Sociālajos medijos turpina izplatīties maldi saistībā ar neseno difterijas uzliesmojumu

Aizvadītajā nedēļā sociālajos medijos turpināja izplatīties maldi saistībā ar neseno difterijas uzliesmojumu un nevakcinētā bērna nāvi. Vieni ceļ augšā vecus mītus par vakcīnām – tās it kā izraisot autismu un zīdaiņu pēkšņās nāves sindromu. Tikmēr citi turpina stāstīt, ka difterija mūsdienās nekas īpaši briesmīgs nav, un vedina domāt, ka bērns miris nepareizas ārstēšanas dēļ.

Sociālajos medijos turpina izplatīties maldi saistībā ar neseno difterijas uzliesmojumu
00:00 / 09:02
Lejuplādēt

Deviņdesmito gadu beigās respektablais britu medicīnas žurnāls "Lancet" publicēja rakstu, kurā bija norādīts uz masalu vakcīnas saikni ar autismu bērniem. Lai gan vēlāk tika secināts, ka pētījuma dati ir viltoti un tā autors zaudēja ārsta licenci, šis mīts nostiprinājās un turpina dzīvot joprojām. "Jo vairāk vakcinējam, jo straujāk pieaug autisms," tā teikts kādā pagājušonedēļ "Facebook" publicētā ierakstā. Autiskā spektra traucējumus bērniem tiešām konstatē arvien biežāk, taču kopš minētā "Lancet" raksta ir bijuši daudzi pētījumi, kuros konstatēts – saiknes ar vakcīnām tam nav. 

Tāpat uzniris mīts, ka kombinētajai vakcīnai pret difteriju un citām slimībām bērna pirmajos mēnešos ir saistība ar zīdaiņa pēkšņās nāves sindromu. Kādā ierakstā teikts šādi: "Vienmēr nepateikts paliks tas, ka Latvijā katru gadu vidēji 10 bērni mirst no pēkšņās nāves sindroma. Pasaules pieredze rāda, ka šie "mistiskie" gadījumi korelē ar vakcinācijas kalendāru un tieši difterijas kombinēto poti…"

Šiem apgalvojumiem nav pamata. Pēdējo 10 gadu laikā Latvijā no zīdaiņu pēkšņās nāves sindroma miruši vidēji septiņi bērni gadā. Precīzi sindroma iemesli nav noskaidroti.

To saista ar faktoru kopumu – nepiemēroti iekārtotu guļvietu, pāragru dzimšanu, zīdaiņa saskari ar infekcijas slimībām vai cigarešu dūmiem. Pētījumos nav apstiprināta sindroma saikne ar vakcīnu, bet atsevišķi pētījumi rāda, ka kombinētā vakcīna sindroma risku pat samazina.

Pagājušonedēļ jau skaidrojām, kāpēc vakcinēties ir drošāk. Vakcīnām ir blaknes, bet lielākoties vieglas un īslaicīgas. Zāļu valsts aģentūrā uzsver, ka Latvijā no bērnu vakcinācijas kalendārā iekļautajām vakcīnām nav miris neviens cilvēks.  

Tikmēr vairāki zināmi maldinātāji izmantoja bērna nāvi, lai piesaistītu jaunus sekotājus un vītu sazvērestības teorijas. Viena no tām – šis gadījums esot afēra, lai reklamētu vakcīnas un sapotētu pēc iespējas vairāk cilvēku. 

"(..) lielās farmas, farmakoloģijas produktu uzspiešana cilvēkiem, vecāku arestēšana ir tagad veids, kā piespiest cilvēkus lietot šos viņu produktus. Pēc tā tas viss izskatās," paudis dezinformators Jānis Pļaviņš, kurš popularitāti daļā sabiedrības guva ar meliem par Covid-19  pandēmiju, taču pēdējos pāris gadus bija pieklusis. Tagad "TikTok" video, kuram ir 66 tūkstoši skatījumu, viņš stāsta, ka vecāki mirušā zēna māsas no slimnīcas izņēmuši pamatoti: "Abi pārējie bērni arī bija slimnīcā. Viņiem difterija neuzrādījās analīzēs. Viņus vecāki izņēma no slimnīcas. Loģiski."

Līdzīgi kādā "Facebook" video runāja ārsts homeopāts Edgars Mednis, kas gadiem izplata maldinošu informāciju par vakcīnām. Viņš atsaucas uz bērnu vecākiem. "(..) Un viņa aizbrauca bērniem pakaļ, jo bērniem arī bija testi negatīvi.  (..) Kolosāli. Testi bija negatīvi, līdz ar to kāda iespēja… Kāda vispār motivācija bērnus vispār aizturēt? Un mamma aizbrauca bērniem pakaļ."

Daļā sociālo mediju lietotāju tas nostiprināja pārliecību, ka meitenes nemaz nebija slimas. Bērnu slimnīcā mums apstiprināja, ka iestājoties arī viņām bija laboratoriski apstiprināta difterija.

Sīkāk bērnu stāvokli slimnīca nekomentē, taču, neilgi pirms vecāki viņas no slimnīcas aizveda, Ģimenes vakcinācijas centra vadītāja Dace Zavadska Latvijas Radio skaidroja, ka meitenēm ir komplikācijas. "Bērniņi atveseļojas, diemžēl bērniņiem arī ir komplikācijas. Cik ilgi tās saglabāsies, to nevar šobrīd prognozēt."

Raidījumā pirms nedēļas jau stāstījām par ārstu homeopātu Medni un viņa izplatītajiem maldiem par difteriju un vakcīnu pret to. Latvijas Ārstu biedrība vēlāk nosodīja Medņa izteikumus sociālajos medijos. Tos izvērtēs arī biedrības Ētikas komisija. Mednis sociālajos medijos izplatīja apgalvojumus, ka, vecāku ieskatā, bērns esot "noārstēts līdz nāvei". Viņš arī rakstīja, ka vēl nav bijušas viena bērna bēres, bet jau, iespējams, tiek gatavotas nākamās. 

Vēlāk Mednis kādā "Facebook" ierakstā atgādināja, ka pirms diviem gadiem Latvijā no pneimokoku infekcijas nomira pret to pilnībā vakcinēts bērns, bet vēl viens bērns ilgstoši no tās ārstējās. "Kāpēc tad profesore Zavadska necēla trauksmi medijos? (..) Kāpēc tas netika afišēts tikpat plaši? Iespējams, ka tas nebija izdevīgi. (..) Tie, kas ir saistīti ciešām saitēm ar vakcinācijas procesu – tai skaitā iepirkumiem, nevēlas stāstīt par "savu" produktu nepilnībām."

Arī tā nav taisnība. Mediķi cēla trauksmi un prasīja vakcīnu mainīt pret iedarbīgāku. "Imunizācijas valsts padome prasa steidzami mainīt pneimokoku vakcīnu, jo līdz šim izmantotā nepietiekami sargā bērnus un pieaugušos. Turklāt pērn šīs slimības dēļ miris pilnībā vakcinēts bērns," tā Latvijas Radio ziņoja pagājušā gada martā.

Padomes protokolos jau 2022. gada rudenī lasāms, ka tieši Zavadska runāja par vajadzību pāriet uz labāku vakcīnu. Par šo tematu ar atbildīgajām institūcijām esot runāts jau kopš 2018. gada. Un no šā gada sākuma vakcīna ir mainīta. Slimību profilakses un kontroles centrā skaidro, ka no šī gada Latvijā iepērk un bērnus potē ar vakcīnu, kas aizsargā no 15 pneimokoku paveidiem, nevis no desmit – kā iepriekš.

Tātad nav pamata teikt, ka trauksmi medijos necēla vai ka ar vakcināciju saistītie nav gribējuši runāt par "savu produktu nepilnībām".

Jāpiebilst, ka aizvadītajā nedēļā vienā no maldinātāju "Facebook" kanāliem garu interviju sniedza vēl viens sertificēts ārsts, imunologs Lauris Līcītis. Viņš saka, ka pauž "profesionālo" viedokli un mirušā bērna kontekstā runā par "difterijas it kā infekciju". Viņš stāsta, ka nav jau viss tik dramatiski, kā izskatās:

"Mums tiek pasniegts tādā veidā, man tā liekas, ka, ja tā ir difterija, ja tu saslimsti, tad tā ir gandrīz 100% nāve vai šausmīgi grūta saslimšanas klīniskā norise, tad jāsaka tā, ka nāve ir tikai 5–10%."

Taču patiesībā tas ir liels risks, turklāt maziem bērniem iespēja pēc saslimšanas nomirt ir vēl lielāka – līdz 20 procentiem.

Vēl pirms aptuveni simt gadiem tieši difterija un citas infekciju slimības bija galvenais bērnu nāves cēlonis. Taču mūsdienās, pateicoties vakcinācijai, šo slimību tikpat kā izdevies izskaust. Ārsts Līcītis gan Covid-19 pandēmijas laikā, gan pirms tās izplatīja nepatiesu informāciju par vakcīnu drošumu. Tajā skaitā izplatīja jau minēto mītu, ka vakcīnas izraisa dažādas slimības un palielina autisma risku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti