Valdošajai koalīcijai jau divreiz grūtības nodrošināt Saeimas kvorumu

Vai koalīcijai ar niecīgu balsu pārsvaru iezīmējas grūtības nodrošināt Saeimas lemtspēju? Šonedēļ tas iezīmējies divās sēdēs, kad opozīcijas frakcijas nekavējās izprovocēt kvoruma trūkumu. Koalīcijas līderi gan uzsvēra, ka par vairākuma nodrošināšanu sēdēs turpmāk piedomās cītīgāk, taču neapsver iespējamību veidot plašāku koalīciju.  

Aizķeršanās ar kvorumu divās sēdēs pēc kārtas

Satversme un Saeimas kārtības rullis noteic, ka parlamenta sēdes var notikt, ja tajās piedalās vismaz puse Saeimas locekļu – 50 deputāti.

Valdošajai koalīcijai – "Jaunās Vienotības", Zaļo un Zemnieku savienības un "Progresīvo" frakcijām un diviem to atbalstošajiem neatkarīgajiem deputātiem –  Saeimā ir neliels vairākums – 52 balsis.

Trešdien Saeimas ārkārtas sēdē par nākamā gada budžetu 1. lasījumā kādā no pirmajiem balsojumiem izrādījās, ka no trauslā koalīcijas vairākuma sēdē piedalās 49 deputāti.

Opozīcijas frakcijas balsojumā divas reizes pēc kārtas nepiedalījās, tāpēc kvoruma nebija, un sēdē bija jāizsludina negaidīts pārtraukums.

Valdošajai koalīcijai jau divreiz grūtības nodrošināt Saeimas kvorumu
00:00 / 03:35
Lejuplādēt

Pēc pārtraukuma koalīcija atguva vairākumu, jo uz sēdi izsauca deputātus, kuri nebija ieradušies veselības problēmu dēļ.

Līdzīga situācija atkārtojās ceturtdien, plānojot nodot skatīšanai Juridiskajā komisijā Tieslietu ministrijas rosinājumu uzticēt valdības pilnvarotam pārvaldniekam kriminālprocesos arestētas uzņēmumu kapitāldaļas.

Arī šoreiz tas izdevās tikai pēc pusstundas pārtraukuma ar daļu opozīcijas balsu.

Koalīcijas deputātus turpmāk pārskaitīšot cītīgāk

"Jaunās Vienotības" Saeimas frakcijas vadītājs Edmunds Jurēvics vaino opozīciju, kas ar "kvoruma noraušanu" apliecina nekonstruktīvu darbu.

Koalīcijas deputātus turpmāk pārskaitīšot cītīgāk.

"Esmu diezgan šokēts, ka visa opozīcija sadevās rokās, lai vakar mēģinātu torpedēt šo iekšējās un ārējās drošības budžetu, un šodien mēģināja torpedēt likumprojektus, kas pēc būtības ir par labu godīgiem uzņēmējiem un pret dažādiem reideristiem un krāpniekiem," sacīja Jurēvics.

"Sāk izskatīties, ka visa opozīcija, sākot no "Stabilitātei!" un beidzot ar Nacionālo apvienību, ir izdomājuši šādā veidā torpedēt arī valstiskus jautājumus,

tāpēc turpmāk mums, koalīcijai, būs jābūt vēl modrākai, vēl mobilizētākai," atzina Jurēvics.

Vai rotaļas ar kvorumu kļūs par Saeimas ikdienu?

Latvijas Radio uzrunātie opozīcijas deputāti tieši neatbildēja uz jautājumu, vai rotaļas ar kvoruma noraušanu turpmāk kļūs par Saeimas ikdienu, atļāvušies šādi norādīt uz koalīcijas, valdības veidotāju acīmredzamiem trūkumiem.

"Es domāju, ka šādi gadījumi, kad divas dienas pēc kārtas aptur Saeimas darbu, jo koalīcijai nav kvoruma, norāda uz to, ka koalīcija ar 52 balsīm nav tas veids, kā strādāt. Šie jau ir tie argumenti, kāpēc koalīcijas veido daudzskaitlīgākas, lai neparalizētu darbu, kad kāds neierodas.

Viņi runā, ka koalīcija ir vienotāka kā jebkad, bet kvorumu nespēj nodrošināt. Realitāte ar darbiem īsti nesakrīt," situāciju komentēja deputāts Artūrs Butāns no Nacionālās apvienības.

Bet deputāts Māris Sprindžuks no "Apvienotā saraksta" pauda, ka " tā ir necieņa pret Saeimu, ka tā kļūst rīcībnespējīga, jo nav kvoruma un lēmumu nevar pieņemt. Pie pirmā jautājuma sēde pārtrūkst. Protams, ka mēs kā opozīcija norādām šīs vājās vietas. Teiksim tā: vai jūs varat, vai nevarat? Ja nevarat, beidziet māžoties."

Par koalīcijas paplašināšanu nerunā

Neviens nebūs ieguvējs, ja šai valdībai neveiksies, taču ar opozīciju ir jāsarunājas. Izmaiņas koalīcijā, veidojot to plašāku, ir iespējamas, bet maz ticamas, vērtēja Zaļo un Zemnieku savienības frakcijas vadītāja vietnieks Augusts Brigmanis.

"Protams, ka tas ir iespējams, bet tas nav nekas labs. "Jaunā Vienotība" jau ir izbaudījusi, kā ar tagadējiem opozicionāriem ["Apvienoto sarakstu" un Nacionālo apvienību] kopā valdībā ir gājis darbs. Ja jāizvēlas, vai strādāt paplašinātā koalīcijā ar zināmām problēmām vai esošajā koalīcijā ar monolīti, vienoti domājošiem koalīcijas partneriem, tad es izvēlētos šādu ceļu," sacīja Brigmanis.

Par iespējamām izmaiņām koalīcijā nerunā arī "Jaunās Vienotības" frakcijas vadītājs Edmunds Jurēvics.

"Šai koalīcijai ir stabils vairākums. Visas trīs partijas strādājam koleģiāli un panākam rezultātu. Taču jau iepriekš esam teikuši – ja ir kāds deputāts, kurš vēlas pievienoties koalīcijai un strādāt valsts labā – laipni lūgti!" sacīja Jurēvics.

KONTEKSTS:

Pašreizējo Evikas Siliņas valdību apstiprināja pērn septembrī ar 53 balsīm – ar trīs partiju un pie frakcijām nepiederošā deputāta Oļega Burova atbalstu.

Bet jau pērn novembrī īsi pirms budžeta pieņemšanas frakcija "Jaunā Vienotība" no savām rindām izslēgusi Andreju Ceļapīteru. Neoficiāla informācija liecina, ka domstarpību cēlonis saistīts ar deputāta iebildumiem palielināt pievienotās vērtības nodokli augļiem un dārzeņiem no 5% līdz 12%, kā to paredzējusi valdība budžeta paketē.

Jūnijā "Progresīvo" frakciju pameta partijas "Mēs – Talsu novadam" līderis Edgars Zelderis, jo viņa vadītā partija pārtrauca sadarbību ar "Progresīvajiem" atšķirīgo uzskatu dēļ.

Rezultātā koalīcijas frakcijām Saeimā ir tikai 50 balsis, bet to atbalsta Burovs un atsevišķos balsojumos – arī "Apvienoto sarakstu" pametušais deputāts Igors Rajevs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti