Dienas ziņas

Jelgavas vecākajai iedzīvotājai – 105. jubileja

Dienas ziņas

Kad mazdārziņu ceļš kļūst par tranzītielu

Āfrikas cūku mēris joprojām izplatās

Āfrikas cūku mēris Vidzemē turpina izplatīties

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Lai arī atcelta ārkārtas situācija, kas pērn tika izsludināta Latvijā, sākoties Āfrikas cūku mērim, Vidzemē slimība joprojām izplatās un visi iepriekš noteiktie mēra ierobežošanas pasākumi būs spēkā vēl vismaz nākamos trīs gadus. 

Šobrīd Āfrikas cūku mēra vīruss visaktīvāk cirkulē Ziemeļvidzemē. Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) vismaz reizi nedēļā saņem ziņojumus par atrastām beigtām mežacūkām.   

13 beigtas mežacūkas – tāds līdz šim ir bijis lielākais vienuviet atrasto Āfrikas cūku mēra dēļ mirušo dzīvnieku skaits. Cūkas atrastas netālu no Valmieras, un Pārtikas veterinārā dienesta Ziemeļvidzemes pārvaldē atzīst – vīruss virzās uz priekšu. Vienlaikus jākonstatē, ka ir teritorijas, kur mežacūku tikpat kā vairs nav.

„Ar valsts meža dienestu braucām skatīties cūku pēdas. Nevaram atrast. Iebraucam teritorijā, kur šis mēris nav konstatēts, mēs redzam šīs cūku pēdas, bet ir tādas vietas, kur nav vispār, un arī mednieki paši stāsta, ka nav redzējuši, tas nozīmē, ka tā slimība tur ir pārgājusi pāri,” stāstīja PVD Ziemeļvidzemes pārvaldes vadītājs Mārcis Ulmanis.

Uz katru vietu, kur atrasti beigtie dzīvnieki, dodas dienesta darbinieki. Nepietiek tikai paņemt paraugus no dzīvniekiem, lai konstatētu slimību, tie no meža arī jāizvāc.

„Pūstošā līķī vīruss saglabājas vismaz divus mēnešus. Tāpat jāsaprot, ka meža dzīvnieki arī pārtiek no šiem kritušajiem,  kāda lapsa vai pat vilks, vai arī suņi var to izvazāt pa visurieni,” piebilda Ulmanis.

Kopš gada sākuma Ziemeļvidzemes pārvaldes laboratorijās izmeklētas 142 nomedītās mežacūkas, vīruss atrasts tikai divos paraugos. Pagājušā gada pēdējos mēnešos daudzi Vidzemes mednieku kolektīvi nomā saņēma saldējamās kameras, kurās uzglabāt nomedīto mežacūku gaļu, kamēr tai veic analīzes.

„Tad, kad ir pārbaudes veiktas, to medījumu vai nu realizē pašpatēriņam vai, nedod Dievs, tiem kuriem nepaveicās un šīs atbildes ir pozitīvas, ka ir slims, tad atbilstoši visiem noteikumiem tiek vests uz likvidācijas vietu,” stāstīja medību kolektīva “Jaunpilsēta” valdes priekšsēdētājs Artis Dzenis.

Medniekiem jāievēro arī citi drošības pasākumi - nedrīkst rīkot dzinēju medības, lai cūkas neiztrenkātu, jāpievērš uzmanība higiēnai, jāņem vērā piebarošanas nosacījumi. Savukārt Pārtikas un veterinārais dienests atgādina, ka joprojām ir spēkā arī visi biodrošības pasākumi mājas cūku turētājiem un jāatceras, lai saimniecībā audzēšanai paņemtu kaut tikai vienu cūku, vispirms jāsaņem dienesta atļauja.   

Jau ziņots, ka Āfrikas cūku mēris aizvien turpina izplatīties mežacūku populācijā, un īpaši intensīvi tas notiek Vidzemē, bet mājas cūkām bīstamais vīruss nav konstatēts jau kopš 17.septembra.

PVD arī uzskata, ka Baltkrievija slēpj sērgas patiesos apmērus savā valstī. Līdz ar to, pat ja Latvijā beigsies šīs slimības izplatība, tad aizvien pastāvēs riski no ārpuses.

Āfrikas cūku mēri Latvijā konstatēja pērn 26.jūnijā, kad Pārtikas un veterinārais dienests dažus metrus no Latvijas robežas ar Baltkrieviju atrada trīs mirušas mežacūkas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti