Pēcpusdiena

Policija pazudušā zēna meklēšanā aicina iesaistīties visus Latvijas iedzīvotājus

Pēcpusdiena

LTV pārtrauc sadarbību ar Ventspili raidījumā “Latvijas sirdsdziesma”

NVO satrauktas par nodokļu reformu un iespējamo finansējuma trūkumu

Advokātu birojs: Nodokļu atlaides samazināšana var būtiski kaitēt ziedojumiem NVO

Latvijā noteiktā nodokļu atlaide uzņēmumiem, kas ziedo nevalstiskajām organizācijām (NVO), ir efektīvs stimuls ziedot. Šādas atlaides samazināšana var būtiski kaitēt ziedojumu apjomam nevalstiskajā sektorā, intervijā Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena” norādīja advokātu biroja “Sorainen” pārstāve Aija Lasmane.

Latvijas NVO galvenie finanšu avoti ir biedru naudas, ziedojumi, projektu finansējums, arī saimnieciskā darbība. Ziedojumiem ir vidēji trešdaļa no NVO ieņēmumiem, bet, piemēram, Bērnu slimnīcas fontam 98% ir ieņēmumi no ziedojumiem, Latvijas Radio skaidroja "Pilsoniskās alianses" direktora pilnvaru izpildītāja, politikas koordinatore Kristīne Zonberga.

Ziedojot nevalstiskajam sektoram, uzņēmumi līdz šim var saņemt 85% atlaidi no ziedotās summas. "Pilsoniskās alianses" pārstāve vērtē, ka nodokļu atlaides bija būtiska motivācija uzņēmumiem ziedot nevalstiskajam sektoram.

“Lai kā gribētos domāt, bet mums nav ziedojumu kultūras. Un vajag kādu burkānu, lai uzņēmējiem būtu interesanti ziedot,” saka Zonberga.

Ja šo ekonomisko stimulu samazinās, tad ziedojumu apjoms saruks gandrīz piecas reizes, lēš NVO sektora pārstāve. Turklāt arī 0% reinvestētajai peļņai, kas tiek plānots nodokļu reformā, samazināšot interesi izlaist peļņu no uzņēmuma.

Tāpēc "Pilsoniskā alianse" nosūtījusi vēstuli premjerministram ar lūgumu risināt problēmu ar to, ka nodokļu reformas rezultātā nav plānots piemērot atlaides uzņēmējiem, kas ziedo sabiedriskā labuma statusa organizācijām.

To, ka šādā situācijā stimuls uzņēmējiem ziedot NVO būtiski samazināsies un saruks arī ziedojumu apjoms, apstiprina arī advokātu biroja “Sorainen” pārstāve Aija Lasmane. Tātad tas būtu nozīmīgs kaitējums iespējai saņemt ziedojumus nevalstiskajā sektorā.

Turklāt Igaunijā šādas atlaides nav, un pie līdzīga ekonomikas apjoma ziedojumi bija septiņas reizes zemāki nekā Latvijā. Tas nozīmē, ka Latvijas līdzšinējais nodokļu stimuls bijis ļoti efektīvs un tam bijusi būtiska loma. To mainot, varam būtiski kaitēt ziedojumu apjomam, ko saņem NVO, norādīja Lasmane.

Tikmēr Finanšu ministrijas Tiešo nodokļu departamenta direktores vietnieks Andrejs Birums skaidro, ka tiek piedāvātas trīs alternatīvas ziedot. Pirmkārt, varēs ziedot 10% no iepriekšējās pārskata gada peļņas. Otrkārt, uzņēmumi, kuriem nebūs peļņas, arī drīkstēs ziedot, nepārsniedzot 3% no tā darba algu fonda. Trešā iespēja būs saņemt nodokļa atlaidi – 30% no ziedotās summas un 10% no uzņēmuma ienākuma nodokļa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti