Rīgas dome uz diviem gadiem atliek plānoto Satiksmes departamenta reorganizāciju

Rīgas dome (RD) ceturtdien, 31. augustā, ārkārtas sēdē nolēma uz diviem gadiem atlikt plānoto Satiksmes departamenta (SD) reorganizāciju. SD pārveidot plānoja līdz 1. septembrim, taču tagad tas notiks pakāpeniski. Pēkšņajam lēmumam skaļi iebilda opozīcijas deputāti, kuri neizprotot, kāpēc plānoto reorganizāciju jaunā koalīcija nolēmusi atlikt uz tik ilgu laiku.

Rīgas dome uz diviem gadiem atliek plānoto Satiksmes departamenta reorganizāciju
00:00 / 03:19
Lejuplādēt

Rīgas dome par ārkārtas sēdes plāniem paziņoja tikai ceturtdienas rītā. Viens no steidzamajiem jautājumiem bija jauna departamenta izveide. Tā nosaukums ir Ārtelpas un mobilitātes departaments, par kuru pirmo reizi RD ieminējās šī gada ziemā. To plānoja izveidot, reorganizējot jeb pārveidojot četras domes struktūras – Satiksmes departamentu, Teritorijas labiekārtošanas pārvaldi, Publiskās infrastruktūras attīstības pārvaldi un aģentūru "Rīgas gaisma".

Iemesls – infrastruktūras pārvaldība pilsētā ir sadrumstalota. Tā februārī Latvijas Radio teica pilsētas izpilddirektors Jānis Lange. Drīz vien lēmumu atbalstīja domes sēdē, nosakot, ka jaunajam Ārtelpas un mobilitātes departamentam ir jāsāk strādāt no šī gada 1. septembra.

Līdz pat augusta beigām par to, kā notiek jaunā departamenta izveide, nekas nebija dzirdams, līdz pagājušajā nedēļā RD atbildīgā komiteja sēdē nolēma, ka

SD reorganizācija notiks pakāpeniski, nākamā gada martā SD pievienojot tikai "Rīgas gaismu". Visu pārveidi plānots pabeigt 2025. gada 1. septembrī.

Kā iemeslu tam RD jaunā koalīcija minēja Brasas tilta un Austrumu maģistrāles projektus, kas jāpabeidz šogad. Tādā brīdī būtu riskanti ieviest korekcijas departamentos.

Rīgas mērs Vilnis Ķirsis ("Jaunā Vienotība") sacīja: "Jautājums – vai mēs esam gatavi riskēt, protams, ne ar visu [naudu], droši vien ar daļu – 10, 20, 30 miljoniem – noņemot finiša taisnē to komandu, kas ar tiem [projektiem] strādājuši, samainot to pret citu. To skaidri un gaiši parāda reorganizācijas plāns. Ja kolēģi gatavi izsniegt vekseli par 10, 15, 20 miljoniem, kas mums varētu draudēt kā finanšu korekcija – lūdzu, ejam ar šo reorganizāciju uz priekšu."

Neskatoties uz to, arī Ārtelpas un mobilitātes departaments būs – RD nolēmusi no 1. septembra mainīt Satiksmes departamenta nosaukumu.

Tomēr tā ir tikai nosaukuma maiņa – reorganizāciju pabeigs vien pēc diviem gadiem.

Tam iebilst opozīcijas deputāti. Viens no viņiem arī domnieks Viesturs Kleinbergs ("Progresīvie").

"Dienu pirms reorganizācijai bija jānoslēdzas apturēt reorganizācijas procesu var tikai un vienīgi cilvēki, kas nekad nav vadījuši nopietnus uzņēmumus un nopietnas struktūrvienības,

kuru reorganizācijas laikā mainās cilvēku dzīve, iespējamās darbinieku algas, kas beidzot bija solītas arī inženieriem. Nevaru saprast, kāpēc Satiksmes departaments [algas] nevarēja paaugstināt, jo Ķirša kungs ar Vaivoda [SD direktora pienākumu izpildītājs Jānis Vaivods] kungu visu laiku sūdzas, ka inženieriem zemas algas. Otrs variants – tā ir oligofrēnija, smaga plānprātības pakāpe."

Arī bijušais mērs Mārtiņš Staķis divus gadus ilgajai pārvedei nepiekrīt: "Nu, neesiet šajā gadījumā balsošanas mašīnas. Visi saprot – ja mēs Satiksmes departamentā neko nemainām, tās problēmas tikai augs augumā. Tas ir departaments, kurā visvairāk ir nepieciešamas pārmaiņas."

Jaunās koalīcijas lēmumam iebilst arī organizācijā "Pilsēta cilvēkiem". Tās pārstāvis Mihails Simvulidi vienlaikus arī šaubās, vai apvienojot vairākas iestādes visas Satiksmes departamenta problēmas būs atrisinātas. "Kas ir neefektīva līdzekļu izlietošana, arī speciālistu, kuriem būtu izpratne par mūsdienīgu pilsētvidi, trūkums. Man šķiet, ka pie tās reorganizācijas tomēr vajadzētu pieiet pamatīgāk," sacīja Simvulidi.

Noteiktais reorganizācijas termiņš – 2025. gada rudens – ir laiks, kad pašvaldību vēlēšanas, visticamāk, jau būs pagājušas un domi, iespējams, vadīs jau citi politiķi.

Jāatzīmē, ka pašvaldībā neesot īstenota arī ieteiktā Satiksmes departamenta kapacitātes stiprināšana. Piešķirtās papildu 14 darba vietas departamentā tā arī neesot aizpildītas.

KONTEKSTS:

Pārbaudes laikā RD Satiksmes departamenta darbos konstatēti būtiski pārkāpumi, kas esot radījuši pašvaldībai miljoniem eiro lielus zaudējumus. Balstoties uz trauksmes cēlēja ziņojumu par iespējamiem pārkāpumiem ceļu remontu organizēšanā, uz disciplinārlietas izmeklēšanas laiku no amata atstādināja  Vaivodu un darbinieku Andreju Urtānu.

Domes frakcija "Par!/Progresīvie" uzskatīja, ka iespējamā 7 miljonu eiro izsaimniekošana Satiksmes departamentā ir jāturpina vērtēt Rīgas izpilddirektoram. Savukārt "Jaunā Vienotība"  uzsvēra, ka pārkāpumus vēlas izmeklēt ar visu iespējamo rūpību, tāpēc bija jāveido komisija. Tas noveda pie mēra Staķa demisijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti