Sadaļas Sadaļas

Aicina bērnus pie zobārsta pieteikt ārpus Rīgas centra

Gada nogalei tuvojoties, bērniem paredzētās zobārstniecības kvotas lēnām izsīkst. Lielā daļā zobārstniecības klīniku kvotas beigušās un, lai atrastu, kurp doties ar bērnu saņemt valsts apmaksāto zobārstniecību, var nākties apzvanīt samērā daudzus stomatologus. Zobārsta meklējumus sarežģītākus dara tas, ka elektroniski informācija par rindu garumu pie zobārstiem nav pieejama.

Kvotas ir beigušās - tā atbild zobārstniecības klīnikas „Dental.lv" reģistratūrā uz jautājumu, kad varētu par valsts naudu pieteikt bērnu pie zobārsta. Ārstēties te šobrīd var tikai par maksu. Par valsts naudu savukārt - vien nākamā gada sākumā.

Sūdzību par grūtībām tikt pie valsts apmaksāta bērnu zobārsta Rīgā Nacionālais veselības dienests nesen saņēma sociālajā tīklā „Twitter". Sūdzējās kāda iedzīvotāja, kura bija mēģinājusi bērnu pierakstīt pie zobārsta trīs klīnikās. Arī viņai atbildēja, ka kvotas beigušās, jāzvana decembra nogalē vai nākamā gada sākumā. Taču dienests atrada trīs citas klīnikas Rīgā, kur bērnu var pierakstīt pie zobārsta tuvāko nedēļu laikā.

„Tad iedzīvotājam ir iespēja interesēties citās ārstniecības iestādēs..." – saka Nacionālā veselības dienesta pārstāve Evija Štālberga un uzsver, ka Rīgā valsts apmaksātus zobārstniecības pakalpojumus sniedz 65 klīnikas.

Ir protams, gadījumi, ka ārstniecības iestādes ir ļoti populāras, kur ir speciālisti, pie kuriem ir garas rindas un lieli pieraksti. Bet ir arī ārstniecības iestādes, kur valsts apmaksātais pakalpojums šogad vēl ir pieejams nedēļas vai divu laikā.

Dienests ievērojis, ka īpaši populāras ir klīnikas centrā. Tāpēc aicina iedzīvotājus vērsties no centra attālākās klīnikās, tur rindas varētu būt mazākas. Tiesa, informācija par rindu garumu pie zobārstiem Latvijā elektroniski nevar atrast, un vecākiem jāzvana uz visām zināmajām klīnikām pēc kārtas.

„Informāciju par gaidīšanas rindām zobārstniecībā bērniem šobrīd netiek veidota, jo līdz šim nav bijusi tāda nepieciešamība. Nav bijušas situācijas, kur rezultātā iedzīvotājs nevarētu ilgstoši atrast ārstniecības iestādi, kurā varētu veikt pierakstu," skaidro Štālberga.

Sazinoties ar zobārstniecības klīnikām Rīgā, Latvijas Radio uzzināja, ka vairākās pierakstīt bērnu pie zobārsta joprojām ir iespējams. Tāds ir, piemēram, Stradiņa slimnīcas Zobārstniecības un sejas ķirurģijas centrs.

„Mums kvota ir pietiekoša. Es domāju, šī lieta, protams, bieži vien saistās ar gada beigām. Ir iespēja šo kvotu pārdalīt starp iestādēm, jo kvota tiek rēķināta no iepriekšējā gada, ir izmaiņas, kur vairāk, kur mazāk nāk, un tāpēc nav nekādu problēmu šīs kvotas pārdalīt vai arī doties uz iestādēm, kur šī kvota ir," stāsta centra vadītājs Andis Paeglītis. Tomēr viņš arī rosina vecākus padomāt par profilakses pasākumiem, ne tikai akūtām situācijām:

„Mums nav garu rindu. Ja vecākiem un ģimenēm, nav sava ģimenes ārsta un viņš grib tepat un tūliņ pierakstīties, tas varētu būt kādu nedēļu un vairāk. Ja ģimenei ir ģimenes ārsts - ģimenes zobārsts, un apmeklē šo zobārstu divreiz vai vienreiz gadā, tad tā pilnīgi nav nekāda problēma pie jebkura no zobārstiem tikt par valsts naudu."

Tajā pat ēkā Dzirciema ielā izvietotās Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūtā savukārt rindas uz plānveida pakalpojumiem ir garas. Kā reģistratūrā noskaidroja Latvijas Radio, visticamāk, par valsts naudu pieņemt varēs tikai nākamā gada sākumā, taču akūtos pacientus pieņem ik rītu pulksten 7.50.

„Mēs pieņemam pacientus. Mēs pieņemam gan akūtos - dežūrpacientus, gan pacientus ar traumām, un mēs pieņemam pacientus pēc pieraksta. Bet bērnu, kas gribētu nākt, kuriem ir jālabo zobi, ir ļoti, ļoti daudz," saka  Stomatoloģijas institūta pārstāve Inga Rendeniece.

Ja tomēr neizdodas bērnu pieteikt pie zobārsta, Nacionālais veselības dienests aicina iedzīvotājus neskaidrību gadījumā zvanīt uz dienesta bezmaksas tālruni 80001234.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt