4. studija

Kādas smakas traucē pastaigām gleznainajā Nordeķu muižas parkā?

4. studija

Kāpēc Latvijā izdotā pensionāra apliecība der lietošanai tikai Latvijā?

Vai saziņā ar sirmgalvjiem sociālās aprūpes centrā "Mežciems" dominē krievu valoda?

Kāpēc latviešu senioriem piedāvā pārraides krievu valodā? Aprūpes centra «Mežciems» viesi pārsteigti

Regulāras pārraides krievu valodā un valsts svētku nedēļā amerikāņu filma "Avatar" krievu valodā, par kuru vēstīja aprūpes centra darbinieks uzrunā krieviski, un to dzirdēja visās istabiņās, ierosinot pat nelielu konfliktu – tas viss nepatīkami pārsteidzis Rīgas sociālās aprūpes centra "Mežciems" iemītnieku viesus. Vai tiešām tā jānotiek pašvaldības iestādē, kurā uzturas seniori, skaidroja Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija".

Režisore: Vai nav jāievēro Valsts valodas likums?

Režisore Dzintra Geka jau ilgus gadus dokumentē Sibīrijas bērnu likteņstāstus. Tapušas dokumentālās filmas, publicētas grāmatas. Tagad režisore savu filmu un grāmatu varoņus apmeklē Latvijas veco ļaužu pansionātos. Rīgas Sociālās aprūpes centrā "Mežciems" viņa regulāri apciemo, kā pati saka, sibīrieti Liānu.

Pēdējā ciemošanās reizē Geka bijusi lieciniece tam, kā pansionāta darbinieks krieviski klāstījis informāciju, ka iemītniekiem būs iespēja noskatīties filmu "Avatars" krievu valodā. Darbinieks uz režisores sašutumu esot atbildējis, ka šajā Rīgas pašvaldības sociālajā aprūpes centrā divas trešdaļas cilvēku runā un saprot krievu valodā un viena trešdaļa sirgst ar demenci.

"Viņš teica: "Ko tad jūs viņiem neiemācījāt to latviešu valodu?!" Jā, ko es varēju atbildēt? Mēs neiemācījām...

Bet mans pārsteigums un, varētu teikt, arī sašutums bija par to, ka jebkurā iestādē, manuprāt, ir jāievēro Valsts valodas likums," norādīja Geka.

Kundze, pie kuras ciemojas režisore, atklājusi, ka situācija pansionātā atgādina izsūtījumu Sibīrijā, kad piespiedu kārtā viņai bija jāiemācās krievu valoda.

Vēlas lielāku cieņu pret valsts valodā runājošajiem senioriem

Ne tikai savādā filmas izvēle valsts svētku nedēļā, bet arī tas, ka iestādes televizoros regulāri skan pārraides krievu valodā, nepatīkami pārsteidzis arī Lauri Ērenpreisu, kurš šajā sociālās aprūpes centrā apciemo savu mammu. Ērenpreiss uzsvēra, ka viņam nav ne mazāko pretenziju pret aprūpi, kāda tiek sniegta šajā sociālās aprūpes centrā, tomēr cieņa pret latviešu valodā runājošiem senioriem varētu būt daudz lielāka.

"Arī koplietošanas telpās, kur visi iemītnieki skatās lielo televizoru, tur arī vienmēr ir Krievijas programma uzlikta. Kādēļ manas mammas istabiņā ir jābūt krievu valodā?

Vai tad grūti ir atrast viņas dzimtajā valodā programmu," pauda Ērenpreiss.

Raidījums "4. studija" bez brīdinājuma ieradās sociālās aprūpes centrā un, gaidot centra pārstāvi, pārliecinājās, ka koplietošanas telpās skan Latvijas Šlāgermūzikas kanāls. Aprūpes centra sociālais rehabilitētājs atzina, ka šeit tiek respektētas krievvalodīgo senioru vēlmes informāciju dzirdēt krieviski.

Centrs noliedz pārmetumus par krievu valodas dominanci

Aprūpes centrā "Mežciems" dzīvo ap 200 cilvēku, vecākajai iemītniecei ir 104 gadi. Direktora vietniece Aneta Gricaičuka-Puriņa pārmetumus par latviešu valodas ignorēšanu centra telpās kategoriski noliedza. Svētku laikā visi kopīgi skatījušies patriotiskas filmas latviešu valodā.

"Es, praktiski katru dienu esot šeit, varu teikt, ka tie ir meli, ka tā noteikti nav un krievu valoda nedominē," uzsvēra Gricaičuka-Puriņa.

Sociālās aprūpes centrā skaidroja – tā iemītnieki dzīvojuši padomju laikā un diemžēl demence ļauj senioriem lieliski atcerēties, kā viņi jutās un ko darīja jaunības dienās, bet izdzēš no atmiņas nesenus notikumus. Tāpēc, iespējams, tie cilvēki, kuri latviešu valodu bija iemācījušies, slimības dēļ to ir aizmirsuši.

"Izziņošanas sistēmā par svarīgākajiem notikumiem mēs pasakām latviski un pēc tam citreiz sakām arī krieviski, krievu valodā. Kāpēc? Tāpēc, ka mums nav tik daudz darbinieku, lai pieietu katram. Mums vajag saglabāt šo cilvēku spēju piedalīties pasākumos, aktivitātēs, saprast, kas notiek," skaidroja direktora vietniece. 

Sociālās aprūpes centra ieraksti vietnē "Facebook" liecina, ka notiek arī pasākumi latviešu valodā. Taču jautāta, kāpēc Valsts svētku dienās tika demonstrēta filma "Avatars" krieviski, Gricačuka-Puriņa apgalvoja, ka tā bijusi pašu centra iemītnieku izvēle, turklāt tikuši nodrošināti titri latviešu valodā.

Aprūpes centrā atzina, ka iestādē dzīvo arī cilvēki, kuriem slimības dēļ vispār ir vienalga, kādā valodā skan pārraide televizorā.

Tāpat direktora vietniece vērsa uzmanību, ka iestāde ir izdekorēta sarkanbaltsarkanajās krāsās: "Es domāju, ka svarīgākā ir šī cieņa, un mums ir it visā. Kultūra ir mūsos un koptēlā. Un cieņa pret citu valodu un kultūru norāda uz cieņu pret savu valodu un kultūru."

Runā centra klientu valodā

Savukārt Rīgas domē norādīja, ka centrā televizoros tiekot pārraidīti tikai tie kanāli, kas mūsu valstī ir legāli, un to nodrošina Latvijas filmu un viedtelevīzijas straumēšanas platforma.

Rīgas domes Ārējās komunikācijas nodaļas vadītāja pienākumu izpildītājs Mārtiņš Vilemsons skaidroja, ka sociālās aprūpes centrā "Mežciems" visas filmas tiek rādītas ar subtitriem latviešu valodā. Bet klienti, kuri paši vai kuru tuvinieki iegādājas TV kanālu abonementus, savās istabiņās var skatīties TV raidījumus, kādā valodā vēlas.

"Tā kā sociālās aprūpes centrā uzturas dažādu tautību cilvēki, to skaitā arī viena ukrainiete, tad ar cilvēkiem ikdienā tiek runāts valodā, kuru viņi saprot. Ar ukrainieti - krieviski, nevis latviski," norādīja Vilemsons.

Ne tikai pašvaldību, bet arī valsts sociālās aprūpes centros valodas jautājums nav atrunāts normatīvajos aktos, kas nozīmē, ka tā ir katras iestādes brīva izvēle, kādā valodā sarunāties ar klientiem. Tomēr Valsts valodas likumu neviens nav atcēlis un tas būtu jāievēro. Taču, ja ir runa par senioriem ar nopietnām veselības problēmām, ir pieļaujamas atkāpes, norādīja Labklājības ministrijā.

"Mums jāsaprot šo te klientu specifika. Tur tomēr ir arī veci cilvēki ar noteiktām slimībām, ar visām saistītajām sekām.

Es domāju, ka šajā gadījumā noteikti tas ir iestādes sociālo darbinieku kompetencē - saprast, izvērtēt. Ja vajag, tad varbūt šajā atpūtas telpā var iekārtot vairākas atpūtas telpas, kur ir vairāki televizori ar vairākām iespējām," ieteica Labklājības ministrijas Sociālo pakalpojumu un invaliditātes politikas departamenta direktors Aldis Dūdiņš.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti