Panorāma

Lietuva uz eiro skatās kā papildus drošības garantu

Panorāma

Grieķijai grūti atgūties no 2009.gada krīzes

Āfrikas cūku mēris izplatās mežacūku populācijā

Āfrikas cūku mēris turpina izplatīties mežacūku populācijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Pēc jaunā gada Pārtikas un veterinārais dienests plāno atcelt ārkārtas situāciju Āfrikas cūku mēra skartajos rajonos. Karantīnas noteikumi joprojām būs spēkā infekcijas perēkļa vietās. Bīstamā slimība šobrīd cirkulē mežacūku populācijā, it īpaši Vidzemē. Kopš slimības uzliesmojuma, ārkārtas situācijas rajonos ir nomedīti 14 000 cūku. Pēc speciālistu teiktā, tas ir devis rezultātu - vīruss strauji uz priekšu vairs neizplatās.

Cūku Vidzemes pusē netrūkst. Par to liecina arī kāda pļava Mērtienes pagastā, no kuras pusi cūkas ir uzarušas. „Pļavā ir kārtīgs cūku bars paracies,” saka mednieks Uģis Bergmanis.

Kārtīgs - tas nozīmē daži desmiti. Cūku ir daudz. Madonas novads ir viens no cūkām bagātiem novadiem, kas izskaidrojams ir lielu meža īpatsvaru un labiem barošanās apstākļiem. Lauksaimniecība labi attīstīta.

Šobrīd tieši Vidzeme Āfrikas cūku mēris izplatības ziņā jau apsteidz Dienvidlatgales reģionu. Pārbaudot vairāk nekā 4000 nomedītu mežacūku, vīruss atrasts 199. Vidzemē nomedītas 99 pozitīvas cūkas, Latgalē- 86. „Paldies Dievam [vīruss] ir noklusis mājas cūku saimniecībās, un es gribu domāt, ka dzīvnieku īpašnieki ir veiksmīgi ieviesuši biodrošības pasākumus. Bet par meža cūku populāciju runājot, tomēr mēs saņemam jaunus un jaunus testēšanas pārskatus, kuros mēs redzam, ka vīruss joprojām cirkulē meža cūku populācijā,” atzīst Veterinārās uzraudzības departamenta direktore Kristīne Lamberga.

Cūku mēra vīruss izdzīvo arī aukstumā. Tomēr speciālisti cer uz bargāku ziemu, jo tad cūkas mazāk pārvietosies un tālu neceļos. „Vairāk tas ir atkarīgs no meža cūku uzvedības. Decembris ir meža cūku riesta laiks, kad viņas ir kustīgākas un kuilis dzenā mežacūkas, tad teorētiski varētu parādīties uzliesmojumi vairāk. Kas šķiet arī notiek. Ir tādi kā uzplaiksnījumi lielākos skaitos.. bet par laimi tajos pašos reģionos, kur tas ir bijis,” Valsts meža dienesta ģenerāldirektora vietnieks Mārtiņš Līdums.

Lai ierobežotu mēra izplatību, pieņemti vairāki mednieku vidē nepopulāri lēmumi. Infekcijas rajonos aizliegtas medības ar dzinējiem. „Šādās medībās piedalās daudzi cilvēki un pēc medībām medījums tiek sadalīts un aizvests uz mājām. Bet lielākais risks tādā veida izplatīt slimību. Ja gaļa būs inficēta, tādā veida mēs viegli uz jebkuru vietu pārvest Āfrikas cūku mēra vīrusu,” uzsver Lamberga.

Oktobrī Eiropas Komisijas sanāksmē veterinārie eksperti izstrādāja vienotu stratēģiju ĀCM ierobežošanai. Tostarp nosacījumus mežacūku piebarošanai. Barības daudzumam jābūt stingri dozētam un barotavā - noteikta izmēra. Vairs nedrīkst uz zemes izbērt kravas ar graudiem, āboliem un citiem cūku gardumiem kā nereti bijis. 

„Ēd pilniem vēderiem un tiek barotas kā fermā. Līdz ar to blīvums aug nedabīgi. Meža cūkām ..bioloģiski piedalītos vairošanās procesā, ir jāsasniedz noteikts svars.  Ko normālos apstākļos dabā cūka pirmajā gadā nespēj izdarīt. Piebarojot .. sivēni ēd tik ļoti daudz, ka jau nākamajā gadā piedalās ... un rada pēcnācējus.. eksplozīva vairošanās,” klāsta Līdums.

Barošanu nevar pārvērst par faktoru, kas veicinātu cūku izdzīvošanu. „Barošanai ir jāpilda cūku īslaicīga piesaistīšanas funkcija, lai cūka atnāk, mednieks nomedī, tādējādi šo cūku populāciju apsaimniekotu,” norāda Līdums.

VMD un mednieku aplēses rāda, ka šādi ierobežojumi meža cūku blīvumu varētu samazināt par 15 %.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti