Pirmo reizi Āfrikas cūku mēris konstatēts Mērsraga novadā, kur saskaņā ar PVD ziņām atrasti trīs beigti dzīvnieki. Mērsraga novada domes priekšsēdētāja vietnieks un mednieku biedrības “Nurme” vadītājs Aigars Šteinbergs gan saka, ka cūkas vispirms tikušas nomedītas, bet slimība atklāta mednieku nodotajos paraugos.
Pagājušajā nedēļā sērga gājusi plašumā arī Tukuma novadā, kur mēra dēļ nobeigušās astoņas mežacūkas uzietas līdz šim neskartajā Lestenes pagastā. Mēra izplatība gan neļaujot izdarīt secinājumus, cik ilgā laikā skarta būs visas valsts teritorija.
“Tas droši vien ir laika jautājums, bet diemžēl no tā mēs neizbēgsim, jo mežacūku vēl ir gana daudz šajās teritorijās, un apturēt šo slimību pagaidām mums neizdodas. Vakcinācijas pret to nav, un visas mežacūkas izmedīt nav iespējams.
Mēs nevaram runāt par vilni, kas pāries pāri visai Latvijai un tad vairs nebūs mežacūku.
Drīzāk iestrēgsim diezgan ilgā procesā,” stāsta PVD Veterinārās uzraudzības departamenta direktora vietnieks Edvīns Oļševskis.
Daļai cūku gan sākumā paveicas, jo mēri izdodas pārslimot. Tomēr glābiņš nav uz ilgu laiku. “Tie ir apmēram 1,5-2% no dzīvniekiem – viņi pārslimo, un vīruss organismā vairs netiek konstatēts. Bet diemžēl antivielas, kas izveidojas, nepasargā mežacūkas no atkārtotas saslimšanas,” stāsta PVD pārstāvis.
Tādējādi mēris šajā gadā konstatēts 1140 mežacūkām 77 novadu 244 pagastos, kā arī trīs pilsētās - Rēzeknē, Pļaviņās un Jūrmalā. Mājas cūkām mēris atklāts trīs saimniecībās Vārkavas un Gulbenes novados, kur bija jāizkauj 311 cūkas.