Dienas ziņas

Atklāj piemiņas plāksni pulkvežleitnantam Jānim Briedim

Dienas ziņas

Vērtē mežu apsaimniekošanu

Ādažos diskutē par dienas centra izveidi

Ādažos piesardzīgi raugās uz dienas centra būvniecību cilvēkiem ar garīgiem traucējumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Ādažos nolemts īstenot ieceri par dienas centra būvniecību cilvēkiem ar garīgās attīstības traucējumiem. To bija plānots izveidot līdzās šovasar rekonstruētajai Gaujas ielai, kas piemērota cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Vairums diskusijas dalībnieku gan uzskata, ka jaunajai būvei jābūt tālāk no centra.

Pēc Labklājības ministrijas datiem, Latvijā cilvēkiem ar garīgās attīstības traucējumiem atvērti 28 dienas centri 19 pašvaldībās. Pirms desmit dienām lēmumu iesaistīties deinstitucionalizācijas projektā un izbūvēt dienas centru pieaugušajiem, kā arī rehabilitācijas centru bērniem, pieņēmusi arī Ādažu dome.

“Šis centrs tika plānots tāda medicīniska kompleksa ietvaros. Tur blakus mums ir gan aptieka, gan slimnīca, gan poliklīnika,” saka Ādažu domes Attīstības un investīciju daļas vadītāja Inita Henilane.

Iedzīvotājiem gan nav skaidrības par to, ar ko atšķiras psihiskas saslimšanas no garīgās attīstības traucējumiem, un kādi cilvēki tad īsti apmeklē dienas centru. Tāpēc šāda iecere raisījusi bažas, jo iecerētā vieta atrodas pašā centrā, turklāt pavisam netālu no topošās sākumskolas.

“Vecāki nezina, kā var veikt šo skaidrojošo darbu saviem bērniem, lai kāds nesabītos. Lai arī nerastos vēlme aizskart, varbūt izprovocēt kaut kādu reakciju no šī dienas centra apmeklētāja,” norāda Ādažu vidusskolas vecāku padomes priekšsēdētāja Ilze Bērziņa.

Lai rastu skaidrību, tiek demonstrēts sižets par kādu Rīgas dienas centru. Īstai pārliecībai gan ar to nepietiek, un vairums klātesošo, vēlas, lai 400 kvadrātmetru lielā dienas centra ēka tiktu būvēta attālāk no Ādažu centra. Kā arguments tiek minēta arī labvēlīgāka vide pašiem dienas centra klientiem.Jā, protams, būtu ļoti jauki, ja būtu vairāk zaļumu un lielāka teritorija, bet pieejamības ziņā noteikti tam jābūt centrā, jo [vajag]  aizvest uz turieni, tad jāiet prom, jo centrā nevar būt vecāki, pēc tam atkal iet pakaļ viņam un atkal iet ar kājām uz mājām. Nu, tas ir ļoti smagi,” atzīmē Inta Dīce, mamma dēlam ar īpašām vajadzībām.

Dienas centrs nepieciešams 28 ādažniekiem, bet visas alternatīvās centra būvniecības vietas atrodas apmēram puskilometra attālumā no Ādažu centra, turklāt vietās, kur nav attīstīta infrastruktūra. “Ir jāskatās gan no izmaksu viedokļa, gan arī no pieejamības, transporta, vai tās būs tās labākās pakalpojuma sniegšanas vietas. Līdz ar to es domāju, ka šodien ir tāds sākuma posms, kur mēs  strādāsim noteikti ar sabiedrību un ļoti, ļoti daudz diskutēsim un domāsim,” norādīja Henilane.

Dienas centra būvniecības izmaksas sākotnēji iecerētajā vietā tiek lēstas ap 580 000 eiro, no kuriem 85% sedz Eiropas finansējums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti