Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Sāk izmaksāt 500 eiro pabalstu par bērniem

500 eiro vienreizējo pabalstu vecāki plāno tērēt arī mājokļa labiekārtošanai

Sākot no galda, krēsla, datora un beidzot ar mājokļa labiekārtošanu vai vēlmi naudu pietaupīt zemes vai mājokļa iegādei nākotnē. Tik dažādas ir vecāku ieceres vienreizējā 500 eiro bērnu pabalsta lietderīgā izlietošanā. Latvijas Radio aptaujātie vecāki neslēpa prieku par finansiālo atbalstu un atzina, ka ģimenē rūpīgi tiek plānots, kur naudu tērēs, lai tas patiesi būtu bērnu vajadzībām.

500 eiro vienreizējo pabalstu vecāki plāno tērēt arī mājokļa labiekārtošanaiLinda Zalāne

"Nu paldies un paldies. Protams," tā par vienreizējo 500 eiro pabalstu saka piecu bērnu mamma Iveta Buša. Divas atvases jau ir pilngadīgas, bet ar trim mazākajiem noturēta ģimenes sapulce un visi kopā nolēma, kur naudu ieguldīs.

 

"Galdi, krēsli, planšete, briketes nākamai ziemai. Saraksts izveidots. Tieši tā viss bērniem arī aizies.

Īstenībā tas ir ļoti apsveicami, un domāju, ka daudzām ģimenēm tas būs atspaids. Bet es zinu arī tādas ģimenes, kur zināms, ka nauda bērniem netiks, būs festivāls pusgada garumā. No viena grāvja otrā. Ja jūs paši Ministru kabinetā sēžat un sakiet, ka vecāki naudu nepratīs iztērēt, paiet nedēļa, un ir otrā grāvī. Še, ņemiet. Dariet, ko gribiet. Ejiet nodzeriet. Nekādu atskaišu," vērtēja Buša.

Tomēr vecāku organizācijas "mammamuntetiem.lv" vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa uzsvēra, ka valdības lēmums sniegt naudas atbalstu vērtējams pozitīvi un nelabvēlīgās ģimenes Latvijā ir mazākumā.

"Un tad šim mazākumam katra pašvaldība var apdomāt risinājumus – uzraudzības vai konsultācijas. Pasekot līdzi, lai nauda tiek iztērēta jēgpilni un bērnu interesēs," sprieda Akmentiņa-Smildziņa.

Patlaban portālā "mammamuntetiem.lv"  norit vecāku aptauja, un 500 vecāki to jau ir aizpildījuši, līdz ar to tendences un primārās vajadzības nojaušamas jau šobrīd.

"Atbildes ir atšķirīgas. Jā, daļa plāno tērēt ikdienas vajadzībām, bet daļa plāno nomaksāt kādas parādsaistības, varbūt līzingus – par automašīnām, mājokli. Vēl ir norādītas atbildes, ka atliks naudu plānotās zemes vai mājokļa iegādei. Liela daļa saka, ka tērēs dzīvokļa remontam, arī bērnistabas labiekārtošanai. Ir arī vecāki, kas norādījuši, ka naudu pietaupīs septembrim, lai iegādātos skolas lietas," sacīja Akmentiņa-Smildziņa.

Dace Kalsere atzina, ka ļoti priecājās par naudas atbalstu un kuplās saimes dēļ to patiesi izjutīs.

"Ļoti, ļoti priecājamies par to. Tas ir kaut kas nebijis, neierasts, un mēs to arī izjutīsim, jo ģimenē aug četri bērni. Daudzi par mani iesmej un, protams, prasa, ko darīsi ar lielo naudu. Tomēr esam padomājuši un izdomājuši. Ģimenē aug trīs puikas. Viens no viņiem nopietni nodarbojas ar BMX riteņbraukšanu. Šis BMX inventārs ir samērā dārgs, tad mēs esam nolēmuši šo naudu ieguldīt šajā attīstībā, lai puiši varētu braukt ar riteņiem un izlikt savu šā gadsimta lielo enerģiju, kas plūst no viņiem.

Iegādāsimies riteņus un papildu inventāru. Kas nu sanāks par to naudu, tas viss tiks puišiem," teica Kalsere.

Prieku par finansiālo atbalstu neslēpa arī trīs bērnu mamma Dace Maķevica, un ģimenē nolemts naudu tērēt mājokļa labiekārtošanā. "Tā kā tā naudiņa ir bērniem, tad mēs remontēsim, izskaistināsim bērnu istabas. Tas, kas paliks pāri, tiks atdots bērniem kabatas naudā, jo, sākoties attālinātam mācību procesam, bērni savu iekrāto naudu iztērēja par datoriem. Lai viņiem tiek atpakaļ."

"Kā Dieva dāvana ir šis tūkstotis eiro," atzina divu bērnu mamma Inese Bārtule, sakot, ka nauda nāk tieši laikā. “Tā tiks izmantota kā personīgais aizņēmums, un pēc tam lēnām es pati sev to atdošu atpakaļ un naudu nolikšu krājkasē, lai būtu pirmā iemaksa mājai vai dzīvoklim."

Pirmajā maksājumā Valsts kase Latvijas ģimenēm pārskaitījusi vairāk nekā 62 miljonus eiro. Piektdien, 19. martā, paredzēts veikt otro atbalsta maksājumu, bet trešais maksājums būs 22. vai 23. martā. Pirmie naudu saņem tie vecāki, kuriem ir lielāki bērni.

"Jau šodien saņēma vai saņems tie vecāki, kuriem bērni dzimuši līdz 2008. gada maijam, var gadīties, ka nauda ienāks pirmdien. Mēs paredzam, ka viss atbalsts par katru bērnu līdz vecākiem nonāks nākamajā nedēļā," teica Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) pārstāve Iveta Daine.

500 eiro atbalsts tiks izmaksāts kopumā par 363 300 bērnu. Taču, lai kāds nenomaksāts parāds, kas jau nonācis pie tiesu izpildītājiem, netiek ieturēts, savlaicīgi jābrīdina tiesu izpildītājs. Aktivitāte no vecākiem, lai pabalsts neaiziet parāda atmaksai, esot liela.

"No vakardienas saskaramies ar tiesu izpildītājiem, kuri lūdz atmaksāt ieturējumu. Ja parādnieks iesniegs konta izziņu, kur redzams, ka nauda ir bērna pabalsts, tā tiks atmaksāta," norādīja Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes priekšsēdētāja Iveta Kruka.

Šī atbalsta mērķis ir sniegt atspaidu vecākiem, kas ir spiesti ieguldīt lielu resursus, lai, nezaudējot darbu, spētu apvienot darba pienākumus un bērnu izglītošanu. Nauda domāta arī dažādu citu papildus izdevumu segšanai, ko radījusi ārkārtējā situācija. Tādējādi valsts īsteno pienākumu savu iespēju robežās nodrošināt atbalstu krīzes pārvarēšanai, norādīja Labklājības ministrija.  

KONTEKSTS:

Valdība akceptēja un Saeima apstiprināja vienreizēja 500 eiro pabalsta izmaksu par katru bērnu. Pabalsts tiks izmaksāts par kopumā 364 097 bērniem un šim mērķim tiks tērēti 182 miljoni eiro.

Covid-19 uzliesmojuma laikā 2020. gada pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība novembrī atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, bet, tā kā saslimstība ar Covid-19 nemazinās, ārkārtējā situācija ir pagarināta līdz 6. aprīlim, ieskaitot arī Lieldienu brīvdienas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt