Atklāšanas pasākumā piedalījās mediķi, veselības nozares speciālisti, valsts amatpersonas un pacientu organizācijas, kas vēlreiz uzsvēra savlaicīgas diagnostikas nozīmi.
Latvijā bieži vien krūts vēzi atklāj pārāk vēlu – 3. vai 4. stadijā. Atsaucība krūts skrīningam Latvijā ir viena no zemākajām Eiropas Savienībā.
Tas ir viens no faktoriem, kāpēc pērn no krūts vēža priekšlaicīgi mūžībā devās 411 sievietes, liecina Slimību profilakses un kontroles centra dati.
Šīs "Pupkultūras" iniciatīvas mērķis ir pievērst uzmanību krūts vēža profilaksei, izglītot sabiedrību par krūšu veselības nozīmi un piedāvāt iespēju sievietēm veikt bezmaksas izmeklējumus.
Tapusi "Krūšu drošības instrukcija"
Kampaņas "Tavu krūšu drošībai" pamatā ir atklāsme, ka sievietēm nav pietiekami spēcīgi krūšu drošības protokoli, lai gan iespēja saskarties ar krūts vēzi dzīves laikā ir vienai no astoņām sievietēm. Savukārt lidmašīnās, kur iespēja iekļūt dzīvībai bīstamā situācijā ir tikai viena no 13 miljoniem, ir skaidri saprotamas drošības instrukcijas. Tā norāda fonda pārstāvji.
Tāpēc tapusi "Krūšu drošības instrukcija", kur krūšu pašpārbaude tiek atrādīta ar stjuartes kustībām. Arī rozā mobilais mamogrāfs veidots kā "Krūšu drošības kontrole", atsaucoties uz stingrajām pārbaudēm, ko veic lidostās pirms pacelšanās. Iepazīties ar šo "instrukciju" jeb video pamācību ir iespējams mājaslapā "pupkultura.lv", kur ir arī pieejama papildu informācija par to, kā sievietes var pārbaudīt savu krūšu veselību.
Jo agrāk slimību atklāj, jo vieglāka ārstēšana
"Man liekas, ka nav jābaidās. Vienkārši ir jānāk, jāskatās, un ja ir problēma, tad to uzreiz var risināt, – jo agrāk atklās problēmu, jo agrāk to risinās, un tas ir pats galvenais mierinājums. Manuprāt, laiks tieši pie šādām saslimšanām ir tas, kas visvairāk iztrūkst. Tāpēc vienkārši nākam, darām, atrodam – ārstējam, neatrodam – viss kārtībā, un sirds būs mierīga un būs laba pašsajūta," Latvijas Radio sacīja Ilze, kas šodien bija viena no pirmajām sievietēm, kura savu krūšu veselību pārbaudīja rozā mobilajā mamogrāfā. Viņa atzina, ka regulāri apmeklē gan ginekologu, gan arī ģimenes ārstu, lai pārbaudītu savu veselību.
Līdzīgi Ilzei izteicās arī Maija, kura uzsvēra, ka sava miera un drošības labad ir svarīgi vismaz reizi gadā apmeklēt ārstu: "Es ļoti rūpējos par savu ginekoloģisko veselību un arī par krūtīm. Man ir divas meitas, kurām man ir jārāda priekšzīme, un arī jāuzmana, lai arī viņas par sevi rūpētos. Tā, iespējams, ir tā motivācijas kopa."
Kā norādīja "Rozā vilciena" labdarības fonda dibinātāja Zinta Uskale – jo agrāk slimību atklās, jo vieglāk un labāk norit ārstēšana:
"Sievietes, kurām ir pāri 40 gadiem, var nākt [uz mobilo mamogrāfu]. Mums uz vietas ir ārsts, kas var uzrakstīt nosūtījumu, jo tā pilnīgi "no ielas" nevar iekāpt busiņā.
Pats izmeklējums prasa aptuveni 8 minūtes. Tas ir ātri un nesāpīgi. Ja ir aizdomas par onkoloģiju, sazināsies ar sievietes ģimenes ārstu,
un tad ģimenes ārsts nosūtīs pa zaļo koridoru uz tālākajiem izmeklējumiem."
Rīgas Stradiņa universitātes asociētais profesors un Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas virsārsts krūts ķirurģijā Arvīds Irmejs uzsvēra, ka ir jāizprot, kāpēc sievietes neiet pārbaudīt krūšu veselību, un jādara viss, lai sievietes atnāktu uz mamogrāfiju:
"Mūsdienās ārstēšanas iespējas ir ļoti, ļoti labas. Tas vien, ka Latvijā pašreiz ir dzīvas apmēram 14 000 sievietes, kas ir kaut kad pirms gada, desmit vai piecpadsmit ārstējušas krūts vēzi, – tas skaits jau parāda ārstēšanas rezultātus."
Veselības ministrs Hosams Abu Meri ("Jaunā Vienotība") atzina, ka aptuveni 30% sieviešu Latvijā regulāri pie ārstiem pārbauda krūšu veselību, kas ir ļoti mazs skaitlis:
"Mīļās dāmas, vispirms: paldies, ka jūs esat. Paldies par to, ko jūs darāt katru dienu gan savas ģimenes, gan Latvijas labā. Bet es jūs aicinu domāt arī par sevi un savu veselību, un regulāri aiziet pārbaudīties, jo profilakse ir daudz labāka nekā ārstēšana."
Mobilais mamogrāfs piestās vairākās pilsētās
No 1. oktobra rozā mobilais mamogrāfs kursēs pa Latviju,
kampaņas laikā piestājot Dundagā, Smiltenē, Viesītē, Iecavā un Grobiņā, tādējādi padarot izmeklējumu pieejamu arī sievietēm, kas dzīvo ārpus lielākām pilsētām.
Sievietēm, kuras sasniegušas 40 gadu vecumu, būs iespēja veikt bezmaksas mamogrāfiju. Lai saņemtu šo pakalpojumu bez maksas, nepieciešams noformēts ārsta vai speciālista norīkojums. Savukārt sievietēm pēc 50 gadu vecuma, kuras saņēmušas Nacionālā veselības dienesta uzaicinājuma vēstuli krūts vēža pārbaudei (ar mamogrāfijas metodi), arī ikdienā ir iespēja saņemt bezmaksas izmeklējumus ārpus galvaspilsētas "Veselības centra 4" mobilā mamogrāfa izbraukumos.
Sekot līdzi mobilā mamogrāfa maršrutam, lai zinātu dienu, kad tas piestāj jūsu pilsētā, iespējams "Pupkultūras" "Instagram" kontā un mājas lapā mamografija.lv.