Āboltiņa: Nav likumīga pamata pārtraukt Saeimas sēžu tiešraides Latvijas Radio

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Ņemot vērā Saeimas kārtības rullī noteikto, kā arī deputātu paustos viedokļus, šobrīd neesot likumīga pamata pārtraukt Saeimas sēžu tiešraides Latvijas Radio FM frekvencēs. Tā vēstulē Latvijas Radio valdes loceklim Jānim Siksnim norādījusi Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa.

Kā norāda Saeimas Preses dienestā, pēc Latvijas Radio vēstules Saeimas sēžu translēšanas pārtraukšanu tā nosūtīta visu Saeimā pārstāvēto politisko spēku frakcijām un pie tām nepiederošiem deputātiem. Parlamentārieši, ka iespēja radio tiešraidē sekot deputātu darbam Saeimas sēžu laikā esot būtisks priekšnosacījums, lai cilvēki nepastarpināti iegūtu informāciju par parlamenta darbu. Turklāt tā ir platforma, kurā iespējas savu viedokli paust ir gan pozīcijas, gan opozīcijas deputātiem.

Tāpat deputāti vērsuši uzmanību, ka, pārtraucot Saeimas sēžu translāciju radio un turpinot to pārraidīt tikai internetā, tiks liegta iespēja sekot līdzi diskusijām parlamentā tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuriem ikdienā nav iespējas un finanšu līdzekļu, lai izmantotu internetu.

Saeimas sēžu tiešraides translēšana ir noteikta likumā – saskaņā ar Saeimas kārtības ruļļa 77.panta otro daļu atklātas sēdes un atbildes uz deputātu jautājumiem pārraida valsts radio, vēstulē norādījusi Āboltiņa. Starp Saeimas kanceleju un VSIA „Latvijas Radio” 2004.gada 27.maijā ir noslēgts sadarbības līgums, kas paredz, ka, izpildot Saeimas kārtības ruļļa 77.panta prasības, tiek nodrošināta Saeimas kārtējo un ārkārtas sēžu, pārraižu „Frakciju viedokļi” un atbilžu uz deputātu jautājumiem tiešās radio translācijas.

Savukārt Siksnis iepriekš norādīja uz nelielo auditoriju Saeimas sēžu translācijai: „Ņemot vērā, cik daudz cilvēku vispār klausās šīs Saeimas translācijas, es uzskatu, ka to mierīgi var sasniegt arī caur internetu.” Arī Nacionālo plašsaziņas līdzekļu padomes priekšsēdētājs Ainārs Dimants plenārsēžu tiešraižu pārcelšanu uz internetu vērtēja pozitīvi, uzsverot - tehnoloģijas attīstās.

 Latvijas Radio valdes loceklis Jānis Siksnis Latvijas Radio raidījumam „Pēcpusdiena” atzina, ka viņš kā sabiedriskā radio vadītājs vadās pēc Elektronisko plašsaziņu līdzekļu likuma, kas runā pretī Saeimas Kārtības rullim. Piemēram, likums paredz pienākumu sabiedriskajiem medijiem nodrošināt bērnu un jauniešu auditorijai atbilstošu saturu, un tāpēc Saeimas sēdes nevar translēt radio piektajā kanālā, jo tas nav atbilstoši jauniešu satura koncepcijai.

Tāpat likums uzliek par pienākumu attīstīt mūsdienīgus un daudzveidīgus žanrus, bet, „ja mēs iecementējām” pienākumu katru ceturtdienas rītu pieslēgties Saeimas namam, par attīstību nevar būt runas, norādīja Siksnis. Turklāt, likums paredz, ka sabiedriskie mediji ir redakcionāli neatkarīgi, atgādināja radio vadītājs.

Viņš pastāstīja, ka arī Nacionālā elektronisko plašsaziņu līdzekļu padome „sliecas uz mūsu pusi”.

Siksnis aicināja pieiet tai lietai pēc būtības - ja radio ir jāveido jauniešu kanāls, tad nevar veidot mistisku kanālu, kurā ir neatbilstošs saturs, tāpat nevarētu Saeimas sēdes translēt radio „Klasika” kanālā, jo tas ir kultūras kanāls.

Siksnis norādīja, ka cilvēki, kurus interesē tieši Saeimas sēdes, var atrasto to tiešraides internetā. Viņš atzina, ka precīzi noteikt, cilvēki klausījās Saeimas sēdes radio, ir grūti, bet TNS dati liecina, ka rudenī tie bija aptuveni tūkstotis cilvēku Rīgā un nedaudz vairāk klausītāju ārpus Rīgas. Lai gan auditorijas cipari ir spekulatīvi, ir skaidrs, ka tas nav liels cilvēku skaits.   

Saeimas priekšsēdētājas biedre Inese Lībiņa Egnere Latvijas Radio raidījumam „Pēcpusdiena” pauda pārliecību, ka Latvija ir parlamentārā republika, tāpēc ir jādod iespējai cilvēkiem sekot līdzi Saeimas sēdēm, un jāpaliek arī radio pārraidēm, jo internets nevar aizstāt visu, internets ir tikai viena no raidīšanas formām.  

Arī politologs Ivars Ījabs Latvijas Radio raidījumam "Pēcpusdiena" pauda, ka iedzīvotājiem būtu jābūt iespējai sekot līdzi Saeimas darbam. Viņš gan atzina, ka Saeimas sēdēs ir arī daudz tehnisko lietu, kad Saeimas priekšsēdētāja saka „deputātiem iebildumu nav” un nosauc likumprojektu numurus, un, ja tas stundām ilgi aizņem ēteru, tad tas nav īsti labi. Viņš pieļāva, ka radio varētu veidot iknedēļas moderētu raidījumu par Saeimā notiekošo.

Jau ziņots, ka no 10.februāra Saeimas plenārsēdes vairs nebūs klausāmas sabiedriskā radio ēterā -  Rīgas frekvencē FM 93,1 jeb radio NABA, kā arī ārpus Rīgas esošajās Latvijas Radio 3 - „Klasika” frekvencēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti