Adreses ar simtiem firmu joprojām pastāv, tomēr to skaits samazinās

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) riska adrešu sarakstu ieviesa pirms četriem gadiem. Šobrīd tur atrodamas vairāk nekā 200 adreses, kurām pievērsta pastiprināta uzmanība un reģistrēt uzņēmumus tur ir sarežģītāk. Tāpat, tikai pēc Valsts ieņēmuma dienesta atzinuma, šobrīd iespējams vienā adresē reģistrēt vairāk par 10 uzņēmumiem.

Taču, neskatoties uz stingrākām prasībām, joprojām pastāv adreses, kurās reģistrēti vairāki simti uzņēmumu, lai gan nekas neliecina, ka tur spētu darboties tik liels skaits komersantu.

Rīgas klusais centrs. Vīlandes ielas 12 nams no ārpuses nekā neizceļas starp pārējām ielas ēkām. Tomēr tas izceļas šogad publicētajā “Lursoft” pētījumā. Šeit, dzīvoklī numur trīs, reģistrēts Latvijā lielākais uzņēmu skaits vienā adresē  - 527.

Neviens, zvanot pie ēkas durvīm, tās neatver. Tomēr, kā Latvijas Radio stāsta “Lursoft” valdes locekle Daiga Kiopa, secināts, ka lielāko daļu šeit reģistrēto firmu īpašniekus varētu arī nesatikt, jo firmas pieder ārzemniekiem.

“No šiem uzņēmumiem daļa ir saistīta ar itāļu uzņēmējiem, kas ir interesanti. Un, ja mēs pavērtējam, kādi ir šie uzņēmumi, kas atrodas Vīlandes ielā 12, dzīvoklī 3, tad 468 uzņēmumi ir iesnieguši gada pārskatu, bet, kas ir interesanti atkal, ka visi šie 468 uzņēmumi norāda, ka viņu apgrozījums ir nulle,” norāda Kiopa.

Tātad dzīvoklis, vairāki simti uzņēmumu, kas neveic nekādu darbību. Valsts ieņēmumu dienests gan norāda, ka lielais skaits tiem nešķiet aizdomīgs. Arī riska adrešu sarakstā šīs vietas nav, jo, lai tur nokļūtu, ir citi kritēriji, ne liels uzņēmumu skaits dzīvoklī, turpina VID pārstāve Iveta Grauba.

“Ja kāds nodokļu maksātājs tajā adresē neatrodas, vai, piemēram, cita iestāde, ir bijuši gadījumi, kad policija, Uzņēmumu reģistrs paziņo, ka viņiem ir tāda informācija, ka neatrodas adresē. Ja no juridiskās adreses regulāri tiek atgriezta korespondence, arī tas ir viens no kritērijiem,” skaidro Grauba.

Adreses ar simtiem firmu joprojām pastāv,Rūdolfs Krieviņš

Atbildot uz jautājumu, vai VID jau no malas šādas adreses nešķiet aizdomīgas, Grauba atbild, ka VID neskatās pēc tā, cik tur ir daudz reģistrēts, bet vairāk uz to, vai ir kaut kāda izvairīšanās no nodokļiem un nomaksas.

Šobrīd VID riska adrešu sarakstā gan kopumā ir iekļautas vairāk nekā 200 adreses. Arī tendence ir, ka šādu adrešu kā Vīlandes ielas dzīvoklis kļūst mazāk, jo izveidots ne tikai riska saraksts, bet no 2017. gadā adresēs, kur jau ir vismaz 10 uzņēmumi, par katru nākamo VID jāveic nodokļu risku atzinums.

“Piemēram, pirms trim gadiem topa pirmajā vietā bija Starta iela 7, tur bija ievērojams uzņēmumu skaits, 596. Šobrīd šajā adresē ir reģistrēti tikai 16 uzņēmumi, tā kā mēs redzam būtisku kritumu. Tolaik otrajā vietā bija Lāčplēša iela 41A ar 455 uzņēmumiem, tur šobrīd vairs ir tikai 103 uzņēmumi,” stāsta Kiopa.

Kiopa arī norāda, ka adresēs, kur reģistrēts liels skaits uzņēmumu, to skaits samazinās nevis tādēļ, ka tiem lemj likvidēties paši, bet to dzīve nereti beidzas līdz ar Valsts ieņēmumu dienesta rīkojumu par saimnieciskās darbības izbeigšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti