Aicina būt piesardzīgiem, dzirdot solījumus samazināt elektrības rēķinus

Atvērtajā elektroenerģijas tirgū maksājumi iedzīvotājiem solās pieaugt. Tikmēr internetā reklamē preces, kas elektrības rēķinus padarīšot vēl mazākus, nekā līdz šim.

„Esi noguris no nesamērīgi lielajiem elektrības rēķiniem un mūžīgās taupīšanas? Es zinu, kā tu jūties, bet es esmu atradis efektīvu šīs problēmas risinājumu! Lieto tik daudz enerģijas, cik tev nepieciešams, un ietaupi līdz pat 75% mēnesī!” - ar šādu vēstījumu it kā kāds elektriķis internetā - savā blogā un sociālajos tīklos - reklamē ierīci „Smart Home Energy”. To var iegādāties par 29 eiro. Iesprausta kontaktligzdā, tā ievērojami samazināšot elektroenerģijas patēriņu.

 „Ja tur ir kādi 80% ekonomijas, tad ir jautājums, no kurienes tā enerģijas rodas pēc tam? Jo fizikas likumus pagaidām vēl nevienam nav izdevies apiet,” saka Andris Spīdāns no „Latvenergo” energoefektivitātes centra, uz kuru pārbaudīt līdzīgas ierīces jau ir vestas.

Mēs tās pieslēdzām klāt savām elektroierīcēm, te ir dažāda sadzīves tehnika. Secinājums bija, ka praktiski tīklā nekādas elektroenerģijas patēriņa izmaiņas nenotiek. Viena no tām ierīcēm nevis samazināja patēriņu, bet pat pāris vatiem pat palielināja, jo tai bija smuki uztaisītas lampiņas, kas tur iekšā mirgo,” atceras Spīdāns.

Līdzīgām ierīcēm nav arī ietekmes uz skaitītāju darbību. Elektroinženieris Spīdāns aprēķinājis, ka šāda ierīce varētu atmaksāties aptuveni 40 gadu laikā. Elektroenerģijas ietaupījums ir mazāks par 1%, iespējams pat mērāms procenta simtdaļās.

Solījumi par 75 % samazinājumu, visdrīzāk, ir negodīga komercprakse, tomēr Patērētāju tiesību aizsardzības centrā pēc konsultācijas vai ar sūdzību par šāda veida ierīcēm neviens nav vērsies. „Šī mājas lapa un informācija, protams, izskatās patērētājam ļoti vilinoša, sevišķi uz tā fona, ka mēs zinām, ka elektroenerģijas cenas tomēr turpina kāpt,” saka Patērētāju tiesību aizsardzības centra pārstāve Sanita Gertmane.

Viņa aicina patērētājus neuzķerties uz šādām reklāmām. Aizdomas rada ne vien fantastiskais 75% ietaupījums, bet arī vairāki mājas lapas trūkumi. „Ja jūs kaut ko meklējat un pērkat internetā, tad šīm mājaslapām ir jāatbilst kaut vai tādiem pavisam vienkāršiem kritērijiem. Pirmkārt, kas ir šī juridiskā persona?” Gertmane vaicā.

Viņa uzsver, ka jābūt norādītam reģistrācijas numuram, ar fiziskajai adresei un kontaktiem, kā arī detalizētai informācijai par samaksas kārtību un pircēja tiesībām 14 dienu laikā preci atdot atpakaļ. „Smart Home Energy” reklāmas lapās šādas informācijas nav.

Brīnumierīces rēķinus nesamazinās un vienīgais veids, kā neieguldot papildu līdzekļus, var ekonomēt elektroenerģiju, ir paradumu maiņa. To atgādina elektroinženieris Andris Spīdāns. Energoefektivitātes centra virtuvē viņš stāsta par tipiskākajām iedzīvotāju kļūdām.

Vārot ēdienu uz elektriskās plīts, maksimālā temperatūra nav jālieto visā ēdiena gatavošanas laikā. Tikai, kamēr tas uzsilst līdz vajadzīgajai temperatūrai. „Tvaikam jātiek pa [vāka] caurumiņu ārā. Ja tas netiek un vāks lēkā, tas nozīmē, ka sildīšanas jauda ir uzlikta par lielu,” pamāca Spīdāns.

Daudz liekas elektroenerģijas tērējam arī veļas mazgāšanā, novērojis speciālists. „Lieki nevajadzētu temperatūru paaugstināt. Ir cilvēki, kas iedomājas, ka riktīgi tīra drēbe ir tā, kas mazgāta 90 grādos. Un ja kreklu esam uzvilkuši uz vienu pēcpusdienu, tad to vajag tikai izskalot, līdz ar to enerģijas patēriņš arī var nokristies uz pusi,” viņš saka. Spīdāns arī iesaka skatīties, cik kilogramu drēbju drīkst mazgāt. Bieži vienā reizē mazgājam pārāk maz drēbju.

Izrādās, arī ledusskapis, kas nav paredzēts iebūvēšanai, bet ir iemēbelēts, tērē lieku enerģiju, jo nenotiek gaisa apmaiņa. „Karstais gaiss no tās aizmugures netiek prom, līdz ar to ledusskapis dabū ilgāk strādāt. Ir pat pētījumi, ka ledusskapja patēriņš pieaug līdz pat divām reizēm,” skaidro Spīdāns.

Elektroinženieris atgādina, ka produktu daļā ledusskapī jābūt plus pieciem grādiem, bet saldētavā - mīnus 18. Elektroenerģiju vajag gan atdzesēšanai, gan karsēšanai, tāpēc arī, piemēram, ūdens boileros nav jāuztur verdoša temperatūra. Ļoti daudz padomu, kā, mainot savu paradumus, var samazināt elektroenerģijas rēķinus, var atrast arī „Latvenergo” lapā efektivi.lv. Bet, tuvojoties pavasarim, Spīdāns vispirms iesaka nomazgāt logus, lai jau maksimāli varētu  sākt izmantot dienas gaismu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti