Aicina arī sēņotājus un ogotājus ievērot piesardzību Āfrikas cūku mēra skartajās teritorijās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Pagājis ir nedaudz vairāk kā gads, kopš Latvijā, netālu no Baltkrievijas robežas, mežacūkām konstatēja pirmos saslimšanas gadījumus ar bīstamo slimību – Āfrikas cūku mēri, un slimība turpina “uzvaras  gājienu”,  tāpēc Pārtikas un veterinārais dienests aicina arī sēņotājiem un ogotājiem ievērot drošības pasākumus, lai vīrusu neizplatītu.

Lai arī ziemas periodā nedaudz pieklususi, šovasar šī slimība diemžēl turpina savu izplatību un Vidzemes pusē jau šķērsojusi arī Igaunijas robežu. Šobrīd, kad mežos sācies ogu laiks, Pārtikas un veterinārā dienesta darbiniekus bažīgus dara arī tas, vai slimības izplatību nesekmēs ogotāji un sēņotāji.

Šovasar, lai ierobežotu cūku mēra izplatību, noteiktas arī stingrākas prasības meža tehnikas kopšanai pēc darba inficētajās teritorijās.

Rietumvidzemes mežsaimniecības izpilddirektors Vilmārs Katkovskis stāsta, ka ir izveidota karte, kurā iezīmētas cūku mēra skartās mežu teritorijas, un tas tagad jāņem vērā arī mežistrādes darbos.

Akciju sabiedrība „Latvijas Valsts meži” (LVM), lai ierobežotu bīstamās slimības izplatību, noteikusi, ka visa gan mežistrādes, gan augsnes sagatavošanas tehnika pēc darbiem zonās, kur konstatēti meža cūku saslimšanas gadījumi, ir rūpīgi jāmazgā.

Arī tobrīd vienā no slimības skartajiem meža masīviem darbi beigušies un meža tehnikas operators Ainars Koops stāsta, ka vismaz divas trīs stundas paies, kamēr tehniku nomazgās.

Vilmārs Katkovskis stāsta, ka šīs prasības ir spēkā arī uzņēmējiem, kas sadarbojas ar “Latvijas Valsts mežiem” un to izpilde tiek arī kontrolēta, un LVM arī samaksā par šo papildu darbu.

Taču nav iespējams likt ievērot visus piesardzības pasākumus tiem daudzajiem ogotājiem un sēņotājiem, kuri šobrīd mežos steidz vākt mellenes un gailenes gan sev, gan peļņai. Par to bažas pauž arī Pārtikas un veterinārā dienesta Ziemeļvidzemes pārvaldes vadītājs Mārcis Ulmanis.

“Šāds risks pastāv - var aiznest slimību ar apaviem, ar kuriem staigā pa inficēto teritoriju, tāpēc iesakām visiem sēņotājiem un ogotājiem ievērot piesardzības pasākumus – atgriežoties mājās nomazgāt apavus, varbūt iespējams to izdarīt jau pirms izbraukšanas no meža,” stāstīja Ulmanis.

Viņš arī atgādināja, ka sēņotāji un ogotāji mežā var atrast beigtu meža cūku, un aicināja šādos gadījumos ziņot PVD un pašiem nevajadzētu neko darīt, jo ir liels risks izplatīt slimību.

To, ka jāievēro drošības pasākumi, apliecina tas, ka cūku mēris nebūt nav apstājies savā izplatībā un ik pa laikam tas tiek konstatēts mežacūkām.

“Faktiski katru nedēļu mēris ieklīst vismaz vienā divos jaunos pagastos, kur šādu gadījumu nebija, nekādas labas prognozes... “atzina Ulmanis.

Tādēļ jau it sevišķi lauciniekiem, dodoties  ogot vai  sēņot, ir jārūpējas par to, lai, nākot no meža, neaiznestu bīstamo slimību uz savu saimniecību. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti