«ABLV» bankā arestēti gandrīz 375 miljoni eiro

Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes lietvedībā esošajos kriminālprocesos bankā “ABLV Bank” arestēti 374,882 miljoni eiro, paziņojumā medijiem informēja valsts policija.

Starp arestētajiem līdzekļiem ir nauda, finanšu instrumenti, nekustamais īpašums.

Plašas kratīšanas

Valsts policija informēja, ka ar likvidējamās “ABLV Bank” saistītā kriminālprocesā 13. jūnijā tika veiktas 46 kratīšanas dažādās vietās Rīgā un Rīgas reģionā –  gan kredītiestādē, gan uzņēmumos, gan personu darba vietās un dzīvesvietās. Kratīšanu laikā tika aizturētas astoņas personas, kuras pēc iespējas nekavējoties tika nopratinātas un atbrīvotas, paliekot statusā, kas paredz tiesības uz aizstāvību.

Drošības līdzekļi nevienai personai netika piemēroti.

Kopumā kratīšanās piedalījās 230 personas – policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes amatpersonas sadarbībā ar kolēģiem no citām policijas struktūrvienībām, speciālistiem no Finanšu un kapitāla tirgus komisijas, Valsts ieņēmuma dienesta Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas pārvaldes, CERT.LV un Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētās prokuratūras.

Minētās darbības tika veiktas pamatprocesā, kas bija uzsākts, reaģējot uz 2018. gada februārī saņemto Finanšu noziegumu apkarošanas tīkla (“Fincen”) ziņojuma.

Kopumā 50 izmeklēšanas

Policija norādīja, ka kopumā ir sākti vairāk nekā 50 kriminālprocesi par iespējamo noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju, izmantojot “ABLV Bank” kontus atsevišķi un infrastruktūru kopumā. No minētajiem kriminālprocesiem daudzi ir tādi, kur ir konstatēta atsevišķu klientu pretlikumīga rīcība.

Līdzās tam sākti vēl desmit kriminālprocesi ar pazīmēm, ka bankas darbinieki, atsevišķi vai strādājot grupā ar citām, tajā skaitā atbildīgām, amatpersonām, sniedza atbalstu legalizēšanas darbībās.

Vēl vienu no tādiem kriminālprocesiem savā lietvedībā pārņēma Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētā prokuratūra, un izmeklēšanu turpina uzraugošais prokurors kā procesa virzītājs.

Tie kriminālprocesi, kuros vērtē tikai klientu rīcību un iespējamo noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu, pēc prakses, pēc visu iespējamo procesuālo darbību izpildes tiek pārsūtīti kriminālvajāšanas uzsākšanai uz to valsti, kur atrodas aizdomās turētais, nereti pirms tam pieņemot lēmumu par noziedzīgi iegūtiem līdzekļiem (atgriešana likumīgiem valdītājiem vai konfiskācijas valsts labā).

Savukārt tajos kriminālprocesos, kuros parādās bankas darbinieki kā legalizēšanas līdzdalībnieki, krimināltiesisko attiecību taisnīgais noregulējums tiks sasniegts Latvijā. Taču, ņemot vērā to, ka minētie kriminālprocesi ir liels izaicinājums izmeklēšanai, gan jaunu normu piemērošanas prakses stabilizēšanas dēļ, gan ārvalstu aspekta – daudzskaitlīga starptautiskā sadarbība, gan iesaistīto personu attieksmes pret izmeklēšanu un citu iemeslu dēļ, šīs kategorijas kriminālprocesi nav ātri izmeklējami.

Tiek analizēti vairāku tūkstošu kontu pārskati, pratināti vairāki desmiti liecinieki un nosūtīti tiesiskās palīdzības lūgumi.

Paziņojumā medijiem Valsts policija aicina sabiedrību uzticēties izmeklēšanai, kuru no pirmās dienas uzrauga prokuratūra, un dot laiku precīzai, kvalitatīvai un objektīvai izmeklēšanai, vienlaicīgi nepieļaujot neattaisnotu novilcināšanu.

KONTEKSTS:

"ABLV Bank" akcionāri ārkārtas sapulcē 2018. gada 26. februārī pieņēma lēmumu par pašlikvidāciju pēc reputācijas problēmām, ko komercbanka piedzīvoja pēc tam, kad ASV paziņoja par "ABLV Bank" iespējamu iesaisti naudas legalizēšanas shēmās

"ABLV Bank" 2018. gada marta sākumā Finanšu un kapitāla tirgus komisijai (FKTK) iesniedza pašlikvidācijas plānu. Iesnieguma projektu sagatavoja bankas akcionāru sapulces ievēlētie likvidatori. Plānu FKTK akceptēja 2018. gada 12. jūnijā.

Tiesībsargājošās iestādes veica kratīšanas un procesuālās darbības “ABLV” bankas lietā par vismaz 50 miljonu eiro “atmazgāšanu” arī šī gada janvārī.

Par iespējamu naudas atmazgāšanu "ABLV Bank" Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldē (ENAP) sākti kopumā 50 kriminālprocesi. Vienu no kriminālprocesiem savā lietvedībā pārņēma Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētā prokuratūra, kuras darbinieki sestdien piedalījās kratīšanās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti