Panorāma

Senioru rokdarbiem izveidots veikals internetā

Panorāma

Ieceļojot no astoņām valstīm, jāuzrāda Covid testa rezultāts

Afganistānā dzīvojošās Sandras radi vēlas māsas atgriešanos

Afganistānā dzīvojošās Sandras radi vēlas māsas atgriešanos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

"Darīsim visu, lai māsa varētu atgriezties," saka patlaban Afganistānā dzīvojošās Sandras Muhamedas māsa un brālis, kuri pēc daudziem gadiem atkal ir sazinājušies ar savu tuvinieci. Sandra pēc konfliktu plosītajā Afganistānā pavadītiem 30 gadiem vēlas atgriezties Latvijā, jo baidās par savu dzīvību "Taliban" režīmā.

Ivetu Redbergu un Raimondu Bindemani Latvijas Televīzija satiek dienas vidū mājās. Iveta, kura jau daudzus gadus strādā Vācijā, laimīgā kārtā ir atvaļinājumā Latvijā, un jau pavisam drīz plāno atgriezties pavisam.

Viņi viens otram ir tuvāk nekā ģimenē vecākā māsa – Sandra, kura jau 30 gadus dzīvo Afganistānā, kur pārcēlās pēc tam, kad Rīgā iepazinās ar savu nākamo vīru – afgāni.

"Tur bija agrāk milicijas skola, tur bija vieni afgāņi. Četrus gadus viņš mācījās. Iepazinās diskotēkā un drīz vien apprecējās. Bērni dzima te, un kāzas arī bija te," atceras Iveta Redberga.

Sandra aizbrauca līdzi savam Sabīram.

"Mums bija šoks. Mēs gribējām, lai viņa paliek Latvijā, bet lieta bija tāda, ka viņš mācījās Padomju Savienībā par valsts naudu, un viņam pēc noteikumiem bija jābrauc uz Afganistānu atstrādāt to naudu. Un viņi domāja, ka aizbrauks uz Afganistānu, atdos to naudu un atbrauks atpakaļ, bet palika tur," atzīst Iveta Redberga.

Sandra vienu reiz vēl deviņdesmitajos gados atbraukusi uz Latviju paciemoties un tad devusies atpakaļ uz Afganistānu.

Iveta vēl braukusi viņu pavadīt uz Termezu Uzbekistānā, kur Sabīrs atbraucis pretī ar tanku. Tas vien ilustrējis, cik sarežģīta un bīstama situācija ir Afganistānā.

"Ziniet, es biju nolaidusi rokas un domāju, ka viņa vienkārši vairs nav dzīva. Bet tad, kad Afganistānā ienāca talibi, tad uztraukums sākās no jauna, viss it kā atdzīvinājās," atzīst Iveta Redberga.

Kontakti ar Sandru jau astoņus gadus tuviniekiem bija pārtrūkuši. Sandra vairs nebija sazvanāma. Bet tagad, kad Sandra vērsusies pie valsts iestādēm, atkal telefona numurs ir uzzināts, un vienam otru ir iespējams ieraudzīt video zvanā. Šoreiz saruna ir par to, kā Sandrai atgriezties Latvijā.

Pēc 30 gadiem Afganistānā Sandra grib atpakaļ uz Latviju, jo baidās par savu un ģimenes dzīvību "Taliban" pārņemtajā Afganistānā. Vīrs Sabīrs ir mūžībā. Un tagad viņa dzīvo pie bērniem Afganistānas Ziemeļu pilsētā Mazarišarīfā.  Taču viņas rīcībā ir tikai PSRS laikos izdota dzimšanas apliecība. PSRS pase ir sadegusi, jaunās Latvijas dokumenta nav un Afganistānas – arī ne. Sandra patlaban ir saziņā ar Ārlietu ministriju par iespējām atgriezties Latvijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti