Advokātus - maksātnespējas administratorus pielīdzina valsts amatpersonām

Turpmāk uz maksātnespējas administratoriem attieksies vispārējie amata savienošanas ierobežojumi, liekot viņiem norādīt gan ziņas par maksātnespējas procesiem, gan advokātu darījumu partneriem.

Šos jauninājumus paredz grozījumi interešu konflikta novēršanas valsts amatpersonu darbībā likumā, portālam lsm.lv norāda Saeimā.

Zvērinātu advokātu padome trešdien pavēstīja, ja Saeima šādu likumu pieņems, ko tā ceturtdien izdarīja, padome vērsīsies Eiropas Cilvēktiesību tiesā.

Latvijas Zvērinātu advokātu padome (LZAP) uzskata, ka steidzami jāveic grozījumi Maksātnespējas likumā, izslēdzot no tā normu par maksātnespējas procesa administratoru, tostarp zvērinātu advokātu, pielīdzināšanu valsts amatpersonām.

„Tiesiskā un demokrātiskā valstī ir absolūti nepieņemami deklarēt informāciju par klientiem, kas vērsušies pie advokāta pēc juridiskās palīdzības un aizsardzības,” norāda LZAP padomes loceklis Andris Rukmanis.

LZAP izbrīna Saeimas paustais, ka advokāta profesionālās darbības un viņa klientu konfidencialitāti nodrošinās klientu datu nepubliskošana. Rukmanis skaidroja, ka konfidenciālie klientu dati nav ne tikai publiskojami, bet vispār nododami trešajām personām.

LZAP pauž nožēlu par Saeimas deputātu neieklausīšanos LZAP viedoklī un neizpratni par valsts amatpersonas statusa nesavienojamību ar zvērināta advokāta darbības pamatprincipiem.

Grozījumi paredz, ka maksātnespējas administratoriem būs jānorāda ne tikai informācija par maksātnespējas procesiem, bet arī ziņas par visiem advokātu darījumu partneriem. Kopumā no aptuveni 300 Latvijas maksātnespējas administratoriem aptuveni 150 ir zvērināti advokāti, kas ir apmēram 10% no visiem advokātiem. Viņiem būs jāizvēlas - strādāt kā advokātiem vai administratoriem.

Maksātnespējas administratoriem noteikti komercdarbības un speciālie dāvanu pieņemšanas ierobežojumi, liedzot divus gadus pēc maksātnespējas procesa pabeigšanas gūt ienākumus vai pieņemt dāvanas no subjekta, kura maksātnespējas procesu viņš ir administrējis.

Maksātnespējas administrators nedrīkstēs administrēt procesu subjektam, no kura viņš iepriekšējo divu gadu laikā saņēmis dāvanas.

Administratoriem būs arī pienākums Valsts ieņēmumu dienestā iesniegt amatpersonas deklarāciju. Tas būs jādara arī tad, ja administrators praktizē kā zvērināts advokāts.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt