Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Zemniekus Līvānu novadā uztrauc lielais mitrums

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Āfrikas cūku mēris tuvojas Kurzemei

Āfrikas cūku mēris strauji tuvojas Kurzemei – slimība konstatēta meža cūkām Slampē

Āfrikas cūku mēris (ĀCM) strauji tuvojas Kurzemei, par ko liecina šonedēļ apstiprināts saslimšanas gadījums trim meža cūkām Tukuma novada Slampē, informē Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) pārstāve Anna Joffe.

PVD informē, ka ĀCM vīrusu Tukuma novada Slampes pagastā atrastajām trim beigtajām meža cūkām apstiprina saņemto laboratorisko analīžu rezultāti.

"Mežacūku atrada zemnieks, mana kolektīva biedrs, kuļot savu lauku," stāsta Latvijas Mednieku savienības Ziemeļkurzemes reģiona priekšsēdētājs Ivars Lodiņš. "Sazinājāmies ar meža dienestu un PVD. Patiesībā jau divus gadus rēķinājāmies, ka tas var būt, bet tomēr mazliet pārsteidza, ka tas notika. Likās, ka būs vairāk laiks, lai sagatavotos," teica Lodiņš.

Līdz šim Tukuma novada Slampes pagastam tuvākie ĀCM apstiprinātie gadījumi meža cūkām bija Baldones novadā apmēram 80 kilometru attālumā, norāda PVD.

Pēc Tukuma novadā konstatētā saslimšanas gadījuma PVD secina, ka slimība meža cūku populācijā vasaras periodā, kad ir augstākais slimības izplatīšanās risks, var negaidīti parādīties arī līdz šim no ĀCM brīvajās teritorijās.

Mežacūku populācija Kurzemē ir no 15 līdz 25 cūkām uz 1000 hektāriem, kas ir daudz vairāk kā citviet Latvijā.

Lai pēc iespējas mazinātu ĀCM izplatību, atrodot beigtu mežacūku jāziņo pašvaldības kontaktpersonai, bet karantīnas zonā pastiprināti jāievēro medību higiēna.No karantīnas teritorijā esošām cūku novietnēm bez PVD atļaujas aizliegts izvest dzīvas cūkas, cūkgaļu un tās izstrādājumus. Komerccūku audzētavu karantīnas teritorijā - Tukuma novada Slampes un Engures novada Smārdes pagastos gan neesot, tomēr biodrošība jāievēro arī audzējot cūkas pašpatēriņam.

Līdz šā gada 29. jūlijam ĀCM konstatēts 667 meža cūkām 58 novadu 182 pagastos un divu pilsētu teritorijās, kā arī vienā mājas cūku novietnē, kur bija 50 mājas cūkas. 

PVD atkārtoti aicina visus dzīvnieku turētājus, jo īpaši tos, kuri savā piemājas saimniecībā tur cūkas, ievērot noteiktos biodrošības pasākumus, lai tādējādi pasargātu savus dzīvniekus no saslimšanas un maksimāli samazinātu infekcijas slimību izplatīšanos apkārtējā teritorijā.

Tāpat dienests aicina medniekus pievērst pastiprinātu uzmanību notikumiem mežā un stingri ievērot medību higiēnu.

Jau ziņots, ka ĀCM Latvijā pirmoreiz reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām Baltkrievijas robežas tuvumā. Šī kaite Latvijā iepriekš nekad nebija reģistrēta.

Šogad ĀCM Latvijā konstatēts 580 mežacūkām. Savukārt mājas cūkas šogad līdz šim nebija slimojušas, bet pērn bīstamā slimība konstatēta 10 saimniecībās. ĀCM rukšiem ir ļoti bīstams, jo novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks.

ĀCM cilvēkiem nav bīstams.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt