9. maija iela Talsos pārtop par 4. maija ielu

Talsi līdz šim bija vienīgā pilsēta Latvijā, kurā bija 9. maija iela. Tuvojoties pretrunīgajam datumam, vietējie fotogrāfi to mudināja pārdēvēt par Saulespuķu ielu. Tas gan Talsu novada domē neguva atbalstu, bet ielu nolēma pārdēvēt vienkārši par Maija ielu. To, savukārt, neakceptēja Valsts valodas centrs, līdz visbeidzot šonedēļ 9. maija ielas ērai Talsos pienācis noslēgums – tā nosaukta par 4. maija ielu.

9. maija iela Talsos pārtop par 4. maija ielu
00:00 / 04:35
Lejuplādēt

Šobrīd nu jau bijušajā 9. maija ielā Talsos, kas privātmāju rajonā no centra vijas uz pilsētas nomali, plaukst ceriņi, bet vietējie fotogrāfi pirms dažām nedēļām vizualizēja, kā līdz ar oriģinālu nosaukumu šeit vasarā varētu plaukt arī saulespuķes. Fotogrāfs Andris Reinholds bija viens no tiem, kurš Talsu novada pašvaldībā iesniedza ideju nosaukumu mainīt uz Saulespuķu ielu.

"Saulespuķe simbolizē Ukrainas brīvību, neatkarību – tas ir viņu nacionālais zieds. Un saulespuķe kā tāda jau simbolizē enerģiju un dzīvību," teica Reinholds.

Saulespuķu ielas nosaukums Talsu novada domes dienaskārtībā nonāca divas reizes, tomēr atbalstu neguva. 

"Sākumā man tas likās, jā, ir ok, bet tad, parunājot ar iedzīvotājiem, kas tur dzīvo, un viņu viedoklis, bet to es citēju, tas nav mans viedoklis: "Kas mēs uz Sēmušku ielas dzīvosim?". Tas ir kāda kuram veidojas asociācija ar šo vārdu," sacīja Talsu novada domes deputāts Lauris Pīlēģis no partijas "Mēs – Talsiem un novadam".

Deputātu vairākums 9. maija ielu pārdēvēja vienkārši par Maija ielu. Taču Valsts valodas centrs norādīja, ka tas neatbilst vietvārdu došanas nosacījumiem. Galvenais lingvists Agris Timuška skaidroja, ka mēnešu nosaukumos ielas nedēvē.

Latvijā ir vairākas pilsētas, piemēram, Rīgā, Cēsīs un Dundagā, kurās Maija ielas patiešām ir, taču tas neesot pareizi.

"Ja nosaukums ir vienkārši Maija iela, tas pēc būtības neko īpašu neapzīmē. Un tikko ir klāt tas cipars, tad tā jau ir pavisam cita nozīme? Nu, jā. Tas nozīmē konkrētu datumu, un šajā gadījumā tas, protams, ir pozitīvi vērtējams notikums – 4. maijs kā Valsts svētki. Nu, jā, kāpēc ne," vērtēja Timuška.

Lingvists gan norādījīja, ka priekšroka būtu dodama ielas vēsturiskajam nosaukumam, kas ir Tirgoņu iela. Novadpētnieks Imants Tamsons skaidroja, ka agrāk šeit bijusi Grenču muiža un rudzu lauki. Līdz pilsēta gribēja paplašināt tirgu centrā.

"Vietējā īpašniece, kam zemes gabals piederēja, neļāva paplašināties. Pilsēta sāka tiesāties, tiesā zaudēja un ierādīja šeit Grenču muižā, par cik šeit apbūve nekāda nebija, šeit bija liels lauks," klāstīja Tamsons.

Lopu tirgus šeit notika vairākus gadus, sākot ar 1930. gadu. Un no tā laika šo ielu nodēvēja par Tirgoņu ielu. Līdz 1963.gadam, kad vietējā Izpildkomiteja pārdēvēja to par 9. maija ielu.

Tomēr vēsturisko nosaukumu iela neatguva. Atsaucību neguva arī paša novadpētnieka ieteiktais Ojāra ielas nosaukums, kuru viņš veltīja vēsturiskam Talsu puses varonim un stipriniekam Ojāram. Bet šonedēļ Talsu novada dome ar balsu vairākumu ielu pārdēvēja par 4. maija ielu.

"Katru dienu ielas nosaukumus nemaina, un šobrīd, kad bija iespēja nomainīt ielas nosaukumu, es domāju, ka cilvēkiem ir jābūt gandarītiem par šo lēmumu. Man pašam gribētos, lai šis ielas nosaukums un šī iela pati būtu kaut kas īpašs Talsos. Droši vien, ka uz to mums vēl ir jāpiestrādā, lai līdz šim mērķim nonāktu. Bet, es domāju, ka tas ir iespējams," teica Talsu novada domes deputāts Gaidis Bērziņš (Nacionālā apvienība).

Vienprātība Talsu novada domes deputātiem gan bija tikai par to, ka 9. maija ielas nosaukums ir jāmaina.

Arī par 4. maija ielas nosaukumu bija diskusijas. Viens no argumentiem – iela privātmāju rajonā nav pelnījusi tik nozīmīgu nosaukumu.

"Protams, tiem cilvēkiem, kas tur dzīvo, viņa ir nozīmīga, bet, ja mēs paņemam plašāk, tad es teiktu, ka 4. maija nozīmīgums un šīs ielas nozīmīgums tomēr līdz galam kopā nesaiet. Šai ielai ir jābūt daudz nozīmīgākai un grandiozākai, lai tas mums radītu asociācijas, ka tas ir kaut kas tiešām nozīmīgs mums un mūsu tautai," teica savu balsojumu skaidroja Talsu novada deputāts Lauris Pīlēģis.

Izmaksas, kas iedzīvotājiem būs saistītas ar 9. maija ielas nosaukuma maiņu, segs pati Talsu novada pašvaldība. Talsu novadā ir apkopoti arī citi ielu nosaukumi, kas saistīti ar okupācijas režīmu, un tam varētu sekot nosaukumu maiņa. Piemēram, Talsos un Stendē šobrīd ir Pionieru ielas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt