Video kadros redzams, kā tumsā, spīdinot gaismas, pieminekli nolaiž guļus un pēc tam aizvāc. Pēc tam no Esplanādes aizvests arī postaments, uz kura atradās piemineklis.
Postaments pašlaik atrodas Rīgas pieminekļu aģentūras pieminekļu novietnē. Pašu de Tolli pieminekli plānots nodot uzņēmējam Jevgeņijam Gombergam, taču Rīgas domē norādīja – viņam patlaban neesot vieta, kur to novietot.
Esplanādes laukums ir brīvs no krievu imperiālisma simbola. 🇱🇻 pic.twitter.com/XubZCA1HTM
— Vilnis Ķirsis (@VilnisKirsis) October 31, 2024
Rīgas dome lēmumu par de Tolli pieminekļa demontāžu pieņēma 16. oktobrī. Pret pieminekļa demontāžu balsoja "Saskaņas", Latvijas Krievu savienības deputāti un "Gods Kalpot Rīgai" deputāte Natālija Ābola. Balsojumā atturējās "Latvijas attīstības" un "Gods Kalpot Rīgai" deputāti, bet nebalsoja Igors Solomatins ("Saskaņa") un neatkarīgais deputāts Jakovs Pliners.
De Tolli pieminekli Esplanādes malā pirmo reizi atklāja 1913. gadā. 1915. gadā Barklaja de Tolli statuju demontēja, bet postaments palika. 2002. gadā pēc uzņēmēja Jevgeņija Gomberga iniciatīvas tika uzstādīta atjaunota statujas kopija. Uzņēmējs savulaik centās Rīgas pilsētvidē "iedabūt" arī Krievijas cara Pētera I statuju.
Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde neiebilda pret pieminekļa postamenta pārvietošanu. Pārvalde norādīja, ka pieminekļa postaments nav valsts aizsargāts kultūras piemineklis, bet tam ir kultūrvēsturiska vērtība, un tādēļ nav pieļaujama tā iznīcināšana. Kā skaidrojis Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes vadītājs Juris Dambis, ņemot vērā sabiedrības un pašvaldības viedokli, ka pieminekli nepieciešams pārvietot, pārvalde neiebilst pret pārvietošanu, ja tiek nodrošināta minētās pieminekļa pamatnes saglabāšana.
Statuju pēc demontāžas nolemts atdot tās dāvinātājam.