkoloģijas plāna īstenošanu ar cerību, ka nozarē tiks veikti pamatīgi uzlabojumi.

Šī plāna īstenošanai nākamajiem trim gadiem nepieciešami vismaz 380 miljoni eiro – daļa no tiem drīzumā būs jāizcīna budžeta plānošanas procesā.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!") norādīja: "Es tiešām ceru un paļaujos, ka veselības aprūpe būs valdības prioritāte numur viens. Mums nākamā gada budžeta sakarā arī onkoloģijas jomai ir būtisks pieprasījums, tur pilnā summa ir 101 miljons eiro, kas izriet no šī onkoloģijas plāna. Bet, protams, atkarībā no reāli pieejamā finansējuma mums būs jānosaka tās prioritātes, kuras finansēt pirmām kārtām."

Jaunais onkoloģijas plāns paredz uzlabojumus diagnostikā, ārstēšanā, rehabilitācijā un arī paliatīvajā aprūpē. Vienlaikus viena no būtiskākajām izmaiņām, ko tas paredz, ir cilvēku informēšana un pacienta koordinēšana ārstniecības procesā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt