Panorāma

Jaunā atkritumu apsaimniekošanas kārtība rada neērtības

Panorāma

Par nelabvēlīgiem laikapstākļiem būs detalizētāki brīdinājumi

Projektā "Mācītspēks" darbu skolās sāks 100 skolotāji

612 dažādu jomu speciālisti pieteikušies projektā «Mācītspēks», lai kļūtu par skolotāju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Interese par jauno skolotāju izglītības projektu „Mācītspēks” pārsniedza pieejamo vietu skaitu – uz 100 pieejamām vietām kopumā pieteikušies 612 kandidāti. Pašlaik notiek pieteikumu izvērtēšana un dalībnieku atlase, tāpēc gala rezultāti būs zināmi jūnija beigās.

ĪSUMĀ:

  • Septembrī darbu skolās sāks 100 jaunie skolotāji, kas izturējuši projekta “Mācītspēks” atlasi un konkursu.
  • Interese kļūt par skolotāju izrādījusies liela – uz 100 vietām pretendē vairāk nekā 600 cilvēki.
  • “Mācītspēks” ir “Iespējamās misijas” un trīs universitāšu izveidota gadu ilga studiju programma.
  • Programma paredzēta tiem, kuri augstāko izglītību jau ieguvuši, bet tagad vēlas ar zināšanām dalīties.
  • Programmā var iegūt stipendiju un pedagoga kvalifikāciju.

Seši pretendenti uz katru vietu

Pieteikumu izvērtēšana vēl turpinās. Projekta „Mācītspēks” speciālisti atklāj - atlasi uzsākuši pārstāvji no šādiem zinātņu virzieniem:

  • sociālajām zinātnēm (39%),
  • dabaszinātnēm un matemātikas (27%),
  • humanitārajām zinātnēm (27%),
  • pedagoģijas zinātnēm (2%),
  • citām zinātnēm (5%).

Vidējais kandidātu vecums ir 36 gadi. Kopumā par projektu interesējušies 1839 cilvēki.

No pretendentiem izraudzīsies simt, kuri uzsāks ceļu uz pedagoga izglītību, kā arī dalīsies savās zināšanās un pieredzē ar skolēniem skolās visā Latvijā.

„Uz vienu projekta vietu šobrīd ir pieteikušies seši speciālisti – lielais pieteikumu skaits apliecina, ka šāds izglītības projekts ir vajadzīgs. Ilgtermiņā ceram, ka uzlabosies ne tikai izglītības kvalitāte, bet arī skolotāju profesijas prestižs,” paziņojumā medijiem norādīja Nodibinājuma „Iespējamā misija” direktors Kārlis Kravis.

Jūnijā noslēgsies dalībnieku atlase, un būs zināmi visi 100 jaunie skolotāji, kas

no 1. septembra uzsāks bezmaksas studijas Latvijā vienīgajā darba vidē balstītajā augstākās izglītības studiju programmā „Skolotājs”, līdztekus strādājot skolā par mācību priekšmeta skolotāju.

Projekta īstenošanā ir iesaistītas trīs Latvijas augstskolas – Latvijas Universitāte, Daugavpils Universitāte, Liepājas Universitāte, kā arī nodibinājums „Iespējamā misija”. Iesaistītās puses vēlas panākt to, lai celtos izglītības kvalitāte un skolās būtu jauni speciālisti, kā arī augtu skolotāja profesijas prestižs.

Jaunā skolotāju izglītības projekta „Mācītspēks” mērķis ir spējīgu un motivētu dažādu jomu profesionāļu piesaiste skolotāja darbam, nodrošinot nepieciešamo izglītību un praktiskās mācības. Projektā 100 atlasītiem kandidātiem tiks sniegta iespēja viena studiju gada laikā iegūt pedagoga kvalifikāciju un otra gada laikā turpināt profesionāli pilnveidoties, lai kļūtu par skolotāju kādā no Latvijas skolām. 

Skolas gaida jaunos kolēģus

„Mācītspēks” ir aktuāls, jo skolotāji Latvijā noveco un paaudžu maiņa izglītības iestādēs notiek pārāk lēni. Katru vasaru pirms mācību gada sākuma skolu direktori spiesti aizpildīt vairākus simtus brīvo vakanču. Tagad šīs problēmas cer risināt ar jauno izglītības programmu, kuras dalībnieki studēs un tūlīt arī sāks strādāt. Skolas ļoti gaida jaunos kolēģus.

“Mēs meklējam jaunus, inovatīvus un citu rezultātu veidojošus risinājumus skolotāju izglītībā. Un, jā, skolas, protams, gaida jaunos skolotājus. Šis ir ļoti labs veids, kā skolās ienest jaunas idejas, jaunu veidu, kā paskatīties uz mācību procesu, padarīt to pietiekami atraktīvu,“ saka Oskara Kalpaka Liepājas 15. vidusskolas direktors Gints Ročāns.

Programma tāpat kā „Iespējamā misija” paredzēta tiem, kuri augstāko izglītību jau ieguvuši, bet sapratuši, ka viņu aicinājums ir ar zināšanām dalīties.

“Šī ir tā iespēja cilvēkiem, kas ir ieguvuši augstāko izglītību, izturējuši atlasi un ir profesionāļi, piemēram, fizikā, baltu filoloģijā vai kādā citā jomā – viņi var iegūt papildu pedagoģisko izglītību un kļūt arī par skolotājiem,“ stāsta Kravis.

Vasarā notiks divu nedēļu intensīvas praktiskās apmācības, bet septembrī darba dienās jaunie skolotāji stāsies klases priekšā, brīvdienās – studēs. Vienu gadu ilgu studiju programmu īstenos Latvijas Universitāte, Daugavpils Universitāte un Liepājas Universitāte.

"Te ir arī citreiz sabiedrībā neizpratne par šo gadu. Būtībā tas nav viens gads. Cilvēks jau četrus vai trīs gadus iepriekš ir studējis. Varbūt ir jāpaskatās citādāk uz šo lietu, un cilvēki, ar kuriem mēs runājām atlases intervijās, teica, ka citiem tas ir kā mūža sapnis bijis," stāsta LU studiju programmas “Skolotājs” direktore Ieva Margeviča-Grinberga.

Jaunie skolotāji skolās saņems darba algu, kā arī 200 eiro lielu stipendiju katru mēnesi. Bet 120 eiro pie algas viņiem piemaksās vēl vienu gadu pēc programmas beigām.

KONTEKSTS:

Latvijas skolās gadu no gada sarūk pedagogu skaits. Jaunie spēki pēc augstskolas absolvēšanas izglītības sistēmā nepieplūst tik ātri un daudz, kā būtu nepieciešams.

Skolotāju trūkumu iecerēts kaut nedaudz mazināt ar projekta “Mācītspēks” palīdzību, kas sola nākamajā mācību gadā skolotāju rindas kuplināt ar 100 jauniem skolotājiem.

Iepriekš līdzīgu programmu īstenoja "Iespējamā misija", ar kuras starpniecību 12 gados ik gadus skolās nonākuši 20 - 25 jauni pedagogi. Aptuveni 70-80% no projekta absolventiem pēc pieciem, septiņiem gadiem turpina darbu izglītības jomā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti