Dienas ziņas

Klusā stunda Rīgas ielās

Dienas ziņas

Bagātīgs gads "OPEN radošajiem centriem"

Āgenskalnā eksplozija dzīvojamajā mājā

Āgenskalnā sprāgusi un daļēji sabrukusi daudzdzīvokļu māja; bojā gājis cilvēks

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Āgenskalnā, Melnsila ielā 2, pēc pulksten vieniem naktī uz 31. decembri nograndis sprādziens trīsstāvu dzīvojamā mājā. Ēka daļēji nobrukusi, dega otrais un trešais stāvs, bet pirms četriem rītā ugunsgrēks ticis lokalizēts, informēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD). No ēkas evakuēti 5 cilvēki, izglābti 3 cilvēki, kuri bija cietuši. Notikumā kopumā cietuši 6 cilvēki un viens – gāja bojā.

ĪSUMĀ:

  • Cietuši 6 cilvēki un viens gājis bojā.
  • Sprādziens iznīcinājis daļu ēkas otrā un trešā stāva.
  • A/S "Gaso": Sprādziens nav saistīts ar uzņēmuma apkalpotajiem gāzesvadiem.
  • Ierosināts kriminālprocess un notiek izmeklēšana.
  • Ēkas stāvokli vērtēs būvvalde.

Cietuši 6 cilvēki un viens gājis bojā

Operatīvie dienesti par notikušo sprādzienu Āgenskalna apkaimē Rīgā ziņu saņēma neilgi pēc vieniem naktī. Spēcīgais sprādziens iznīcinājis daļu ēkas otrā un trešā stāva, dega 2. un 3. stāvs un jumta konstrukcija. Atrasti seši cietušie, bet viena persona gājusi bojā.

Pulksten 3.40 ugunsgrēku izdevās lokalizēt, tomēr ugunsdzēsēju darbs nav beidzies. No gruvešiem jāatbrīvo pussagruvusī ēka. Tāpat liels daudzums būvgružu pārklājis Melnsila ielas posmu pie Jaunatnes parka, bet pašā parkā izsijāti dažādi sprādziena aizmesti koka gabali.

NMPD pārstāve Ilze Bukša par cietušajiem
00:00 / 00:36
Lejuplādēt

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) pārstāve Ilze Bukša Latvijas Radio pastāstīja, ka trim no cietušajiem nebija smagu traumu un līdz ar to nebija nepieciešams doties uz slimnīcu. Vēl trīs cietušie tika nogādāti slimnīcā – divi ar vieglākām traumām, bet viens cilvēks, kurš zem ēkas gruvešiem bija atradies vairākas stundas, bija smagākā stāvoklī, kaut arī pie samaņas.

Tā kā mediķi nevarēja doties bīstamajā zonā, tika pielietots NMPD un VUGD sadarbības algoritms, kas izstrādāts pēc pieredzes Zolitūdes traģēdijā – sekojot mediķu norādēm, glābēji pielietoja atsāpināšanas līdzekli, cietušajam vēl atrodoties zem drupām.

NMPD pārstāve Ilze Bukša Latvijas Radio pavēstīja, ka uz notikuma vietu devušās septiņas brigādes. Tika nobloķēta Melnsila iela. Notikuma vietā darbojās vairākas VUGD ekipāžas, teritorija ap notikuma vietu bija nobloķēta plašā teritorijā, un ieradušies vairāki desmiti dažādu operatīvo dienestu transporta līdzekļu. Uz notikuma vietu tika nosūtīts ''Rīgas satiksmes'' autobuss, [kurā uzturēties], iedzīvotājiem sniegta palīdzība.

Ēkas iedzīvotājs par notikušo sprādzienu
00:00 / 00:23
Lejuplādēt

Kāds cilvēks, kurš dzīvo ēkas otrajā stāvā, Latvijas Radio norādīja, ka sprādziens nograndis trešajā  stāvā. Pēc ēkas iedzīvotāja domām, noticis gāzes sprādziens.

Kā novēroja Latvijas Radio žurnālisti, visu nakti līdz pulksten pieciem teritorija ap notikuma vietu bija pilnīgi brīva, kas ir ļoti netipiski šādiem notikumiem, – ap to bija vien pāris žurnālistu, tomēr jau pēc pieciem, kad noslēdzās aizvadītās ''nakts mājsēde'', parādījās arī pa kādam iedzīvotājam.

Tomēr, kā ierasts līdzīgās situācijās un šogad jo īpaši, tiek aicināts notikuma vietā nedrūzmēties, jo tas var gan apgrūtināt operatīvo dienestu darbu, gan būt nedroši arī no epidemioloģiskās drošības viedokļa.

Par nelaimes gadījumu vēstīja arī aculiecinieki sociālajos tīklos (ieraksts un video krievu valodā).

Operatīvo dienestu darbs turpinās

Darbi turpinājās arī 31. decembrī pa dienu, ugunsdzēsējiem dzēšot un jaucot bīstamās konstrukcijas.

Nelaimes vietā atgriezušies arī nama iemītnieki, ieraugot postu jau dienas gaismā.

Nama iemītnieks Dmitrijs Latvijas Televīzijai aprakstīja iepriekšējās nakts notikumus:

“Atvērām acis un ieraudzījām, ka pa labi no mums vairs nav sienas, griesti guļ mums gandrīz virsū un ir sācies ugunsgrēks.”

Dmitrijs arī norādīja: “Nav nekādas skaidrības, kas būs. Esam šokā. Mums tur palika kaķis, tas ir pats galvenais, mantas nu jau vairs nav būtiskas, mums ir vissvarīgāk viņu atrast, tāpēc es te arī atrodos.”

Izmeklēs sprādziena iemeslu

VUGD sākotnēji pieļauj, ka sprādzienu izraisījusi gāzes noplūde. VUGD dienesta nodaļas vecākais inspektors Igors Boruns Latvijas Televīzijai skaidroja:

“Ēka ir tikai daļēji gazificēta, tad iespējams, ka citos dzīvokļos cilvēki ēdiena pagatavošanai ir izmantojuši gāzes balonus.”

Savukārt akciju sabiedrības "Gaso" pārstāvji paziņojumā medijiem uzsvēra, ka sprādziens nav saistīts ar uzņēmuma apkalpotajiem gāzesvadiem. Pēc "Gaso" skaidrojuma – cietušajā mājā gazificēts bija tikai viens dzīvoklis, kurš atrodas ēkas pusē, kas sprādzienā nav cietusi.

“Gaso” speciālisti, apsekojot gāzesvadus, nonāca pie slēdziena, ka tie ir tehniskā kārtībā un sprādziens nav saistīts ar dabasgāzi.

Sprādziena iemeslu skaidros izmeklēšana.

"Gaso" arī norādīja, ka uzreiz pēc sprādziena tika pārtraukta gāzes padeve mājai ne tikai Melnsila ielā 2, bet arī Ļermontova ielā 8, jo abām ēkām ir viens pieslēgums pie sadales sistēmas. Ļermontova ielā 8 ir 12 gazificēti dzīvokļi. Gāzes padeve tiem tiks atjaunota, kad tiks novērsta sprādzienā cietušajās mājas nobrukšanas bīstamība – kad VUGD pabeigs būvgružu noņemšanu. Tiek plānots, ka tas notiks 31. decembrī.  

Ierosināts kriminālprocess

Rīgas mērs Mārtiņš Staķis par ēkas sprādzienu Āgenskalnā
00:00 / 06:37
Lejuplādēt

Rīgas mērs Mārtiņš Staķis ("Attīstībai/Par!/"Progresīvie") Latvijas Radio pastāstīja, ka ēkā bija 12 dzīvokļi. Viens no tiem piederēja pašvaldībai, bet pārējie ir privatizēti, līdz ar to pašvaldība ir daļējs ēkas īpašnieks.

Staķis arī norādīja, ka saistībā ar notikušo sprādzienu ierosināts kriminālprocess un notiek izmeklēšana, tāpēc viņš atturējās vērtēt, vai negadījumu izraisījis gāzes sprādziens.

Kamēr notiek izmeklēšana, objektā strādā policija, skaidroja mērs, savukārt pašvaldība tiekas ar pārējiem īpašniekiem, lai lemtu par tālāko rīcību.

Visas personas, kuras pēc sprādziena Melnsila ielā palika bez pajumtes, pagaidām atteikušās no iespējas mitināties viesnīcās, tādēļ nogādātas pie tuviniekiem. Tomēr nepieciešamības gadījumā viesnīcas viņiem būs pieejamas, vietnē "Twitter" pavēstīja Rīgas pašvaldības policija. Lai pieteiktos, jāzvana 110. Tāpat izmitināšana viesnīcās būs pieejama tiem, kuri pašlaik hospitalizēti, pēc tam kad tiks izrakstīti no ārstniecības iestādes.

Vaicāts par sociālo palīdzību ēkas iedzīvotājiem, Rīgas mērs uzsvēra, ka pašvaldība iespēju robežās palīdzēs katram.

Rīgas domes Labklājības departaments informēja, ka cietušās ēkas iedzīvotāji aicināti rakstīt iesniegumus un noformēt dokumentus, lai Rīgas Sociālajā dienestā saņemtu pabalstu krīzes situācijā.

Ēkas stāvokli vērtēs būvvalde

Aktuāls jautājums ir par pašas ēkas nākotni. Mārtiņš Staķis skaidroja – ja ēka būs atjaunojama, tad pašvaldība piedalīsies ēkas atjaunošanā, savukārt, ja ēku atjaunot nevarēs, tad pārējiem ēkas dzīvokļu īpašniekiem būs jāpiedāvā cits risinājums. Tas būs atkarīgs no būvvaldes slēdziena par ēkas stāvokli.

Rīgas pašvaldības policijas Civilās aizsardzības pārvaldes priekšnieks Aigars Monahovs Latvijas Radio norādīja, ka, spriežot pēc redzētā, ēka šobrīd viennozīmīgi nav piemērota dzīvošanai. Taču, kā skaidroja Monahovs, ēkas stāvokli izvērtēs būvinspekcija un atbildīgie dienesti tālāk risinās jautājumu ar iedzīvotājiem.

Sprādzienā cietusī ēka bija labā stāvoklī, pieteikta ēkas siltināšanas projekta īstenošanai, nesen tajā veikta gāzes sistēmas apsekošana – Latvijas Radio pastāstīja SIA ''Rīgas namu pārvaldnieks'' valdes priekšsēdētājs Ronalds Neimanis.

''Rīgas namu pārvaldnieka'' valdes priekšsēdētājs Ronalds Neimanis par ēkas stāvokli
00:00 / 00:56
Lejuplādēt

Viņš jau 31. decembra rītā ticies ar dzīvokļu īpašniekiem, kā arī biedrību, kas ēku pārvalda un kurai ir līgums ar ''Rīgas namu pārvaldnieku'' par ēkas apsaimniekošanu.

Ronalds Neimanis norādīja: “Izskatās, ka ēkā tik drīz atgriezties nevarēs. Pašreiz mēs komunicējam ar Rīgas Domi ar vēlmi piesaistīt Rīgas būvvaldi, lai saprastu ēkas konstrukcijas stāvokli. Bet es domāju, arī tas nebūs tik drīz iespējams, jo pašreiz ēka ir bīstama, tur strādā ugunsdzēsēji, lai saprastu, vai tur vispār var iet iekšā.”

Kad ēku pametīs ugunsdzēsēji, glābēji un policija, “Rīgas namu pārvaldnieks” pārņems ēkas apsardzi, veiks ēkas iekonservēšanu.

“Pašlaik ir attīrīta brauktuve. Vai tiks atjaunota satiksme – tas ir jāsaprot, cik droša ir ēka. Uzliksim pagaidu sētu un veiksim apkārtnes sakārtošanu,” skaidroja Neimanis.

Satiksmes ierobežojumi Melnsila ielā

Sprādziena ietekmē sarauti arī trolejbusa vadi blakus ēkai.

Saistībā ar satiksmes ierobežojumiem Melnsila ielā visi sabiedriskā transporta līdzekļi, kas brauc šajā posmā – 4., 21., 38., 39., 46. un 56. maršruta autobusi un 5. maršruta trolejbusi – novirzīti pa apvedceļiem un līdz ar to netiek apkalpota pieturvieta Ļermontova iela. 5. trolejbusu maršrutā norīkoti transportlīdzekļi ar dīzeļģeneratoriem, paziņoja "Rīgas satiksmes" pārstāvis Viktors Zaķis.

Slēgta sabiedriskā transporta kustība Melnsila ielā, posmā no Kapseļu ielas līdz Nometņu ielai, informē uzņēmumā "Rīgas satiksme".

Ugunsgrēka dzēšanas un glābšanas darbu dēļ Melnsila ielas posms Rīgā, Āgenskalnā, varētu palikt slēgts vēl ilgāku laiku – līdz būs likvidētas negadījuma sekas, informēja Valsts policijā.

Kad atbildīgie dienesti dos zīmi, pašvaldība būs gatava sākt attīrīt ielu un atjaunot satiksmi, skaidroja Rīgas mērs Mārtiņš Staķis, norādot, ka objektā jau no rīta bija “Rīgas satiksmes” pārstāvji. Mērs atzīmēja, ka pašvaldības spēkos ir ātri atjaunot satiksmi, taču 31. decembrī, visticamāk, vēl jārēķinās ar satiksmes ierobežojumiem Melnsila ielas posmā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti