Aicina aizpildīt aptauju par seksismu naktsdzīvē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Lai veicinātu drošāku un vienlīdzīgāku naktsdzīves vidi, Kaņepes Kultūras centrs kopā ar partneriem no Eiropas Savienības (ES) valstīm uzsāk projektu "Sexism Free Night". Projekta pirmā daļa ir aptauja, kas palīdzēs labāk izprast seksisma un seksuālās vardarbības realitāti ES valstu naktsdzīvē, informēja Kaņepes Kultūras centra pārstāvji.

Anketu tiešsaistē būs iespējams aizpildīt līdz 31. decembrim.

Kā skaidroja projekta īstenotāji, seksisms ir aizspriedums vai diskriminācija personas dzimuma vai dzimtes dēļ un ir saistīts ar stereotipiem un dzimumu lomām: “Tas ietver pārliecību, ka viens dzimums vai dzimte ir pārāka par citu, un visbiežāk ar to saskaras sievietes. Galējos gadījumos seksisms var novest līdz seksuālai vardarbībai (seksuāla uzmākšanās, izvarošana, u.c.).”

Seksisms vai seksuāla vardarbība naktsdzīves kontekstā ir maz pētīti, uzsvēra projekta autori, atzīmējot, ka Centrālās statistikas pārvaldes mājaslapā norādīts, ka ES dalībvalstīm joprojām nākas saskarties ar datu trūkumu par vardarbības gadījumiem, kas saistīti ar dzimumu. Turpat arī citēti 2014. gada martā Eiropas Savienības Pamattiesību aģentūras (FRA) publicētā pētījuma “Vardarbība pret sievietēm – Eiropas Savienības mēroga apsekojums” rezultāti, kas liecina, ka liela daļa vardarbībā cietušo sieviešu par pārdzīvoto neziņo ne policijai, ne cietušo atbalsta organizācijām – pētījumā secināts, ka 38,6 % sieviešu Latvijā ir pieredzējušas fizisku vai seksuālu vardarbību kopš 15 gadu vecuma, bet 6,3 % – pēdējo 12 mēnešu laikā, bet 32,1 % no šīm sievietēm to nebija nevienam teikušas, kas ir vairāk nekā divas reizes biežāk nekā vidēji ES. 60 % sieviešu Latvijā ir pieredzējušas psiholoģisko vardarbību no esošā vai bijušā partnera, 14 % – izsekošanu.

“Sexism Free Night” projekts pētīs, kā un vai ES valstīs pastāv saistība starp seksuālo vardarbību, seksismu, naktsdzīves vidi (piemēram, iešanu uz ballītēm, festivāliem, saviesīgiem pasākumiem, pasēdēšanu bārā ar draugiem utt.) un apreibinošām vielām. Projekta pirmā daļa ir datu iegūšana un izpratnes veicināšana par esošo situāciju.

Pēc datu apkopošanas un analīzes tiks veidoti izglītojoši semināri un izstrādātas labās prakses vadlīnijas naktsdzīves iestādēm — bāriem, klubiem, festivāliem utt., kā arī lekcijas un diskusijas plašākai auditorijai.

"Pašlaik naktsdzīve veicina un rada noteiktus seksisma modeļus, objektivizējot sievietes ķermeni un par standartu uzliekot vīrišķīgu izturēšanos. Principā sievietēm seksuāla uzmākšanās ir jāizprot kā daļa no kopējās naktsdzīves ainas. Paredzams, ka sievietei jākontrolē sava uzvedība un tajā pašā laikā jābūt lietas kursā par to, kas notiek apkārt, pretējā gadījumā par jebkādu seksuālu uzmākšanos vainos viņu. Ar šo projektu mēs vēlamies aktualizēt jautājumu par naktsdzīves vides drošību un piedāvāt domāt par jaunajām normām, kas padarīs naktsdzīvi vienlīdz patīkamu visiem,” skaidroja “Sexism Free Night” projekta koordinatore Latvijā Jūlija Zakoļabina.

"Sexism Free Night" projekta mērķis ir mazināt seksuālo vardarbību un seksismu naktsdzīves kontekstā, informēt malā stāvētājus (“bystanders”) par to nozīmi vardarbības novēršanā un iesaistīt projektā, kā arī veicināt drošāku un vienlīdzīgāku naktsdzīves vidi.

Projekta rīkotāji uzsvēra, ka dalība šajā pētījumā ir brīvprātīga un visas atbildes ir anonīmas un konfidenciālas. Aptaujā ievāktie dati tiks analizēti un izmantoti zinātniskajos un tehniskajos ziņojumos, dokumentos un tiks izmantoti par pamatu kampaņai Eiropā un trīs apmācību kursiem, lai veicinātu drošāku un līdzvērtīgāku naktsdzīves vidi. Tā ka aptauja ir padziļināta, tās aizpildīšana var aizņemt 20–30 minūtes laika, tomēr ikviena cilvēka dalība palīdzēs projektam veicināt drošāku un līdzvērtīgāku naktsdzīves vidi.

Šo starptautisko pētījumu finansē Eiropas Savienības programma “Tiesības, vienlīdzība un pilsonība" (2014.–2020. gadam) un to realizē organizācijas – “Health and Community Foundation” (Spānija), “Faculty of Education and Psychology of the Universidade Católica Portuguesa” (Portugāle), “Clubcommission” (Vācija), “Kaņepes Laikmetīgās kultūras centrs” (Latvija) un “ReGeneration” (Serbija), European Network “Newnet”.

Vairāk par projektu var uzzināt šeit.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti