Dienas ziņas

Liepājā peldoties smagi savainojas jaunietis

Dienas ziņas

Zemeņu laukos – darba roku trūkums

Aicina atbalstīt bijušos ieslodzītos

Aicina atbalstīt bijušos ieslodzītos – ļaut justies piederīgam un pierādīt sevi darbā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Sabiedrībai ir milzīga loma bijušo ieslodzīto nākotnē – būt palīgam, lai sodu izcietušie sāktu jaunu dzīvi, vai tieši otrādi – ar atbalsta trūkumu veicinātu bijušo ieslodzīto atgriešanos cietumā. Tā norāda Ieslodzījuma vietu pārvaldē, kas kampaņā “Nenovērsies, bet atbalsti un iesaisties” aicina izprast visas sabiedrības iespēju novērst nākotnes noziegumus.

Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšniece Ilona Spure
00:00 / 00:30
Lejuplādēt

No vairāk nekā trīs tūkstošiem Latvijas cietumos ieslodzīto gada laikā ap diviem tūkstošiem atgriežas sabiedrībā un aptuveni tikpat liela daļa nokļūst ieslodzījumā. Eksperti norāda – jo cilvēks ilgāk atrodas cietumā, jo lielāka ir kriminālās domāšanas ietekme. Vairāk aizmirst sabiedrības normas, ar kurām tika audzināts, vairāk nostiprinās cietuma normas.

“Sabiedrībai un uzņēmējiem noteikti vajadzētu glābt tos, kas nav tik dziļi krituši tajā subkultūrā un cietuma dzīvē, un tajā atkarībā no cietuma. Tā arī ir savā ziņā atkarība, jo viņam vieglāk izdzīvot cietumā, jo tur viņu pieņem, tur viņš ir saprasts,” skaidroja Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšniece Ilona Spure.

Arī psihoterapeits Artūrs Utināns norādīja, ka piederība grupai ir viens no nozīmīgiem katra cilvēka instinktiem. Tāpēc speciālisti iesaka dot iespēju bijušajam ieslodzītajam, ļaut justies piederīgam, ļaut pierādīt sevi darbā.

“Būt pieņemtam sabiedrībā ir ļoti svarīgs instinkts mums visiem cilvēkiem, jo esam sociālas būtnes. Kriminālā sabiedrībā ir svarīgs sociālais statuss, jo labāks statuss viņam tur ir, jo grūtāk integrēties sabiedrībā, kur viņam sociālā statusa nebūs,” skaidroja Utināns.

Ieslodzījuma vietu pārvaldes aptauja parāda, ka lauvas tiesa jeb 88 procenti ieslodzīto vēlas strādāt algotu darbu. Daudzi tieši cietumā iegūst jaunu profesiju, šobrīd 12 cilvēki ieslodzījuma vietā apgūst augstāko izglītību. Paralēli cietumā notiek gan sociālā rehabilitācija, gan arī konsultācijas ar nodarbinātības valsts aģentūru vēl pirms atgriešanās brīvībā.

“Mēs redzam, ka daudzi atnāk pēc ieslodzījuma uz Nodarbinātības valsts aģentūru (NVA). Viņi ir iedrošināti, viņi paši piesakās uz karjeras konsultāciju, zina situāciju, pazīst atbalstu. Un mūsu pieredze rāda, ka trešdaļa sadarbību ar Nodarbinātības valsts aģentūru pabeidz ar to, ka iekārtojas darbā,” pastāstīja NVA Pakalpojumu departamenta direktore Eva Lossane.

Arī Nodarbinātības valsts aģentūra norādīja – lai darbs sekmētos, ļoti būtiski ir atbalstīt.

Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšniece Ilona Spure piebilda, ka daudziem sodu izcietušajiem  ir bail atgriezties sabiedrībā. Ja durvis aizveras vienreiz, otrreiz un trešoreiz, ir liela iespēja, ka jaunu mēģinājumu vairs nebūs. “Ja tiešām nācis darba meklējumos, nenovērsies un dod viņam to iespēju, jo tas noteikti mums sabiedrībai ir ļoti nozīmīgs solis – ļaut viņam izdzīvot,” sacīja Spure.

Viņa arī norādīja, ka svarīgi ir noturēt līdzsvaru – dot makšķeri, nevis pašu zivi, sniegt pleca sajūtu, atbalstīt morāli.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti