Panorāma

Latvijas Banka tuvākajos gados ekonomikai prognozē mērenu izaugsmi

Panorāma

Eksperti: Krievijai jāsamaksā par karu Ukrainā

Rīgā ceļ jaunu psihiatrijas un narkoloģijas dienas stacionāru

Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centram top multifunkcionāls dienas stacionārs

Lai darītu pieejamāku psihiatra palīdzību un mazinātu pašlaik garo rindu uz dienas stacionāru, Rīgā, Tvaika ielā, sākta Ambulatorā centra būvniecība. Tajā būs gaidīti arī tie, kas motivēti pārtraukt alkohola un narkotiku lietošanu. Akūti trūkstot vietām, patlaban rindā uz psihiatrisko palīdzību dienas centrā galvaspilsētā jāgaida divus mēnešus.

Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centrā vidēji ārstēšanās rit 28 dienas. Un tas ir ilgs laiks, neredzot ģimeni un draugus. Tāpēc centra paciente Anna atzinīgi vērtē ieceri daļu pacientu ārstēt pa dienu, bet vakaros ļaut viņiem doties mājās: "Superīgi, tas ir superīgi, man ļoti iepatīkas tāda ideja."

Tāpēc Anna ar interesi vēro rosību būvlaukumā. Kad plānotā ēka būs uzcelta, daudzi pacienti varēs gulēt mājās un centrā ierasties uz vizītēm un nodarbībām. Psihiatriskās palīdzības dienas stacionārs ir viena no gaidītākajām nodaļām topošajā centrā, kur strādās arī narkologi, mākslas terapeiti un kur glabās pacientu dokumentus.

Par ieceri pastāstīja Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra valdes priekšsēdētāja Sandra Pūce: "Mēs tomēr gribam, lai mazāk ārstētos slimnīcā, bet vairāk izmantotu ambulatoro dienestu, izmantotu daudzpakāpju ārstēšanos, mazāk dienu slimnīcā, ātrāk uz dienas stacionāru.

Tā būs iespēja, paliekot mājās, dzīvojot ģimenē un pat ejot uz darbu, apmeklēt ārstu un nodarbības un sakārtot savu psihisko veselību."

Centra būvniecības budžets ir seši ar pusi miljoni eiro. 85% izmaksu sedz Eiropas fondi.

Patlaban būvlaukumā turpinās pamatu gatavošana. "Pāļu likšanai jau iet uz otru pusi, paralēli sākam gatavot režģogus, dzelzsbetona pamatus, lai varam sākt ēkas konstrukcijas būvniecību," pastāstīja pilnsabiedrības "3A" būvdarbu vadītājs Ēriks Strumpmanis.

Jaunā ēka ļaus arī mazināt pacientu rindu. Patlaban dienas stacionāra pakalpojumi jāgaida divus mēnešus. Turklāt pavasaris un rudens psihiatrijā ir ļoti jūtīgi gadalaiki, kad saasinās hroniskās saslimšanas, cilvēki jūt trauksmi vai nepārejošas skumjas.

"Kaut viss plaukst, ir depresijas klāt. Kovids, karš un viss, kas patlaban notiek, tas ir pastiprinājis posttraumatisko stresa sindromu un neirotiskos traucējumus. Es gribētu, lai ātrāk vēršas pēc palīdzības, nevis sagaida brīdi, kad jau ir jāstacionē neatliekamā stāvoklī," sacīja Pūce.

Centrā daudz strādā arī pie atvērtības un aizspriedumu mazināšanas. Smagā betona žoga vietā uzlikts caurredzams. Iestādīti balti bērzi, un pavasarī ziedēs tulpes.

Arī Anna jūtot, ka pret viņu vairs neizturas noraidoši tāpēc, ka viņa ārstējas Tvaika ielā: "Mainās, mainās attieksme. Pret mani noteikti mainījusies. Es palīdzu cilvēkiem. Es par viņiem lūdzos. Par krieviem un latviešiem."

Jaunā centra būvniecību cer pabeigt līdz šī gada beigām. Un jau nākamgad aprīlī centrs vērs durvis tiem, kam nepieciešama palīdzība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti