Afganistānā dienējuši latvieši: Latvijas armija misijā guva neatsveramu pieredzi

18 gadus Afganistānā, lai atbalstītu vietējos drošības spēkus, bija arī Latvijas karavīri, kuri uzskata, ka tur gūtā pieredze ir neatsverama. Tā bija lielākā un apjomīgākā starptautiskā operācija, kur piedalījušies Latvijas armijas karavīri. No 2003. gada līdz šim gadam uz Afganistānu nosūtīti 2824 Nacionālo bruņoto spēku (NBS) pārstāvji. Latvijas karavīri darbojās vairākās bāzēs. Mājās neatgriezās četri karavīri. Vēl vairāki guva ievainojumus. 

NBS pulkvežleitnantam Mārim Gavrilko tā bija pirmā misija. 2012. gadā viņš bija Latvijas kontingenta komandieris Maimanas bāzē Farjabas provincē. Savukārt bruņoto spēku pulkvežleitnants Pēteris Plečkens Afganistānā bija divas reizes. Kopumā 14 mēnešus. Darbojās padomnieku grupā un bija štāba virsnieks.

“Mēs trenējām vienu Afganistānas armijas bataljonu, un viņiem palīdzējām veikt kaujas operācijas, piedalījāmies kopā ar viņiem kaujas operācijās un būvējām lidmašīnu lidojumu laikā, kara laikā mācījāmies karot,” stāstīja Plečkens.

Situācija Afganistānā visu laiku mainījās. Nedēļu nekas nenotika. Bet jau nākamajā – nemiernieku uzbrukums.

Plečkens atminējās: “Nepārtraukti ir apšaudes. Ir netiešās uguns uzbrukumi, ir slēpņi. Snaiperu uguns. Un tam pa vidu afgāņu bataljons, kuram palīdz latviešu karavīri izpildīt šos uzdevumus. Trenē, lai nākamajā operācijā viņi būtu sekmīgāki un mazāk apdraudēti.”

Tuvojās 2013. gads, kad atbildību par bāzi un Farjabas provinci bija jānodod afgāņu armijai, lai tā pati gādātu par drošību un cīnītos pret talibiem.

“Tajā brīdī, kad mēs atstājām bāzi un pārņēma ISAF drošības spēki, pēc nedēļas jau sāka aktivizēties pret Afganistānas drošības spēkiem nemiernieki,” norādīja Gavrilko.

Plečkens piebilda: “Pateikt, kurs tieši tajā brīdī  ir atklājis uguni – vai tas ir vienkāršs bandīts, kurš nodarbojas ar kontrabandu, vai tas ir  “Taliban” kaujinieks. to es nevaru, tāpēc viņi ir nemiernieki. Šobrīd izskatās, ka “Taliban” grupa ir bijusi aktīvākā no nemierniekiem, spēcīgākā un motivētākā.”

Pēdējo nedēļu notikumi Afganistānā, un tas, cik strauji talibi pārņēma varu, virsniekus pārsteidza.

“Tas, ka Afganistānas armija bija spējīga un bija ekipēta un sagatavota, tas ir viennozīmīgi. Jautājums atliek tikai par viņu vēlmi pretoties un cīnīties. 

Un, ja runājam par Kabulas ieņemšanu, tas jau nenotika vienas stundas laikā. Jau iepriekš bija kaut kādi indikatori un, ieņēma dažādas teritorijas. Bija iespējas viņiem sagatavoties,” norādīja Gavrilko.

Ārpolitikas eksperti iepriekš norādījuši uz daudziem faktoriem, kas Afganistānai neļauj izrauties no pagātnes važām – plaša korupcija, klanu sistēma, nabadzība, bailes un zemā motivācija rīkoties pašiem. Tomēr Latvijas armijas šajā ilgajā misijā uzkrājusi pieredzi. 

Plečkens skaidroja: “Kaujas pieredze, ko mēs esam ieguvuši, tā vienkārši ir neatsverama. Mēs sabiedrotajiem esam parādījuši, ka esam pilntiesīga alianses dalībvalsts. Mēs zinām kā strādā citas valstis. Mēs esam palielinājuši savu savietojamību ar citām valstīm. No ekipējuma un ieroču viedokļa, tie ir bijuši tikai ieguvumi.” 

Latvijas karogs operāciju rajonā Afganistānā tika nolaists šī gada 8. jūnijā.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt