88 pašvaldības saņems papildu finansējumu pedagogu darba samaksai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem un 4 mēnešiem.

Papildu finansējumam vispārējās izglītības iestāžu pedagogu darba samaksai no 1. septembra līdz 31. decembrim piešķirti vairāk nekā 1,4 miljoni eiro, kurus sadalīs 88 pašvaldībām, paredz valdībā apstiprinātais rīkojums.

Izglītības ministrija informēja, ka papildu finansējums tiks izmaksāts pedagogiem (izņemot pirmsskolas izglītības iestāžu un speciālo izglītības iestāžu pedagogus) tajās pašvaldībās, kuras 2017./2018. mācību gadā izpildīja kritēriju par skolēnu skaita attiecību pret vienu pedagoga mēneša darba likmi, kā arī pašvaldībām, kas sakārtoja skolu tīklu, sniedzot reālu mērķdotācijas ietaupījumu 2016., 2017. un 2018. gadā.

Sadalītā summa ir atbilstīga katras pašvaldības pienesumam kopējā budžetā. Jo vairāk kritēriju izpildīts, jo lielākas prēmijas skolotāji saņems.

Kopumā trijos gados pašvaldību skolu tīkla sakārtošana devusi vairāk nekā 4,3 miljonu eiro ietaupījumu, informēja ministrija.

Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis (“Vienotība”) uzsvēra, ka papildu finansējums ir skaidrs signāls tam, ka pedagogu atalgojuma pieaugums ir reāls, taču būtiskas pozitīvas izmaiņas iespējamas, tikai visām pusēm sadarbojoties un strādājot.

Līdz šim pašvaldību paveiktais ļauj prognozēt, ka turpmākajos gados pedagogu atalgojumu mērķdotācijā nonāks vēl papildu valsts finansējums, radot iespējas celt skolotāju algas arī turpmāk, uzsvēra Šadurskis.

2016.gada 1.septembrī tika uzsākta jaunā pedagogu darba samaksas modeļa ieviešana. Zemākā mēneša darba algas likme tika noteikta 680 eiro par 30 stundu darba slodzi.  

IZM apkopotie dati liecina, ka vidējā algas likme skolotājiem pēdējo trīs mācību gadu laikā ir pieaugusi, sākot no 701 eiro par likmi 2015./2016.mācību gadā līdz 765 eiro 2017./2018.mācību gadā. Tādējādi šobrīd jau 77 no 119 pašvaldībās jeb 332 no 662 izglītības iestādēm vidējā algas likme pedagogam ir 710 eiro un augstāka, informēja ministrija.

 Bet pedagoga vidējā slodze ir pieaugusi tikai par vienu stundu - no 22 līdz 23 stundām nedēļā.

Lielai daļai pašvaldību, kuras kārto skolu tīklu, vidējā tarificētā slodze skolotājam samazinās, tātad reorganizācijas rezultātā skolotāju skaits nesamazinās, tādējādi arī vidējās algas likmes visās pašvaldībās nepieaug, skaidroja ministrija.

Dati par pedagogu noslodzi liecina, ka tikai nepilni 40% skolotāju strādā pilnu slodzi un vairāk, savukārt lielai daļai tarificētas no 0,25 līdz 0,75 slodzēm, kas attiecīgi nozīmē nesamērīgi zemu atalgojumu. 

IZM apkopotie dati liecina, ka, piemēram, pašvaldībā, kurā uz divu skolu bāzes izveidota viena spēcīga vidusskola, pedagogu alga palielinājusies no 759 līdz 1000 eiro par slodzi.

Lielākās prēmijām paredzētās summas svārstās ap 100-400 tūkstošiem eiro, taču mazākos novados pedagogu prēmijām atvēlēs 750 eiro – Dundagā, 911 eiro – Alojā. Skolotāju arodbiedrībā “Panorāmai” jau pauda viedokli, ka daļa skolotāju naudas balvās saņems vien dažus vai dažus desmitus eiro.

Lai turpinātu sekmēt pedagogu darba samaksas paaugstināšanu un motivētu pašvaldības kārtot izglītības iestāžu tīklu, IZM rosina izglītības iestāžu reorganizācijas rezultātā ietaupītos līdzekļus novirzīt vispārējās izglītības iestāžu pedagogiem piemaksu, prēmiju un naudas balvu izmaksai.

Piemaksas saņems tās pašvaldības, kuras jau šobrīd izpilda normatīvos noteikto normēto skolēnu skaita attiecību pret vienu pedagoga mēneša darba likmi, kā arī pašvaldības, kas veikušas skolu tīkla kārtošanas pasākumus, kā rezultātā panākts reāls mērķdotācijas ietaupījums.

Šogad piemaksas saņems 88 pašvaldības, un piemaksu apmērs ir robežās no 1% līdz 11% no septembrim – decembrim aprēķinātās mērķdotācijas bez finansējuma pedagogu profesionālās darbības kvalitātes piemaksām.

Tā Vecpiebalgas novads, kurš pēdējo trīs gadu laikā sakārtoja skolu tīklu, šogad piemaksām pedagogiem papildus saņems gandrīz 11 000 eiro, kas ir 7% no septembrim - decembrim piešķirtās mērķdotācijas.

Savukārt Kokneses novadam piešķirtais papildu finansējums ir 9% (23 979 eiro) no septembrim – decembrim piešķirtās mērķdotācijas. Kokneses novads izpilda abus kritērijus – noteikto normētā skolēnu skaita attiecību pret vienu pedagoga mēneša darba likmi, kā arī pašvaldība ir veikusi ar skolu tīkla sakārtošanu saistītus pasākumus.

“Mēs šo projektu turpinām arī nākamajā gadā, līdz ar to pašvaldībām ir visas iespējas, kārtojot skolu tīklu, kvalificēties nākamā gada sadalāmai naudai,” solīja Šadurskis.

KONTEKSTS: 

Ministru kabinets sēdē 9. janvārī apstiprināja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) virzīto pedagogu darba samaksas pieauguma grafiku laika periodam no 2018.gada 1.septembra līdz 2022.gada 31.decembrim. Tiesa, algu pieaugums notiks, ja īstenosies virkne nosacījumu, tostarp par skolu tīkla sakārtošanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti