Dienas ziņas

Zāles pirms pārdošanas būs jāpārbauda

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Ādažos meklē siltuma zudumus

Ādažos meklē siltuma zudumus un mudina siltināt mājas

Gandrīz divas reizes lielāks siltumenerģijas patēriņš, no kura gandrīz puse silda nevis dzīvokli, bet gaisu - tāda izskatās nesiltināta ēka, skatoties caur termokameru. Lai mudinātu iedzīvotājus aktīvāk iesaistīties visaptverošā dzīvojamā fonda atjaunošanā, Ādažos notikusi daudzdzīvokļu ēku apsekošana ar termogrāfu.     

Atrast nenosiltinātu ēku Ādažu ciematā ir teju neiespējami. Šeit vienošanās neesot panākta tikai divās mājās, tomēr pavisam citāda situācija ir citos novada ciematos.

“Kadagā ir zināma specifika. Tur ir ļoti mazi zudumi siltumtīklos, un līdz ar to iedzīvotājiem nav motivācijas. Viņi uzskata, ka tas “nedeg”', bet, tikko energonesēju cenas krietni pieaugs, šī tēma kļūs aktuāla,” prognozē energopārvaldnieks Anrijs Zēbergs.

Siltuma patēriņš nesiltinātai ēkai varot sasniegt pat 200 kilovatstundas, kas ir uz pusi vairāk nekā siltinātā mājā.

Turklāt termogrāfs rāda, ka teju puse no izlietotā siltuma dzīvokļos nepaliek.

“Uz siltināto māju sienām var redzēt to, ka sienu virsmu temperatūra ir krietni zemāka par nesiltināto māju sienām. Vienkāršiem vārdiem runājot, tas nozīmē, ka viss siltums paliek iekšā mājā, nenoplūst. Ja mājai ir silta siena, tas nozīmē, ka siltums tiek novadīts ārā - apkārtējā vidē,” skaidro SIA''Ekodoma'' energoauditora asistents Viesturs Balodis.

Tie, kuri pievienojušies izglītojošajai pastaigai ar termogrāfu, par ēku renovācijas nepieciešamību nešaubās. Diemžēl interesentu ir daudz mazāk, nekā cerēts.

“Mēs jau esam daudzdzīvokļu māja... Kā tur vairākums lems, to jau ir grūti pateikt. Ja visi sanāk kopā un runā, tad jau tikai var pārliecināties - lielākā daļa grib vai negrib,” saka nesiltinātas mājas dzīvokļa īpašniece Biruta.

Līdz 2022. gadam energoefektivitātes izmaksas līdz 50% sedz Eiropas finansējums. Lai gan krietni pieaugušas arī būvniecības izmaksas, tie, kuri ēkas nosiltinājuši, to nenožēlo.

“Mans dzīvoklis mēnesī piemaksā vidēji 20 eiro, bet savukārt mēs iegūstam skaistu māju. Mājai nebrūk stūri nost, un pagrabā beidzot var turēt kartupeļus,” stāsta siltinātas mājas dzīvokļa īpašnieks Ivars.

Pēc “Altum” datiem atbalsta programmā visā Latvijā pašreiz iesniegti 438 pieteikumi, kuros kopējā grantos piešķiramā summa sasniedz 79  no pieejamajiem 156 miljoniem eiro.  Jau pēc mēneša pastaiga ar termogrāfu notiks arī Kadagā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti