Panorāma

Panorāma

Panorāma

«Rīdzenē» runātais ir mūsu Votergeita

Čehijā lemj par 13. janvāra grautiņu dalībnieka izdošanu

Advokāts: Izdodot Ansi Ataolu Bērziņu Latvijai, viņam draud briesmas

Liberecas pilsētas tiesa Čehijā pēdējās divas dienas skata lietu par šajā valstī aizturētā Latvijas pilsoņa Anša Ataola Bērziņa izdošanu soda izciešanai Latvijā. Viņš notiesāts par dalību 2009. gada  13.janvāra grautiņos Vecrīgā – sākotnēji piespriestais nosacītais sods nu aizstāts ar reālo cietumsodu, taču Bērziņš aizvien turpina uzskatīt, ka ir notiesāts nepamatoti un lūdz Čehijā politisko patvērumu.

Pirms vairāk nekā astoņiem gadiem notikušajos 13.janvāra grautiņos Ansis Ataols Bērziņš bija pirmajās rindās pie Saeimas gan pirms vardarbīgo protestu sākuma, gan to laikā aktīvi grūstoties ar policijas specvienības darbiniekiem.

Pēcāk taujāts, vai viņš nožēlo savu rīcību, Bērziņš attrauca: “Rīcība bija adekvāta un arī sekas Latvijai kopumā ir pozitīvas – valdības un domāšanas maiņa. Tas bija vajadzīgs, un mēs izdarījām svētīgu darbu,” sacīja Bērziņš.

Tiesa par dalību grautiņos Bērziņam piesprieda pusotru gadu nosacīti. Viens no priekšnoteikumiem – cieša sadarbība ar Valsts probācijas dienestu, kas neesot notikusi. 

“Jāsaprot un ir būtiski saprast, ka nosacīta notiesāšana ir reāla brīvības atņemšana, kad tiesa to piespriež. Bet tiesa, izvērtējot apstākļus un atzīstot, ka cilvēku var nelikt cietumā, nosaka pārbaudes laiku, lai saprastu, vai tā ir vai ir indikācijas, kas liecina par pretējo. Tā ir obligāta lieta, kas ir noteikta ar likumu,” norāda Valsts Probācijas dienesta vadītājs Mihails Papsujevičs.

Piemērotā soda laikā Bērziņš devās uz ārzemēm, tāpēc tiesa izdeva starptautisko aresta orderi. Pavasarī viņš tika apcietināts Čehijā, kur pēdējās divas dienas tiesa skata viņa izdošanas lietu. Lēmums šajā jautājumā gan nav pieņemts.

“Bērziņš nav atteicies no līdz šim paustās pārliecības, ka lieta pret viņu ir politizēta.

Piekrītu izteiktajam lūgumam, ka izdošana uz Latviju nav pamatota, kā arī fakti, ka pastāv reālas briesmas - ja viņš izcietīs sodu Latvijā, ar viņu varētu notikt kas slikts. Šīs ziņas ir no vairākiem avotiem, kurus es negribētu izpaust, bet viņi tiesas rīcībā ir nodoti,” norāda Bērziņa advokāts Jānis Mucenieks.

Advokāts nepiekrīt, ka Bērziņš būtu pārkāpis nosacītā soda noteikumus, jo tiesa neesot uzlikusi par pienākumu viņam piedalīties probācijas programmās. Līdztekus Čehijas tiesā iesniegts arī lūgums par drošības līdzekļa maiņu, kā arī paša Bērziņa lūgums par politiskā patvēruma piešķiršanu.

Nākamā tiesas sēde par viņa izdošanu gaidāma 18.septembrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti