Panorāma

Somija kļūs par NATO 31. dalībvalsti; Zviedrija vēl gaida

Panorāma

“Apvienotais saraksts” piebremzē skolu reformu

Plūdu dēļ slēdz aizvien vairāk ceļu

Plūdu dēļ Augšdaugavas novadā slēdz aizvien vairāk ceļu

Cīņa ar pavasara palu radītajām sekām turpinās, un atbildīgie dienesti gatavojas spraigām brīvdienām. Pagastu saraksts, kuros Augšdaugavas novada dome lūdz izsludināt ārkārtējo situāciju, papildināts ar Laucesas pagastu. Un tieši uz to piektdien glābēji devušies pirmajā izsaukumā, palīdzot evakuēties. Tikmēr plūdu dēļ slēdz aizvien vairāk ceļu.

ĪSUMĀ:

  • Augšdaugavas novads lūdz izsludināt ārkārtējo situāciju arī Laucesas pagastā.
  • Laucesas pagastā glābēji jau saņēma pirmo izsaukumu, lai palīdzētu evakuēties.
  • Applūda arī plašas teritorijas Dvietes pagastā, aicina atturēties no laivošanas tur.
  • Augšdaugavas novadā ziņo par četriem slēgtiem ceļiem, bet situācija strauji mainās.
  • Hidroloģe prognozē: Ūdens līmenis ne strauji, bet tomēr kāps.

Piektdienas rītā glābēji ar drona palīdzību apsekoja applūdušās teritorijas. Skats no augšas licis secināt, ka šobrīd patiesi visvairāk applūduši lauki un ceļi Augšdaugavas novadā, taču arī Daugavpilī mājām upes kreisajā krastā ūdens jau ir pavisam tuvu. Pēcpusdienā glābēji saņēma zvanu ar lūgumu pēc palīdzības.

"Ar laivas palīdzību tika evakuēta viena persona. Vēl viena persona atteicās evakuēties, par ko arī viņai tika iedota atteikšanās veidlapa. Tā ka pirmais izsaukums sakarā ar evakuāciju no applūdušajām teritorijām ir jau saņemts," pastāstīja glābšanas dienesta Latgales reģiona pārvaldes priekšnieka vietnieks Dmitrijs Karpovs.

Šoreiz glābēji devās palīgā ar piepūšamajām laivām, bet ceļā uz Daugavpili ir kravas laivas, kurās nepieciešamības gadījumā var evakuēt arī dzīvniekus.

Plašas teritorijas applūdušas Dvietes pagastā, kur mīt savvaļas govis un zirgi. Dvietes palienu plūdu laikā iecienījuši laivotāji, taču šogad pašvaldība aicina izvērtēt, vai tiešām to darīt.

Augšdaugavas novada izpilddirektors Pēteris Dzalbe aicina "tūristus neizmantot iespēju un nebraukt, jo tiešām nevar prognozēt, pa kuru ceļu jūs iebrauksiet un pa kuru jūs tiksiet ārā".

"No rīta bija situācija, kad bija applūdusi tikai viena ceļa daļa, kad bērni brauca uz skolu, bet tagad ir jārisina, kā bērni nokļūs mājās," stāstīja Dzalbe.

Pašvaldība vienojusies ar Nacionālo bruņoto spēku pārstāvjiem, ka vajadzības gadījumā sešiem bērniem, kas dzīvo applūdušajā teritorijā,  pirmdien uz skolu palīdzēs nokļūt zemessargi.

"Latvijas Valsts ceļi" ziņo par četriem Augšdaugavas novadā slēgtiem ceļiem, bet situācija strauji mainās.

Līksnas pagastā viens pašvaldības ceļš zem ūdens ir jau teju nedēļu.

"Pa šo ceļu mēs pārvadājam skolēnus, arī zemnieki braukā uz saviem laukiem. Šobrīd gan pa to nekur nevar tikt," atzina Līksnas pagasta pārvaldes vadītāja Biruta Ozoliņa.

Skolēni šeit gan uz skolu tiek, autobuss met līkumu, izmantojot apkārtceļu. Tikmēr lauksaimnieku, it īpaši zemkopju, kam upju krastos būtu sējumi, nav daudz, vērtē pašvaldība, uzstājot, ka nepieciešams izsludināt ārkārtējo situāciju.

Laika prognozes arī ir mainīgas. Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra Prognožu nodaļas hidroloģe Līga Klints stāstīja, ka ūdens līmeņa "kāpums nebūs straujš, bet tas turpināsies tāds pakāpenisks. Bet diemžēl atsevišķas prognozes liecina, ka aprīļa pirmās dekādes vidū, ceturtajā, piektajā datumā varētu būt spēcīgi nokrišņi Daugavas baseinā. Ne tikai pie mums, bet arī Baltkrievijas teritorijā."

Ledus ne vairs tikai Latvijas, bet arī Baltkrievijas teritorijā esošajā Daugavas augštecēs jau izkusis, taču ūdens līmeni ietekmēs nokrišņu daudzums.

KONTEKSTS:

Ūdens līmenis Daugavā aizvien paaugstinās, un pavasara pali šoreiz uzmanību liek pievērst situācijai upes augštecē.

Plūdu dēļ Augšdaugavas novada dome lūgusi Ministru kabinetu izsludināt ārkārtējo situāciju Dvietes, Tabores, Sventes, Nīcgales, Kalkūnes, Līksnas, Bebrenes, Pilskalnes un Lauceses pagastos. Upēs strauji kāpis ūdens līmenis, un jau vairākas dienas pārplūduši vairāki pašvaldības un valsts ceļi. Augšdaugavas novadā ir bažas par iedzīvotāju, vides un īpašumu drošību.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti