Advokātu padome: Vienīgā mācība no Dzanuškāna lietas – neziedot «Delnai» tūkstoš eiro

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Vienīgā mācība no advokāta Jāņa Dzanuškāna rīcības saistībā ar Rīgas domes pasūtīto pētījumu, kas publiski ticis asi kritizēts un par ko saņemto atlīdzību viņš atmaksājis pašvaldībai, ir neziedot naudu biedrībai „Delna”, tā intervijā Latvijas Radio sacīja Zvērinātu advokātu padomes (ZAP) loceklis Jānis Rozenbergs.

Skaidrojot otrdienas padomes lēmumu par to, ka Dzanuškāna rīcībā nav saskatāmi pārkāpumi un disciplinārlieta nav ierosināma, Rozenbergs pauda, ka atlīdzība advokātam nav bijusi pārmērīga, ja tas saskaņots ar klientu, proti, Rīgas domi. Turklāt šī neesot lielākā summa par juridisko pētījumu Latvijā.

Rozenbergs arī uzsvēra, ka pētījuma pilnais variants ir konfidenciāls, bet publiski pieejamais ir tikai dokumenta izraksts, kas bijis pamats „Delnas” secinājumiem par nekvalitatīvu Dzanuškāna darbu. Padome pati gan negrasās pētīt dokumentu, jo pati Rīgas dome nav iebildusi par tā kvalitāti.

Taujāts par kādiem secinājumiem pēc šīs lietas, advokātu padomes pārstāvis pēc pārdomu brīža pauda, ka „vienīgā mācība - neziedot „Delnai” tūkstoš eiro”.

Tāpat arī Rozenbergu nemulsina tas, ka pētījums pasūtīts bez konkursa, pamatojot, ka likums pieļauj šādu juridisko pakalpojumu iepirkumu.

Atbildot uz Rozenbergu komentāru, "Delna" norāda, ka advokātu padome šo lietu nespēj skatīt pēc būtības:

Kā ziņots, ar lūgumu izvērtēt Dzanuškāna rīcību ZAP vērsās biedrība "Sabiedrība par atklātību - Delna" ("Delna"). Biedrība bija secinājusi, ka tā kvalitāte ir apšaubāma, turklāt esot radušās arī aizdomas, ka summa, kas tika samaksāta par pētījumu, nav atbilstoša piedāvātajai kvalitātei. "Delnu" arī satraucis tas, ka šāds pētījums varētu būt radīts, lai Dzanuškāns saņemtu atlīdzību par citiem pakalpojumiem, kurus viņš ir sniedzis Rīgas domes priekšsēdētājam Nilam Ušakovam ("Saskaņas centrs"). "Delnā" esot vērsušās personas, kuras lūgušas neizpaust identitāti, baidoties no izrēķināšanās, un informējušas, ka šādi gadījumi Dzanuškāna profesionālajā darbībā nav vienīgie.

Latvijas Radio 3.februārī vēstīja, ka, izmantojot Publisko iepirkumu likuma normu, ka juridiskos pakalpojumus drīkst pirkt bez atklāta iepirkuma, Rīgas dome sagādājusi dāsnu līgumu Dzanuškānam, kura advokātu birojam rudenī bez konkursa uzticēts veikt juridisku pētījumu par teritorijas plānojuma pārvaldību, taču Rīgas pašvaldībā pētījumu parādīt nespējot.

4.februārī Rīgas pašvaldības datubāzē "www.sus.lv" minētais pētījums tomēr tika publicēts. Pēc tam laikraksts "Diena" atklāja, ka pētījums ir veidots, kopējot internetā brīvi pieejamus tekstus. Pētījuma ievada divās lapās autoru pašu rakstītais oriģinālteksts ir tikai pāris teikumu - viss pārējais aizlienēts no internetā pieejamiem materiāliem. Piemēram, lielākā ievada daļa ir sabiedrības par atklātību "Delna" 2010.gadā izstrādātā pētījuma teksts, vēstīja "Diena".

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) informēja, ka izvērtēs publiski izskanējušo informāciju par Rīgas domes pētījumu, kas organizēts, nerīkojot atklātu konkursu.

Dzanuškāns 10.februārī paziņoja medijiem, ka nolēmis atmaksāt pašvaldībai par pētījumu saņemtos 35 000 eiro, lai novērstu jebkādas iespējamās spekulācijas par ētikas normu pārkāpumiem. Viņa advokātu birojs Rīgas domei bez jebkādas atlīdzības dāvināšot izstrādāto pētījumu "Teritorijas plānojuma pārvaldības sistēmas izstrāde - īpašumtiesību aprobežojumi un kompensējošie mehānismi", kā arī atbalstīšot sabiedrību par atklātību "Delna", stiprinot tās kapacitāti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti