Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Panorāma

Panorāma

Svētkus var svinēt arī vienatnē!

4. maijs Daugavpilī: bez parādes bet ar svētku sajūtu

4. maijs Daugavpilī: bez parādes, bet ar svētku sajūtu

Bez lieliem pūļiem un plašām svinībām, bet tāpēc ne mazāk no sirds. Jau otro gadu 4. maiju – Latvijas neatkarības atjaunošanas dienu – atzīmējam pandēmijas apstākļos. Koncerts ar tikai nejaušiem skatītājiem, svētku vakars, vienam pašam lasot "Dvēseļu puteni" – tik dažāda ir šī diena. Viens no nozīmīgākajiem pasākumiem ik gadu ir militārā parāde kādā no Latvijas pilsētām. Pērn Daugavpilī Covid-19 dēļ pasākumi tika atcelti uz šo gadu, bet arī šogad vīruss ieviesa savas izmaiņas.

Nacionālo bruņoto spēku (NBS) parāde šogad Daugavpilī izpalika, bet pilsētā skanēja svētku zalves, pilsētu pārlidoja gaisa spēki, un mikrorajonos muzicēja NBS Štāba orķestris.

"Brīvības dienas" pasākumi Daugavpilī aizsākās ar ekumēnisku dievkalpojumu Svētā Pētera Ķēdēs Romas katoļu baznīcas dārzā. Tā ir ļoti simboliska vieta, jo tās tituls atgādina par laiku, kad svētais apustulis Pēteris, iekalts ķēdēs, atradās ķēniņa Heroda gūstā. Bet pat ieslodzījumā viņš nezaudēja ticību. Pateicoties tam, viņš atguva brīvību.

Tieši to arī visiem Latvijas iedzīvotājiem "Brīvības dienā" novēlēja NBS komandieris Leonīds Kalniņš – nesalaužamu garu un nesamierināšanos jebkura apdraudējuma, jebkuru grūtību priekšā.

"Ar šo jēdzienu – nesamierināšanās – mums 31 gadu atpakaļ kā nācijai izdevās atjaunot un aizdedzināt no jauna daudz spilgtāk to, kas mums bija iedots jau vairāk nekā 100 gadus atpakaļ.

Šo nesamierināšanos vajag saglabāt un vienmēr lolot. Lai mēs saglabātu Latvijas izaugsmi, lai cilvēki šeit būtu laimīgi un gribētu šeit dzīvot," sacīja Kalniņš.

Aizsardzības nozare jau pērn bija iecerējusi "Brīvības dienu" sagaidīt Daugavpilī, bet Covid-19 izplatības dēļ to nācās uz gadu atcelt. Cīņa pret vīrusu joprojām nav uzvarēta, tādēļ arī šogad svētki Daugavpilī varēja notikt ierobežotā mērogā. Lai izvairītos no cilvēku pulcēšanās, Ministru kabinets nedeva atļauju bruņotajiem spēkiem rīkot iecerēto militārās tehnikas parādi Daugavpils ielās.

"Ministru kabinetā tomēr šīs balsis mums pietrūka, tādēļ mēs NBS un Aizsardzības ministrija darījām ko varējām, lai šo prieku daugavpiliešiem dotu. Un nav jau īsti pamata, par ko sūdzēties – šajos apstākļos mums jāpriecājas par to, ko dzīve dod, ko šis mirklis dod, un – būs labi!" sacīja aizsardzības ministrs Artis Pabriks ("Attīstībai/Par")

Un Daugavpils ielās satiktie ļaudis tā arī darīja – šaurākā lokā baudīja saulaino dienu un svētku atmosfēru arī bez parādēm un lielas pulcēšanās.

"Šī sajūta ir katram pašam jānes sirdī.

Par to, vai Latvija ir manī. Cik viņa ir neatkarīga, un paldies Dievam, ka viņa ir neatkarīga, šis jau 31. gads. Viss sākas no cilvēka – ja tu gribi, tu ņem dalību, ej, radi prieku, radi svētkus," izteicās vietējā iedzīvotāja Gunta.

Arī daugavpiliete Natālija uzsvēra, ka svētku sajūtu ielās sajust var: "Izejot ārā, plīvo karogi, ir ļoti skaisti. Tālumā dziesmas skan. Un pati par sevi šodien ir brīvdiena, tas arī ir ļoti patīkami. Var pavadīt laiku mājās ar ģimeni vai iziet ārā pastaigāties."

"Vienmēr Daugavpilī, neskatoties uz visādiem notikumiem, bija un būs cilvēki, kuri ir par brīvību, par neatkarību un ir vēsturiski patrioti mūsu valstij,"

sacīja Daugavpils pilsētas mērs Igors Prelatovs. Ar cerību, ka "Brīvības svētki" vēl atgriezīsies Daugavpilī citu gadu, Prelatovs svētku karogu nodeva Saldus domes priekšsēdētājam Mārim Zustam (LZP), jo nākamgad NBS plāno 4. maija pasākumus rīkot Saldū.

"Mēs arī to uzzinājām mazu laiciņu atpakaļ, tādēļ darbs vēl nav sācies. Bet protams, ka pēc šī pasākuma mēs kopā ar Aizsardzības ministriju nopietni ķersimies klāt pie programmas izstrādes. Un esmu pārliecināts, ka beidzot būs pasākums ar pilnu programmu un militāro parādi!" izteicās Zusts.

Tie daugavpilieši, kas vēlējās sagaidīt militāro parādi savā pilsētā, Vienības laukumā, diemžēl paliek bešā jau otro gadu pēc kārtas. Bruņotie spēki aicina cilvēkus nebēdāties, bet – paskatīties uz augšu.

4.maija pārlidojumi Daugavpilī

Kājniekus un motorizētās brigādes vīruss varbūt apturējis, bet pret aviāciju pat tas ir bezspēcīgs.

"Brīvības svētku" ietvaros pārlidojumus pār Daugavpili veica Valsts robežsardzes helikopteri, Latvijas gaisa spēku lidmašīnas AN2, kā arī sabiedrotie – Spānijas "Eurofighter", Itālijas F-35 un ASV gaisa spēku tankeris ar diviem F-15 iznīcinātājiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt