Dienas ziņas

Pilnveido Latvijas un Lietuvas operatīvo dienestu sadarbību

Dienas ziņas

Cēsīs norisinās forums «Latvijas vērtības»

Pieaug interese par ēku renovāciju

Ādažu ciematā cer atjaunot gandrīz visas vecās daudzdzīvokļu ēkas

Visā Latvijā pieaugusi interese par ēku renovāciju, piesaistot Eiropas Savienības (ES) fondos tam paredzēto atbalstu. No plānotajiem 1000 iesniegumiem saņemti jau vairāk nekā 400. Ādažu novadā pašlaik tiek renovētas piecas mājas, bet līdz plānošanas perioda beigām iecerēts atjaunot gandrīz visas Ādažu ciematā esošās vecās daudzdzīvokļu ēkas.

2009.-2013.gada plānošanas periodā, kad Latvijā aizsākās ēku renovācija, ādažniekus tas interesēja ļoti maz. Tagad situācija mainījusies. Aktīvākie ir centra iedzīvotāji. Divās mājās renovācija jau pabeigta un iedzīvotāji var baudīt iegūtos labumus.

"Mums ir ļoti aktīva māja. Nebija grūti. Mēs jau sen bijām gatavi, vienkārši gaidījām, kad pieņems to likumu par Eiropas finansējumu," stāsta renovētās mājas iedzīvotāja Rūta Rihtenberga-Balode.

Vēl divām ēkām Ādažu ciematā tiek izstrādāti renovācijas tehniskie projekti, bet piecās jau šovasar strādā būvnieki. Lielākajā no tām, deviņdesmit dzīvokļu ēkā, par renovāciju nobalsojuši 76% iedzīvotāju. Lai panāktu šādu rezultātu, pārrunas veiktas divu gadu garumā, bet doma, ka renovācija varētu nenotikt, neesot pat pieļauta.

"Mēs uztaisījām sapulci, kurā apsaimniekotājs bija safotogrāfējis visas tās lietas, ko iedzīvotāji īstenībā pat neredz. Kas notiek uz jumta, kas notiek pagrabā, kas notiek augšējos stāvos ar fasādi.

Un, redzot tās aizkulišu bildes, tas viss izskatās trakāk, nekā iedzīvotājiem liekas," norāda mājas vecākais Ivars Bērziņš.

Iedzīvotāju interese par kopīpašuma sakārtošanu joprojām esot liela, un līdz plānošanas perioda beigām novada centrā nosiltinātas, visticamāk, būšot praktiski visas ēkas. Viens no iemesliem šādai aktivitātei esot cenu pieaugums gan apkurei, gan remontdarbiem.

"Pats galvenais ir tas, ka visi pamazām sāk saprast, ka tās ēkas nolietojas un jaunākas nepaliks. Ja šobrīd to neizdarīs ar ES atbalstu, tad pēc gadiem 10-15 tas būs jādara pilnībā par savu naudu,"

atzīmē SIA "Ādažu namsaimnieks" valdes priekšsēdētājs Juris Krūze.

Eiropas atbalsta saņemšanai pašreiz Latvijā kopumā iesniegti ap 400 iesniegumu. Par piešķirtajiem 166 miljoniem eiro renovēt varēšot ap 1000 ēku, kas ir par 500 mazāk, nekā sākotnēji prognozēts.

"Ja sākotnēji tika rēķināti tikai energoefektīvie darbi kā fasādes siltināšana, jumta siltināšana, tad šobrīd mēs redzam, ka iedzīvotāji nebaidās darīt vairāk un saprot, ka nākotnē tas viennozīmīgi atmaksāsies," uzsver "Altum" Energoefektivitātes programmu departamenta vadītājs Ingus Salmiņš.

Pašreiz renovācija uzsākta ap 100 māju, bet iesniegumi ES atbalstam tikšot pieņemti vēl līdz 2021.gadam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti