Aicina bērnus būt drošiem, bet ne pārdrošiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests gadā saņem 20 tūkstošus izsaukumu pie bērniem un jauniešiem vecumā no septiņiem līdz 17 gadiem, un pārsvarā izsaukuma iemesls ir dažādas traumas. Neuzmanība un nezināšana ir galvenie iemesli, kāpēc bērni nonāk nelaimē. Tāpēc jau vairākus gadus tiek rīkots konkurss skolēniem "Esi drošs, neesi pārdrošs", lai  veicinātu izpratni par drošību ikdienā.  

Kā rīkoties ugunsgrēka gadījumā, kā - ķīmiska apdeguma, kā novērst negadījumu un kā pareizi šķērsot ielu, tās ir tikai dažas no lietām, kas jāzina pieaugušajiem un bērniem, lai sevi pasargātu. Speciālisti gan uzsver, ka svarīgi ne tikai zināt, bet ievērot drošības noteikumus un atcerēties par to arī ikdienā. Paši bērni gan atzīst, ka tas ne vienmēr izdodas.

Citreiz aizmirstas, citreiz saproti, kā vajag darīt, atzīst Salas vidusskolas skolnieki Daniels un Kristians.

“Mēs katru gadu arī atsvaidzinām atmiņu, mums skolā ir instruktāžas Mēs skolā vairāk runājam, jo ģimenē mazāk. Skolā mēs iemācāmies daudz ko jaunu un ģimenē pārrunājam to, ko esam iemācījušies,'' stāsta skolēni.

Tomēr arī ģimenē vajadzētu par to runāt, un jo agrāk, jo labāk, uzsver Neatliekamās palīdzības dienestā. Kritiskais vecums, kad ar bērniem notiek visvairāk negadījumu, kas var kaitēt veselībai un pat dzīvībai, ir 10 līdz 13 gadi,  kad viņi kļūst patstāvīgāki, bet vēl pietrūkst zināšanu un pieredzes.

“Ja šie jaunieši jau tiek audzināti ar zināšanām un izpratni, ar zināšanām par pirmās palīdzības sniegšanu, ja nu līdzcilvēkam ir kaut kas gadījies, tad droši vien viņi mācēs iemācīt arī saviem bērniem, jo viņi nākotnē veidos savas ģimenes, un tas arī ļoti labi,” spriež “ātrās palīdzības” vadītāja Sarmīte Villere.

Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis uzsver, ka joprojām īpaši satraucoša ir pieredze par drošību uz ceļa.

“Šī statistika ir nepielūdzama:  šajā gadā uz ceļiem ir gājuši bojā seši nepilngadīgie līdz 14 gadu vecumam. Pagājušajā gadā bija divi. Viens iemesls ir ceļu šķērsošana - pārdrošība, un otrs, kad bērni atrodas automašīnās, kur notiek sadursmes vai uzbraukšana šķērslim, un ļoti svarīgi vecākiem izvēlēties, kur mašīnā atrodas bērns, kā piesprādzēts, kā paši brauc un kādā emocionālā un fiziskā stāvoklī ir pats autovadītājs,” norāda Ķuzis.

Vēl viena lieta, ko uzsver speciālisti - vajag iemācīt bērnam, ka negadījuma vai ugunsgrēka gadījumā nevajag baidīties par to ziņot. Nereti bērns baidās no soda, ja kaut kas ir aizdedzies. Taču vajag skaidrot, ka baidīties nevajag un noteikti jāziņo glābšanas dienestam, jo vilcināšanās nelaimi tikai vērsīs plašumā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti