Dienas ziņas

Kādam jābūt prezidentam? Spriež skolēni

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Sabiedrība vērtē jaunievēlēto Valsts prezidentu

Sociālo tīklu lietotāji spriež par prezidenta vēlēšanām; atbalsta Rinkēviču

Valsts prezidenta vēlēšanu dienā, 31. maijā, cilvēki aktīvi dalās ar viedokļiem un jokiem mikroblogošanas vietnē "Twitter". Novērots, ka cilvēkiem izteikti patīk pašreizējais ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs un viņu gribētu redzēt kā nākamo valsts vadītāju.

Piemēram, Kaspars Škinčs raksta:  "Gribu Kariņa-Rinkēviča režīmu."

Paula Poldsepa cer, ka pēc šodienas varēs stāstīt, ka viņu reiz pasveicinājis pats Valsts prezidents.

Elīna Kursīte ir ievietojusi Edgara Rinkēviča pašbildi un uz tā uzlikusi kroni, pie bildes pierakstot "manifestēju".

"Twitter" lietotāji sekoja līdzi arī Saeimas debatēm. Dzintris Kolāts raksta, ka kandidāti neesot spējuši debatēs noslēpt savu garlaikošanos.

Sintija citē deputāta Viļa Krištopana ("Latvija pirmajā vietā") uzrunu, tai ironiski piekrītot: "Man šodien būtu daudz ko teikt, bet tā pa īstam man nav, ko teikt."

Arī Ance Tarvida izsakās par Krištopana uzrunu, rakstot: "Vilis: "Man tā īsti nav, ko teikt". Super, ar to pietiek, ej prom."

Tāpat viņa arī izsaka viedokli par Ramonas Petravičas ("Latvija pirmajā vietā") uzrunu, rakstot: "Dzirdēju baumas, ka Ramona savu runu aizņēmās no meitas 10. klases domraksta "Mans prezidents"."

Tāpat cilvēki diskutē arī par tautas vēlētu prezidentu. Vakardienas Valsts prezidenta kandidātu vēlēšanu debatēs Latvijas Televīzijā cilvēkiem bija iespēja balsot par vienu no trim kandidātiem. Un "Twitter" Artūrs Bridaks raksta, ka rezultāts ir bijis absurds, proti, tas, ka Uldis Pīlēns ir tik augstu sabalsots. Tas norādot, ka liela daļa tautas vēl nav gatava balsot par prezidentu, jo nespēj patstāvīgi domāt un pieņemt svarīgus lēmumus.

Arī Toms Lūsis piedāvā savu variantu, kā pareizi būtu atļaut arī tautai vēlēt prezidentu un paralēli arī saliedēt tautu, proti, darīt to līdzīgi kā Eirovīzijā – 50% balsu skatītāju balsojumā, pārējie 50% žūrija jeb Saeima.

Cilvēki arī ironizē par to, ka šodien līdz ar prezidenta vēlēšanām ir arī trauksmes sirēnu pārbaude. Ance Tarvida: "Atgādinu, ka šodien 10.00 būs trauksmes sirēnu pārbaude. Nesajaukt, lūdzu, ar zīmi, ka prezidents ievēlēts."

Kalvis Troska raksta: "Sirēnu tests? Vai arī šādi turpmāk prezidenta vēlēšanas izziņos?"

Kaspars Hercmanis ziņo, ka "dzirdu sirēnas. Edgars Rinkēvičs ir ievēlēts."

Pārējos sociālajos tīklos rosība par un ap prezidenta vēlēšanām ir krietni mazāka. Piemēram, "Facebook" lielākoties var redzēt vien deputātu ierakstus, taču krietni mazāk cilvēku reakciju vai pārdomas par prezidenta vēlēšanām.

Rēzeknes iedzīvotāji pēc Edgara Rinkēviča ievēlēšanas Valsts prezidenta amatā norādīja, ka "viss esot kārtībā". 

Rēzeknieši vērtē Valsts prezidentu Edgaru Rinkēviču
00:00 / 01:45
Lejuplādēt

"Nu normāli, nekāda vaina. Jauns, patīkams, brīvs cilvēks, lai strādā. Tā kā viss kārtībā, cilvēks kā cilvēks," stāsta rēzekniete.

Kāds kungs Rinkēviču vērtē kā solīdu un patīkamu vīrieti ar pieredzi.

"Visu mūžu viņš ir bijis valstsvīrs, cik mēs atceramies. Gudrs, jauns, pa visu Eiropu ir redzama persona. Gan jau būs labi," stāsta rēzekniete.

Kāds vīrietis uzskata, ka "varēja jau ievēlēt Pīlēnu. Šis [Rinkēvičs] būs tikai pa ārzemēm vairāk, tur grozīsies. Pīlēns būtu vairāk pie darba".

Latvijas Televīzijas uzrunātie Rēzeknes iedzīvotāji no Valsts prezidenta sagaida rūpes par valsti. Tomēr tieši Latgalē Rinkēvičam bija vismazāk atbalstītāju.

Es citu gribēju. To otru vīrieti, Pīlēnu. Nezinu, man viņš patika un viss. Labāks nekā Rinkēvičs. Lai strādā Rinkēvičs – visu labu viņam! Varbūt mums būs labāk, redzēsim," stāstīja Feodosija.

"Rinkēviču? Es viņu negribu, es viņu nevēlēju. Kāds viņš prezidents? Prezidents skaitās, ja tauta vēlē! Ja viņu Saeima vēlē, viņš Saeimas prezidents," pauda Nikolajs. Viņaprāt, esot jāmaina Satversme, lai Valsts prezidentu vēlētu tauta.

Janīna uzskata, ka prezidents nezinot, kā dzīvo cilvēki reģionos: "Lai viņš mūs uzrunā Jaunajā gadā, lai novēl laimi ģimenē. Un dzīvo tālāk vesels. Mēs dzīvojam paši pa savam. Tur ir sava planēta un valstība. Viņi taču nezina, kā mēs dzīvojam!"

"Pirmām kārtām, vajag attīstīt rūpniecību, ražošanas nozares. Neskatoties uz to, ka viņam nav plašas pilnvaras, tā vai citādi ir jāpievērš uzmanība šim jautājumam," uzskata Godfrīds.

Žanis uzskata, ka "Valsts prezidentam ir jāprot aizstāvēt savu valsti kā drošu valsti, kurā var brīvi dzīvot".

Savukārt vairāki Zemgales iedzīvotāji atzina, ka neseko līdzi politiskajiem procesiem valstī un arī ietekmēt neko nevar.

"Televīziju es neskatos, es esmu pensionāre, mierīgi sēžu mājās un viss. Godīgi sakot, es nevaru novērtēt. Es tikai saprotu, ka mums kaut kas nav pareizi tur augšā," stāstīja liepājniece Olga.

Liepājniece Silva nesekojot vēlēšanām līdzi, jo "nekāda labuma un pārmaiņu nebūšot".

Tomēr lielākā daļa aptaujāto saka, ka sekojuši līdzi un no prezidenta sagaida drošību valstī, risinājumus daudzajām problēmām, tajā skaitā sāpīgo jautājumu par veselības nozares sakārtošanu un zemo ienākumu līmeni daļai tautas. 

"Gribētos ticēt, ka būs kādi uzlabojumi tieši tautai. Vajag līmeni uzlabot, cilvēku līmeni, lai tiešām cilvēki dzīvotu labi. Tie paši pensionāri, mammas ar maziem bērniem, lai būtu vieglāk, protams, lai visiem būtu labāk," sacīja daugavpiliete Tatjana.

Ropažu novada iedzīvotājs Guntis skeptiski izsakās par politiķiem: "Tas viss ir tukša salmu kulšana. Medicīnu nolaiduši uz grunti, skolas reformē, bet bērnu nav. Tad jau to Saeimu jāreformē, ja mums cilvēki izbrauc, tad tur 50% nav vajadzīgi tie liekēži tur." Savukārt Juris sagaida, ka prezidents būs atpazīstams un veidos valsts tēlu: "Motivēs arī mūs darboties, lai arī mēs noticam kā hokeja komandai, lai ejam uz labāku savu bērnu rītdienu."

Daugavpiliete Alise neredz valsts izaugsmi: "Es nevērtēju to pozitīvi, jo es neredzu nekādu turpmāko izaugsmi Latvijā šādā vadībā. Protams, vēlējos kā laikam lielākā daļa, lai būtu tie cilvēki, kuri nefigurē valdībā un varbūt nebija ar to saistīti tik ļoti ar politiku un gribētos, lai ir jauni cilvēki."

"Nu es nezinu, vai mēs no viņa, piemēram, tauta un uzņēmēji, un ekonomikas ziņā ko sagaidīsim. Stipri šaubos, jo viņam cita sfēra tuvāka, kur viņš ir zinošs, pieredzējis un gudrs, bet, vai tautai viņš… Ja man atklāti jāsaka, es stipri šaubos," norādīja kuldīdzniece Dzintra.

Tomēr ir cilvēki, kas atzinīgi vērtē Saeimas lēmumu Valsts prezidenta amatu uzticēt Edgaram Rinkēvičam.

"Būs jau labi, jauns un  savādāks. Man jau liekas, ka vajag tā ar šlipsi, tā, lai skaisti, bet vai šoreiz esam trāpījuši, nezinu. Meitiņa vecākā ir priecīga, viņa saka - šito vajadzēja," stāstīja Saldus novada Zaņas pagasta iedzīvotājs Jānis.

"Vispār viņš kā politiķis ir pietiekami spēcīgs, un tad jau redzēsim, ko tas dos. Pagaidām grūti kaut ko prognozēt," sacīja Īrijā dzīvojoša liepājniece Irina.

Ventspils novada iedzīvotāja Dace uzskata, ka Rinkēvičs ir labākais variants: "Viņam ir pieredze, viņš labāk izprot visus notikumus, visu to sistēmu, kā tas notiek, es domāju, ka viņš ir labākais. Prieks par to.

Prezidents vairāk vai mazāk ir kā mūsu Latvijas seja, kas jāiznes pasaulē, vairāk pozitīvisma, lai vairāk runā un dzird. Ne tikai hokeja sakarā, bet arī, lai prezidents mūs pārstāvētu vairāk. Vairāk pozitīvo."

Daudzi aptaujātie atzina, ka viss vēl ir tikai priekšā – Edgaram Rinkēvičam  būs jāpierāda ar darbiem, kas tad arī liecināšot, par to kāds ir Latvijas jaunievēlētais prezidents un kāds ieguvums no tā būs tautai. 

Rīgas ielās sastaptie cilvēki atzinīgi vērtēja Edgaru Rinkēviču. "Es domāju, ka būs tautas mīlēts. Viņš ir kompetents, asprātīgs, uz žurnālistu jautājumiem prot labi atšaudīties," sacīja Kristaps.

Jānis cerēja, ka par Valsts prezidentu kļūs tieši Rinkēvičs: "Es īstenībā cerēju, ka tieši viņš būs. Nevis citi kandidāti. Prezidents ir valsts seja un to, ko es sagaidu no nākamā kandidāta – ka parādīs Latviju labākā gaismā visā pasaulē. Jābūt vairāk ar stāju, jābūt intelektuālam un jāmāk atbildēt uz jautājumiem."

Natālija pauda, ka beidzot Latvija ir valsts, kas izvēlējusies pareizo prezidentu. 

Kristofers izcēla Rinkēviča valodu prasmi un cieņu cilvēku acīs: "Es esmu ļoti laimīgs, ka tas ir tieši viņš, nevis tas otrs čalis.

Viņš ir inteliģentāks, izglītotāks, zina vairākas valodas, lieliski sevi parādījis ārlietu ministra amatā, un cilvēki viņu ciena."

Savu pirmo darba dienu pēc ievēlēšanas amatā Rinkēvičs noslēdza ar ziedu nolikšanu pie Brīvības pieminekļa.

KONTEKSTS:

Valsts prezidenta vēlēšanas notiek 31. maijā. 

Šim amatam izvirzīti divi koalīciju veidojošo partiju pārstāvji – "Apvienotais saraksts" pieteicis uzņēmēja un politiskā spēka dibinātāja Ulda Pīlēna kandidatūru, bet "Jaunā Vienotība" izvirzījusi savu partijas biedru, ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču. Savukārt opozīcijā esošā Saeimas frakcija "Progresīvie" izvirzīja latviešu diasporas pārstāvi, bezpartejisko Elīnu Pinto.

Pēc vēlēšanu otrās kārtas neviens no kandidātiem neguva nepieciešamo Saeimas deputātu atbalstu – vismaz 51 balsi. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti