Kamēr nevaru karot, varu vismaz šādi palīdzēt Ukrainas armijai – saka ukraiņu karavīrs Serhijs Popcovs. Kad nav jādodas uz rehabilitāciju, viņš labdarības biedrībā "Tev" remontē automašīnas: "Tās visas ir Ukrainas armijai. Būs vēl 15 auto. Tie visi būs jāsaved kārtībā."
Serhijs Latvijā ieradās pirms trim mēnešiem, lai ārstētu frontē smagi savainoto kāju. Viņu ievainoja 2023. gadā Bahmutā: "Tur bija viens rajons, ko krievu militārā grupa "Vagner" vēl nebija ieņēmusi. Mūsu vienība turēja aizsardzības pozīcijas. Notika nakts kauja, un no rīta paziņoja, ka pie kādas mājas ir daudz ievainotu krievu. Mēs gribējām tikt viņiem klāt. Sākām pārvietoties pa ciemu, un tad pa kāju saņēmu triecienu ar granātmetēju."
Ukrainā bija vairākas operācijas. Ielikts implants, taču neveiksmīgi. Karavīru nosūtīja ārstēties uz Rīgu. Šeit ārsti veica sarežģītu operāciju. "Mēnesi es nedrīkstu kāju likt pie zemes. Šis ir ļoti labs kruķis. Var strādāt. Netraucē kustēties," stāsta Serhijs.
Ievainojumi katru dienu
Katru dienu apšaudēs un sprādzienos ukraiņi gūst smagus ekstremitāšu ievainojumus. Precīzas statistikas nav, bet tiek lēsts, ka Ukrainā ir 75 – 100 tūkstoši cilvēku, kam ir apakšstilba ievainojumi.
Neiroķirurgi Jānis Šlēziņš un Raimonds Mikijanskis uz Ukrainu jau aizveduši 215 brīvroku kruķus, kas iegādāti par ziedojumiem, un iecerējuši aizvest vēl 2000.
"Staigāšanas palīglīdzeklis, kas ir līdzīgi kā Bībelē aprakstītais princips – celies un ej. Cilvēks ar ievainojumu vai nu ratiņkrēslā, vai tradicionāliem kruķiem, bet te viņš pēkšņi var uzvilkt šādu kruķi un viņš pieceļas un iet," skaidro Šlēziņš.
Apakšstilba bojājums vai pēdas zaudējums cilvēkam ir ne tikai fiziska, bet arī smaga psiholoģiska trauma.
Par brīvroku kruķu nozīmi Raimonds Mikijanskis pauž: "Tas ārkārtīgi uzlabo ikdienas dzīves kvalitāti, pēc iespējas ātrāk nostāties uz divām kājām. Nevis uz trīs kājām, kas, piemēram, ir kruķi, vai izkāpt ārā no ratiņkrēsla."
Šāds staigāšanas palīglīdzeklis der ikvienam atšķirībā no ilgtermiņa protēzes, kas ir individuāli jāpiemēro un jāizgatavo.
Serhijs atceras: "Kopā ar mani slimnīcā bija karavīrs, kuram nav roka un ir tāda kājas trauma kā man. Viņš ar parastiem kruķiem nevar paiet. Viņam nopirka šādu protēzi, un tagad viņš var pārvietoties. Iepriekš lēca ar vienu kāju. Tagad – stāv kā es un var paiet."
Lai varētu sarūpēt brīvroku kruķus Ukrainas karavīriem, fonds "Uzņēmēji mieram" aicina Latvijas uzņēmumus un ikvienu piedalīties kampaņā "Palīdzi tikt atpakaļ uz kājām" un ziedot.